R5 7600X A620 soğutucu ile 80 derece oluyor

erdogan1643

Kilopat
Yer
Bursa-İnegöl
Daha fazla  
Önceden R5 5600 kullanırdım, stock fan ile oyunda ortalama 84-88 derecelerde oynardım, yeni işlemci ve yeni soğutucu ile birlikte sıcaklığı 76 -80 arasında takılıyor. Ekran kartı RX 6800 işlemci R5 7600X oynadığım oyun Battlefield 2042. işlemci % 70-75 kullanımla ancak besleyebiliyor. TDP 78-80 arası ve sıcaklık 78 -80 derece. Dediğim gibi normal mi? Yoksa işlemci fanını takarken birini CPU fana taktım diğer işlemci fanını Smart fan modülüne takabildim. Tek CPU fan girişi olduğu için onun da etkisi olabilir mi?

Önceden R5 5600 kullanırdım, stock fan ile oyunda ortalama 84-88 derecelerde oynardım, yeni işlemci ve yeni soğutucu ile birlikte sıcaklığı 76 -80 arasında takılıyor. Ekran kartı RX 6800 işlemci R5 7600X oynadığım oyun Battlefield 2042. işlemci % 70-75 kullanımla ancak besleyebiliyor. TDP 78-80 arası ve sıcaklık 78 -80 derece. Dediğim gibi normal mi? Yoksa işlemci fanını takarken birini CPU fana taktım diğer işlemci fanını Smart fan modülüne takabildim. Tek CPU fan girişi olduğu için onun da etkisi olabilir mi?
Normal. 105w tdp'den bahsediyoruz. 5800X var bende de 80'i görüyorum ben de yayın + oyun esnasında.

BIOS ayarlarından eco modu açın. NH-D15 ile de cok ısınıyor 105watt ayarliyken. 3x120mm 3x140mm radyatör olmadan o işlemci sogumuyor. Ayrıca AMD'nin resmi açıklaması Ryzen 7000 serisi, 7/24 95°c çalışması için tasarlandı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende 360mm sıvı soğutma ile BF2042 de 68-70 derece arası gidip geliyor. Yükte 85 civarlarında. Hava soğutma için normal değerler muhtemelen.

YouTube'da benden daha iyi sonuçlarda videolar görünce bende acaba sıkıntı mı var diyorum. Bilemedim soğutucu çoğu 240 mmden iyi diye biliyorum, macunu çapraz süreyim dedim ama bu AM5 işlemcilerin araları boş gibi aralara gider diye çok fazla çapraz gidemedim iyi olmamış olabilir mi acaba?

BIOS ayarlarından eco modu açın. NH-D15 ile de cok ısınıyor 105watt ayarliyken. 3x120mm 3x140mm radyatör olmadan o işlemci sogumuyor. Ayrıca AMD'nin resmi açıklaması Ryzen 7000 serisi, 7/24 95°c çalışması için tasarlandı.

Sadece oyun oynuyorum da eco moduna gerek yok bence 80 derece bana okey geliyor lakin bu soğutucu ile daha iyi sonuçlar olması gerekmiyor mu? Bu soğutucunun NH-D15 ile arasında çok az fark var.
Burada benim soğutucu ile Noctua'nın sıcaklık sonuçları var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

YouTube'da benden daha iyi sonuçlarda videolar görünce bende acaba sıkıntı mı var diyorum. Bilemedim soğutucu çoğu 240 mmden iyi diye biliyorum, macunu çapraz süreyim dedim ama bu AM5 işlemcilerin araları boş gibi aralara gider diye çok fazla çapraz gidemedim iyi olmamış olabilir mi acaba?

Sadece oyun oynuyorum da eco moduna gerek yok bence 80 derece bana okey geliyor lakin bu soğutucu ile daha iyi sonuçlar olması gerekmiyor mu? Bu soğutucunun NH-D15 ile arasında çok az fark var.
Burada benim soğutucu ile Noctua'nın sıcaklık sonuçları var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam sadece oyun oynadığınız için eco moduna gerek var :) render ya da oyun+yayın olmadığı için eco modu açıyorsunuz işlemci hem az voltaj çekiyor hem daha az ısınıyor ve bu sayede daha yüksek Boost hızlarına çıkabiliyor. BIOS fabrika çıkış hali 5.1-5.125 GHz 95 derece all Core görürken 65W ile 5.25GHz ve çok düşük sıcaklıklar görüyordu. Eco modu deneyin, oyunlarda test edin farkı göreceksiniz.

Hocam sadece oyun oynadığınız için eco moduna gerek var :) render ya da oyun+yayın olmadığı için eco modu açıyorsunuz işlemci hem az voltaj çekiyor hem daha az ısınıyor ve bu sayede daha yüksek Boost hızlarına çıkabiliyor. BIOS fabrika çıkış hali 5.1-5.125 GHz 95 derece all Core görürken 65W ile 5.25GHz ve çok düşük sıcaklıklar görüyordu. Eco modu deneyin, oyunlarda test edin farkı göreceksiniz.

Ben eco deyince işlemci gücü azalacak, performansı düşecek diye düşündüm.

Normal, pbo curve optimizer ve w limiti belirlemeden düşük sıcaklıklara ulaşmak mümkün değil.

AMD bu işlemcileri 7/24 95 derecede çalışabilir olarak tanıttı, aynı zamanda işlemcinin 90 derecede çalışması her zaman kötü olduğuna gelmiyor, intel’de kullandığımız cpularla çalışan bir abimizin derbauer kanalında çok güzel bir röportajı var bu konuya da değiniyorlar:

Özetle CPU’lar bundan önce uzun sürede bu sıcaklıklara gelebilir olarak dizayn edilmişti, şu an ise hızlıca 95 derecelere ulaşabilir ve orada kalabilir şekilde üretiliyorlar, cpuya zarar veren 95 derecede çalışması değil 95 dereceye inip inip çıkması, ayrıca diyor ki eğer işlemciniz 90 derecede çalışıyor ve biraz daha performansa ihtiyacınız varsa neden 95 derecede çalışmasın? Ve bir diğer önemli konu aslında gördüğün derecenin doğru bir derece olmadığını bu sıcaklık sensörlerini yerleştirebilmek için transistörlerin bir kısmını başka yerlere kaydırdıkları için 95 derece okuduğunuzda işlemcinizde 100 derece üzerinde noktalar bulunabileceğinden bahsediyor.

Gigabyte B650M D3s kullanıyorum BIOS da diğerlerinde olan TDP düşürme yerini bulamadım ya da yok internette bu markaya ait eco modu da bulamadım biliyorsanız yardımcı olabilir misiniz? Farklı markaların videolarını izledim ama BIOS da öyle bir şey yok.

Buldum, şuan kullanıyorum. Bios Sürümüm F9a. Şu adımları izleyerek açabilirsiniz;

Advanced -> AMD CBS -> SMU Common Options -> ECO Mode -> Enable
Burada bahsettim, umarım yardımcı olur. Şuan yaz mevsiminde aynı soğutucu ile 80-85 arasında oyun oynarken rahatlıkla görüyorum. Kasamın akışı orta seviyede lakin havalar 35-40 derece. Bu sebeple 240mm DeepCool LS520 SE modeline geçeceğim.

Geri
Yukarı