100.000 TL'ye motor önerisi

RiSheng

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Ekonomik durumlardan dolayı ne zaman ve nasıl araba alırım bilemediğim için motosiklet almaya karar verdim. 29 yaşındayım ve daha önce hiç kullanmadım. B sınıfı ehliyetim var. Ekipman ve motor için toplam 100.000 TL bütçe ayırabilirim. 30 bin TL ekipman 70 bin TL motor olarak bütçeyi dağıtmayı düşünüyorum. Motoru gezmek ve işe gitmek için kullanacağım. Sizlerden ekipman ve motor önerisi rica ediyorum.

1: 30 bin TL bütçe yazlık motor ekipmanı (Full set) için yeterli midir? Ekipman önerebilir misiniz?
2: Yeni başlayan birisine 70 bin TL bütçe ile motosiklet ne önerirsiniz? Scooter ile başlayıp sonrasında yükseltmek mantıklı gibi duruyor. Chopperlar hoşuma gidiyor ama bu fiyat bandında otomatik var mı alınması mantıklı mı bilmiyorum.

Merhaba,

Ekonomik durumlardan dolayı ne zaman ve nasıl araba alırım bilemediğim için motosiklet almaya karar verdim. 29 yaşındayım ve daha önce hiç kullanmadım. B sınıfı ehliyetim var. Ekipman ve motor için toplam 100.000 TL bütçe ayırabilirim. 30 bin TL ekipman 70 bin TL motor olarak bütçeyi dağıtmayı düşünüyorum. Motoru gezmek ve işe gitmek için kullanacağım. Sizlerden ekipman ve motor önerisi rica ediyorum.

1: 30 bin TL bütçe yazlık motor ekipmanı (Full set) için yeterli midir? Ekipman önerebilir misiniz?
2: Yeni başlayan birisine 70 bin TL bütçe ile motosiklet ne önerirsiniz? Scooter ile başlayıp sonrasında yükseltmek mantıklı gibi duruyor. Chopperlar hoşuma gidiyor ama bu fiyat bandında otomatik var mı alınması mantıklı mı bilmiyorum.

B ehliyetle en fazla 50CC kullanılıyor. Ona da 30k ekipman fazla gelir. 125CC A1 ehliyet ister. Ben ocak ayında Küba pesaro 50X aldım 80CC fabrikada çevrilmiş. Her yere götürüyor. 1400km oldu sadece yağ değiştirmeye götürdüm. Düz yolda ekranda 73 yapıyor GPS ile ölçmedim.

Son düzenleme:
Motor için değil fakat ekipman için yardımcı olacağım.

Yeterli, evet. Ekipmanları yazlık olarak seçiyorum önümüzde yaz mevsimi olduğu için. Başka bir düşünce varsa paylaşın, ona göre yardımcı olayım.

70k ya en fazla 50CC motor alabilirsin. Ona da 30k ekipman fazla gelir.
50CC sürenler kaza yaptığında 30 bin liralık ekipmanlık kaza yapmıyorlar mı? Ekipman için böylesine güzel bir bütçe ayıran birisine bu şekilde bir şey söylemeniz çok şaşırtıcı. Siz kendi canınızı 30 bin liralık görüyor olabilirsiniz de bari bırakın da canına daha fazla değer biçenlerin önüne geçmeyin.

Motor için değil fakat ekipman için yardımcı olacağım.

Yeterli, evet. Ekipmanları yazlık olarak seçiyorum önümüzde yaz mevsimi olduğu için. Başka bir düşünce varsa paylaşın, ona göre yardımcı olayım.

50CC sürenler kaza yaptığında 30 bin liralık ekipmanlık kaza yapmıyorlar mı? Ekipman için böylesine güzel bir bütçe ayıran birisine bu şekilde bir şey söylemeniz çok şaşırtıcı. Siz kendi canınızı 30 bin liralık görüyor olabilirsiniz de bari bırakın da canına daha fazla değer biçenlerin önüne geçmeyin.

Hayatında hiç motor sürdün mü? 40'klık motora 30k ekipman ayırmak akıl işi değil. Sanki racing makine sürüyor, 5K kask 6-7k mont yeterli gelir. Yaptığı hız ne olacak sanki, bisikletten az hızlı.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Serhat.48 Siz ekipmanın sadece monttan ibaret olduğunu düşünüyorsanız sizinle tartışlmaya girmeme gerek bile olduğunu düşünmüyorum. Konu sahibi kaç liralık ekipmana ihtiyacı olup olmayacağını kendisi karar verir.

Ayrıca, evet. Biraz motor bilgim var.

1713108488574.jpeg

@RiSheng Mont ve pantolon için RiderDenim öneririm. İstediğin mevsime göre seçiminizi yapabilirsiniz.
Pantolon + Mont şeklinde ortalama 8-9 bin TL civarı tutar. 9 olarak hesaplıyorum. 21 bin TL kaldı elimizde.
Riderdenim

Knox Orsa Or3 Mk3 aslında yazlık bir eldiven ama bugün de test ettiğim kadarıyla 8 dereceye kadar iş görüyor. İçine ince bir termal eldiven içliği giyerek 5 dereceye kadar iş görmesini sağlayabilirsiniz. Decathlon'da mevcut termal eldiven içlikleri. 300 lira civarında. Buradan da 5 bin TL düşüyorum. Kaldı 16 bin TL.

2. kaskım olan Exo Hx-1'i öneririm. Güzel bir kask. Püfür püfürdür. İç pedi de çok rahattır. Farklı renkleri de var. İstediğiniz gibi seçin. Kaldı 6 bin Tl.

Bütçenin çok az üstünde kalıyor ama parasına göre iyi bir koruma sağlayan bir bot. Ben de kullanıyorum. Farklı renklerde farklı numaralı mevcut.

Ben Multistrada V2'de RiderDenim kullanıyorum. Mont ve pantolonu gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Günlük kıyafet gibi gözükmesi sizi şaşırtmasın, amaçları bu zaten. Koruma ekipmanı fakat günlük giyilebilir bir halde.

Bunların altına düşmenizi önermem. Çok çok çok iyi bir şey yapıyorsunuz tam ekipman başlayarak. Hem güvenliğiniz üst seviyede olacak hem de ilerde motosiklet yükselttiğinizde ekipman yükseltme derdiniz olmayacak.

Küçük bir not: MotoMax, nakit alışverişlerde %10 indirim yapıyor. Bunu belirtmeyi unutmuşum. Nakit öderseniz bütçeyi artırmış bile oluyorsunuz.

Umarım işinize yarar.

Son düzenleme:
Ekipman için bütçeyi değiştirmeyi düşünmüyorum. Motordan düşünce problem yaşayacağıma param gitsin. Para bir şekilde kazanılır geri gelir ama sağlık gitti mi pişman olsam bile yapacak bir şeyim kalmaz.

@Görkem Umut ekipman önerisi için teşekkür ederim. Kullanan birisinin önerisi benim için önemli. Motor için ehliyet alabilirim ve gerekirse bütçeyi zorlayabilirim. Motor ehliyeti ile kullanabileceğim motor önerileriniz nelerdir? 2. el honda diolar nasıl? Öğrenmek için alınır mı? 70 bin tl bandında 2.el satılıyor galiba.

@RiSheng A1 aldığınız zaman 125CC kullanabiliyorsunuz. A2 olduğu zaman CC sınırı kalkıyor ve 47 beygir sınırı geliyor. 47 beygire kadar olan bütün motosikletleri CC fark etmeksizin kullanabiliyorsunuz. A sınıfında ise bütün sınırlamalar kalkıyor. İstediğiniz motoru kullanabiliyorsunuz.

Kaç yaşındasınız? 25'in üstündeyseniz A sınıfı ehliyet alın, rahatınıza bakın derim. Ben o şekilde yaptım. Şu an bütçe yetmiyor olabilir ama ilerde ikinci defa uğraşmamış olursunuz ehliyet yükseltmek ile.

Ben olsam A ehliyeti alırım, daha sonra başlangıç olarak 125 veya 250CC alırdım. TVS marka motorlara bakabilirsin uygun fiyatlı kaliteli diye duydum. 2.el scooterlar bence o fiyat aralığında temiz yok gibi.

Geri
Yukarı