2. disk doluysa içindekiler nasıl silinir?

Qaywia13

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, elimde 1 adet M.2 SSD ve normal SATA SSD var şu anda M.2 SSD kullanıyorum SATA SSD'yi de kullanmak istiyorum fakat içinde farklı olarak Windows 10 var. SATA SSD'deki olan Windows 10'u nasıl silebilirim? Direk mesela bağladıktan sonra biçimlendir desem gene olur mu yoksa başka bir çözüm yolu mu var?

1. İlk önce varsayılan işletim sistemimi değiştirdim. İlk önce bunu nasıl yaptığımı anlatayım. "Bilgisayar"a sağ tıklayıp Özellikler deyin.Açılan pencerede sol taraftan Gelişmiş sistem ayarları bağlantısına tıklayın. Açılan pencerede Gelişmiş sekmesini seçtikten sonra Başlangıç ve Kurtarma başlığı altındaki Ayarlar butonuna tıklayın. Varsayılan işletim sistemini dilediğiniz gibi ayarladıktan sonra kaydedip çıkın. Şimdi işletim sistemini silebiliriz.

2. Başlat Menüsü arama satırına msconfig yazıp "Enter"a basın. Windows 8 de bunu çalıştıra yazın. Açılan pencerede Önyükleme sekmesini açın. Silmek istediğiniz sistemi seçili bıraktıktan sonra "Sil" deyin. Ardından Tüm önyükleme ayarlarını kalıcı yap kutusunu işaretledikten sonra Tamam deyin. İşletim sistemini silmiş oldunuz. Şimdi biçimlendirebilirsiniz.

Windows USB ile disk biçimlendirme ekranına gelip diski silin. Ek olarak o diskin başka bölümleri var ise silin. Sonra biçimlendirme yapınız. Ardından format ekranından çıkıp bilgisyarı açın. Ardından disk yönetimine girip o diske harf atayıp biçimlendirdin. Artık disk kullanıma hazır.

İçerisinde önemli bilgileriniz varsa biçimlendirme yapmamalisiniz. Eski Windows hesabı kullanici hesabinizda da bilgileriniz olabilir. Bilgilerinizi aldıktan sonra eski Windows'a ait dosyaları yönetici sahipliği dahilinde silebilirsiniz.
Tabii bilgileriniz yoksa bilgisayar sağ tık uzerinden yönete giriş yaparak disk yönetiminden direk birim silerek yeniden o diski biçimlendirebilirsiniz.
Not: Önemli bilgileriniz yoksa format aracısındaki disk bicimlendirme secenegine gerek yoktur. Windows ortaminda disk yonetiminden ayni islem yapilir.

Geri
Yukarı