R5 3600 fanı hızlanıp yavaşlıyor

klusive12

Decapat
Daha fazla  
Merhaba bugün yeni sistemim geldi. İşlemci fanım durup duruken hızlanıyor, yavaşlıyor bu bir sorun mu bilmiyorum. Bunun ayarını nereden yapabilirim? Aldığım yer overclock mu yaptı bilmiyorum yaptıysa da kapatmak istiyorum. Sıcaklık 45'ten birden 60 -50 arası oluyor fan hızlanıyor sonra geri düşüyor. Sıkıntı ise sadece Google'nin açık olması. Bilen biri yardımcı olursa çok memnun olurum. (CPU: AMD Ryzen 5 3600 6-Core Processor 6 cores.)

CPB kaynaklı olabilir, sıcaklıklara göre hareket eder fan. Satın aldığın yer OC yapmamıştır, CPB'dir o.

45'ten birden 50 60'a çıkmasının sebebi CPB'nin açık olması, Ryzen 5 3600'ün CPB ile gelen hazır ayarı berbat durumda o yüzden stok fan ile kullanıyorsan sıcaklık birden 50'ye 60'a çıkabiliyor, buda fan hızını etkiliyor. Stok soğutucu yerine daha iyi başka bir soğtucu alabilirsin yada BIOS'tan Core Performance Boost'u kapatabilirsin, CPB'yi kapatırsan işlemci 4.2 GHz yerine 3.6 GHz'de çalışır. Voltaj düşürerekte 4.2 GHz'de kalarak sıcaklık sorununun önüne geçebilirsin ama voltaj düşürme işi biraz sabır ve uğraş gerektirebilir.

45'ten birden 50 60'a çıkmasının sebebi CPB'nin açık olması, Ryzen 5 3600'ün CPB ile gelen hazır ayarı berbat durumda o yüzden stok fan ile kullanıyorsan sıcaklık birden 50'ye 60'a çıkabiliyor, buda fan hızını etkiliyor. Stok soğutucu yerine daha iyi başka bir soğtucu alabilirsin yada BIOS'tan Core Performance Boost'u kapatabilirsin, CPB'yi kapatırsan işlemci 4.2 GHz yerine 3.6 GHz'de çalışır. Voltaj düşürerekte 4.2 GHz'de kalarak sıcaklık sorununun önüne geçebilirsin ama voltaj düşürme işi biraz sabır ve uğraş gerektirebilir.
stok fan değil AMD Wraith Prism kullanıyorum. CPB kapamayı deneyeceğim ancak dediğiniz voltaj ayarını da araştırmak istiyorum nasıl yapılır nedir? Yardımcı olucak bir video var mıdır?
ilk başta bozuk geldiğini sandım ve korkmuştum teşekkürler.

Stok fan değil AMD Wraith Prism kullanıyorum. CPB kapamayı deneyeceğim ancak dediğiniz voltaj ayarını da araştırmak istiyorum nasıl yapılır nedir? Yardımcı olacak bir video var mıdır?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bir de bu videonun 1. versiyonu var ona da bakarsın.

O işlemciye eğer ki imkanınız varsa "Arctic Freezer 34 e-Sports Duo" alın. CPB kapatmak baya performans düşüşü yaşatıyor. Yukarıda söylediğim fan ile CPB açık halde full yükte 65 dereceyi geçmiyor, Boşta ise 34 derece.

Bu videoyu beğendiğimi pek söyleyemem, videodaki arkadaş Cinebench kullanıyor ancak Cinebench CPU'yu tam anlamda stres testine sokmuyor. Cinebench'te stabil olduğu ve iyi puan aldığı görülüp Prime95 testine gelince stabil olmadığı anlaşılan birçok durum var. Cinebench'in CPU gücüne bakmak için iyi ama stres testi için iyi olmadığını düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı