1 gigabit internet hızı neden 100 megabite düşüyor?

tasocuk

Hectopat
Daha fazla  
Evim iki katlı ve internet hızım 1 gigabit. Üst kata daha iyi erişim sağlamak için bir aracı modem kullanarak CAT6 kablosu çektim.

Wi-Fi ile bağlandığımda hızımı 1 gigabit olarak alabiliyorum. Ancak, Ethernet kablosu ile doğrudan bilgisayarıma bağlandığımda ilk etapta 1 gigabit hız alıyorum fakat yaklaşık yarım saat sonra hızım 100 megabite düşüyor.

Modem ile bilgisayar arasındaki kabloyu değiştirmeme rağmen sorun devam ediyor.

Bu durumun neden kaynaklanıyor olabileceği hakkında fikirlerinizi veya önerilerinizi almak isterim.

Evim iki katlı ve internet hızım 1 gigabit. Üst kata daha iyi erişim sağlamak için bir aracı modem kullanarak CAT6 kablosu çektim.

Wi-Fi ile bağlandığımda hızımı 1 gigabit olarak alabiliyorum. Ancak, Ethernet kablosu ile doğrudan bilgisayarıma bağlandığımda ilk etapta 1 gigabit hız alıyorum fakat yaklaşık yarım saat sonra hızım 100 megabite düşüyor.

Modem ile bilgisayar arasındaki kabloyu değiştirmeme rağmen sorun devam ediyor.

Bu durumun neden kaynaklanıyor olabileceği hakkında fikirlerinizi veya önerilerinizi almak isterim.

Modeminizin ethernet portu gigabit destekliyor mu? Gerçi ilk anda alıyorum demişsiniz. Peki farklı portları deniyor musunuz? Portlardan kaynaklı değilse kablo uçlarında sorun olabilir.

Anladım hocam düzelttim mesajı. Kablo uçlarında sorun olabilir bu durumda. Temassızlık problemi varsa 100Mbps'e düşebilir karşılaşılan şeyler bunlar.

Evde başka bir Ethernet kablosu varsa gigabit destekleyen onunla test edebilir misiniz?

Hocam sanırım okumadınız. Başlangıçta gigabit alıyorum. Ancak ne hikmetse bir süre sonra ethernet ile kurduğum bağlantı 100 megabite düşüyor. Ancak kablosuz sorunsuz 1 gigabit.
Ehternet kablonuzu değiştirin. Normalde eğer destekliyorsa Ehternet kablosuyla Wi-fi ile olandan daha fazla internet çekmeniz lazım.

Anladım hocam düzelttim mesajı. Kablo uçlarında sorun olabilir bu durumda. Temassızlık problemi varsa 100Mbps'e düşebilir karşılaşılan şeyler bunlar.
Kabloyu bugün değiştirdim kaliteli bir kablo aldım kasaya giden kabloyu. Ancak sorun yine aynı. Acaba bilgisayarın ethernet portunda mı problem var?

Ehternet kablonuzu değiştirin. Normalde eğer destekliyorsa Ehternet kablosuyla Wi-fi ile olandan daha fazla internet çekmeniz lazım.
Sanırım anlatamadım derdimi. Başlıkta yazmıştım. Değiştirdim ancak sorun devam ediyor. Aklıma gelen bilgisayarın ethernet portunda bir sorun olduğu şuan için.

Kabloyu bugün değiştirdim kaliteli bir kablo aldım kasaya giden kabloyu. Ancak sorun yine aynı. Acaba bilgisayarın ethernet portunda mı problem var?

O da olabilir ama ilk etapta alabiliyorsanız sonra 100'e düşüyorsa yine ya kabloda ya ethernet tarafında temassızlık yaşanıyor olabilir.

İlk taktığınız Wi-fi portunu değiştirin, işe yaramazsa bilgisayarın ehternet portunda sorun olabilir.

Hocam bence bunun birçok sebebi olabilir. Kablonun bükülmesi, PC'deki portundaki bir problem belki yazılımsal belki donanımsal başka bilgisayar deneyin imkanınız varsa.

Geri
Yukarı