Taşınabilir SSD vs M.2 kutulu NVMe SSD

Bütçe
7500TL

Rahasa

Kilopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria G2 2TB
Arkadaşlar çok kararsız kaldım şu iki kombinasyondan birisini alacağım lakin hangisini almalıyım?

1.seçenek direkt Samsung portable T7 2TB alıp kurtulayım diyorum 6500 TL.

2.seçenek ASUS ROG STRIX SSD kutusu 3000TL + Kioxia 2TB NVMe SSD 4000TL.

Maksat içine veri depolamak yeri geldiğinde bilgisayar veya TV'ye bağlayıp içindeki 4K filmleri izleyeceğim. Arada bir SSD içindeki oyunları da bilgisayara bağlar oynarım.

Son düzenleme:
Dayı o zaman harici HDD işini görür bence.

Attığınız Asus S500 kutu değil direk harici M.2 hocam.
Sadece kutu istiyorsanız şu modele bakabilirsiniz. 900 TL daha ucuz.
Açıkcası ben M.2 kutusuna daha sıcak bakıyorum. Tabi tam hız alabilmek için uyumlu slotlar da lazım. Yoksa normal flash belleklerden pek bir farkları kalmaz.

Depolama için 2'ci seçeneğe benim görüşüme göre ihtiyacın yok. HDD alırsan işini fazlasıyla görürsün. Zaten televizyonda kullanacaksın. Hıza ihtiyacın yok.

Attığınız ASUS S500 kutu değil direk harici M.2 hocam.
Sadece kutu istiyorsanız şu modele bakabilirsiniz. 900 TL daha ucuz.
Açıkçası ben M.2 kutusuna daha sıcak bakıyorum. Tabii tam hız alabilmek için uyumlu slotlar da lazım. Yoksa normal flash belleklerden pek bir farkları kalmaz.

Ben de diyorum bu niye bu kadar pahalı 😀 500GB SSD de veriyormuş içinde. O zaman SSD'yi şununla değiştiririm daha iyi olmaz mı? Gerçi kutunun hız limitine takılıyor ama yine de daha iyi SSD.

Benim burada merak ettiğim T7 portablenin kullanımı da taşıması da daha kolay daha mobil hızı kutu ile neredeyse eşit fakat hangisinin ömrü daha uzun olur? Merak ettiğim bu. Hangisi daha önce tükenir?

Depolama için 2'ci seçeneğe benim görüşüme göre ihtiyacın yok. HDD alırsan işini fazlasıyla görürsün. Zaten televizyonda kullanacaksın. Hıza ihtiyacın yok.

Dayı o zaman harici HDD işini görür bence.

Sizin probleminiz nedir? Benim açtığım konuya bak, sizin yazdığınız cevaba bak. Ben bilmiyor muyum HDD almayı? HDD almak istesem gider alırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de diyorum bu niye bu kadar pahalı 😀 500GB SSD de veriyormuş içinde. O zaman SSD'yi şununla değiştiririm daha iyi olmaz mı? Gerçi kutunun hız limitine takılıyor ama yine de daha iyi SSD.

Benim burada merak ettiğim T7 portablenin kullanımı da taşıması da daha kolay daha mobil hızı kutu ile neredeyse eşit fakat hangisinin ömrü daha uzun olur? Merak ettiğim bu. Hangisi daha önce tükenir?

Sizin probleminiz nedir? Benim açtığım konuya bak, sizin yazdığınız cevaba bak. Ben bilmiyor muyum HDD almayı? HDD almak istesem gider alırım.
Alacağınız maksimum hız sata ve M.2'de çok benzer olacak. Ortalama 1000mb/sn.
Ömürlerinin ne kadar olacağı alacağınız ssd'ye bağlı.
Mesela WD SN580 2 TB'ın tahmini TBW'si 900 TB.
Her gün 100 GB veri yazıp silsen 25 senede anca 900 TB ediyor :)
Samsung T7 2 TB'nin TBW'si hakkında kesin bir şey dememiş Samsung.
O yüzden biraz kıllandım açıkcası.

Alacağınız maksimum hız sata ve M.2'de çok benzer olacak. Ortalama 1000mb/sn
Sata SSD nin hızı 600-650 civarı değil mi? Kutu 1000 destekliyor Sata SSD alsam 400 kayıp olacak. Bir de performansını kullanamasam bile ileride kutu bozulursa v.s PC'ye takma ihtimali de var o yüzden ne kadar güçlü o kadar iyi diye düşündüm.

Samsung T7 2 TB'nin TBW'si hakkında kesin bir şey dememiş Samsung.
O yüzden biraz kıllandım açıkcası.
Bu sorunun cevabını merak ediyorum işte eğer yakınsa kutuyla falan uğraşmayayım diyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı