1.4 Siena 120KM/h'da 4500 devir normal mi?

Aracınız için bence gayet iyi zaten özellikleriniz;
Maksimum Güç71 hp (52 kw) / 6.000 rpm
Maksimum Tork110 Nm / 3.000 rpm

Küçük motor ve düşük güçlü araçların şanzıman oranları böyle oluyor. Dizel ve benzinli araçlarda da fark olur.

Devir ve hız aracınızda sabittir. Bu oranı bozabilecek tek şey baskının kaçırması olurdu. O hızlara çıkabildiyseniz ve dumana boğulmadıysanız da öyle bir sorun yoktur zaten. Kısacası, normal bir durum.

Küçük motor ve düşük güçlü araçların şanzıman oranları böyle oluyor. Dizel ve benzinli araçlarda da fark olur.

Devir ve hız aracınızda sabittir. Bu oranı bozabilecek tek şey baskının kaçırması olurdu. O hızlara çıkabildiyseniz ve dumana boğulmadıysanız da öyle bir sorun yoktur zaten. Kısacası, normal bir durum.
Arkadaşlar motor kapalı vs. şeyler diyorlar ancak ben anlamıyorum böyle bir durum yok mudur ?

Sizin durumunuzla alakası yok. Motor devri ve hız dişli oranlarına bağlıdır. Her vites değiştirdiğinizde, dişli oranını da değiştirirsiniz. Belirlenmiş oranların dışına çıkamazsınız. Bu sebeple de arabanız aynı devirde farklı hızlar yapamaz. Turbo da taksanız, dişli oranları değişmediği sürece aynı hızı yapar o devirde.

Fiat'in o yılların modellerinde böyle bir şey var gerçekten. Çok kısa dişli oranlarına sahip olduğunu düşünüyorum. 100 Hp bravalar da genelde 3-4bin devirlerde daha hoş kullanılıyor. Motor da devir çevirmeye müsait gibi. Sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Belki biraz yakarsınız. :) Yavaş gidin..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı