12. sınıfta gelecek kaygısı

sharp44

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, ben 12. sınıf Anadolu lisesi öğrencisiyim. Konu biraz uzun olabilir ama okursanız sevinirim.
Kendimi bildim bileli matematikle aram kötüdür, bu yıllardır böyle olduğu için yavaş yavaş "zaten kötüyüm hiç çalışmasam daha iyi" seviyelerine geldi ve hiçbir matematik dersini dinleyemiyorum.
Sınava 70 gün kaldı ve benim ne akamedik anlamda bir hedefim var, ne de matematik yeteneğim.
TYT matematik 10 net çıkarabiliyor olsam da AYT neredeyse sıfır.
İleride ne olmak istiyorsun diyenlere "bilmiyorum" cevabını veriyorum, tüm lise hayatım boyunca da cevap aynıydı.
4 senedir kendimi keşfetememiş ve ne istediğimi çözememiş olmanın acısını çekiyorum şu an.
Sınava kalan son 70 günde AYT toparlanmaz diye düşündüğüm için TYT matematik netlerimi artırmak üzerine çalışmalara başladım.
TYT üzerinden olabildiğince yüksek puan almayı hedefleyerek 2 yıllık bir bölüme girmeyi düşünüyorum, duruma göre DGS ile geçiş de sağlarım.
Fakat işin sonunda 2 yıllık bölümlerin iyi olmadığı bir gerçek ve mezuna bırakmama ailem sıcak bakmayacağı için mecburen 2 yıllığa gideceğim.
Ya da açıktan okuyarak bir fabrikaya falan girerim bilmiyorum, şu an YouTube kanalıma içerik üretiyorum ve az da olsa bir gelir kazanıyorum.
Henüz YouTube üzerinden çok uzun vadeli kazançlar elde edecek kadar ilerlemediğim için ona da güvenemiyorum.
Annem okumamı istiyor, babam ise işe girmemi, ben ise küçüklükten beri kendi işimi kurmak ve para kazanmak istiyorum.
Hiçbir hedefim olmadan dümdüz ders çalışarak sınava gireceğim ve sonuca göre geleceğim çizilecek.
Siz böyle bir durumda olsaydınız ne yapardınız?

Merhaba, ben 12. sınıf Anadolu lisesi öğrencisiyim. Konu biraz uzun olabilir ama okursanız sevinirim.
Kendimi bildim bileli matematikle aram kötüdür, bu yıllardır böyle olduğu için yavaş yavaş "zaten kötüyüm hiç çalışmasam daha iyi" seviyelerine geldi ve hiçbir matematik dersini dinleyemiyorum.
Sınava 70 gün kaldı ve benim ne akamedik anlamda bir hedefim var, ne de matematik yeteneğim.
İleride ne olmak istiyorsun diyenlere "bilmiyorum" cevabını veriyorum, tüm lise hayatım boyunca da cevap aynıydı.
4 senedir kendimi keşfetememiş ve ne istediğimi çözememiş olmanın acısını çekiyorum şu an.
Sınava kalan son 70 günde AYT toparlanmaz diye düşündüğüm için TYT matematik netlerimi artırmak üzerine çalışmalara başladım.
TYT üzerinden olabildiğince yüksek puan almayı hedefleyerek 2 yıllık bir bölüme girmeyi düşünüyorum, duruma göre DGS ile geçiş de sağlarım.
Fakat işin sonunda 2 yıllık bölümlerin iyi olmadığı bir gerçek ve mezuna bırakmama ailem sıcak bakmayacağı için mecburen 2 yıllığa gideceğim.
Ya da açıktan okuyarak bir fabrikaya falan girerim bilmiyorum, şu an YouTube kanalıma içerik üretiyorum ve az da olsa bir gelir kazanıyorum.
Henüz YouTube üzerinden çok uzun vadeli kazançlar elde edecek kadar ilerlemediğim için ona da güvenemiyorum.
Annem okumamı istiyor, babam ise işe girmemi, ben ise küçüklükten beri kendi işimi kurmak ve para kazanmak istiyorum.
Hiçbir hedefim olmadan dümdüz ders çalışarak sınava gireceğim ve sonuca göre geleceğim çizilecek.
Dostum ne yapacaksın bilmiyorum fakat matematik en azından yks ye gireceğin matematik o kadar zor birşey değil. 9.sınıf temel matematik diye geçiyor fakat onunda temeli olarak 6,7,8 matematiği var, üslü sayılar, köklü sayılar vb. 7 ve 8.sınıf matematiğini düzgün bir şekilde öğren test çöz sürekli öğren ve test çöz. Sonra 9,10 matematiğine geçiş yap. Fikrime katılmayanda neden katılmadığını söylesin.

Öncelikle doğrusunu söylemek gerekirse kendimi bildim bileli hiç bir zaman böyle bir duruma düşmezdim. Seni kötülemiyorum ancak bir çok konuda maalesef geç kalmışsın. Bence eğer yapabileceğini düşünüyorsan en azından bir üniversite oku ve memurluk ya da polislik gibi geliri asgari ücretin üzerinde meslekler seç ve ek gelir yöntemlerini uygulamaya devam et. Ben kendimi bu durumda bulsam kesinlikle mezuna kalır ve sıralamaya girmeye çalışırdım. Eğer öyle olmayacaksa kesinlikle polislik isterdim. Belki bir meslek de öğrenebilirsin aslında. Şuan berberler, sanayiciler çoğu devlet memurundan iyi kazanıyorlar.

Dostum ne yapacaksın bilmiyorum fakat matematik en azından yks ye gireceğin matematik o kadar zor birşey değil. 9.sınıf temel matematik diye geçiyor fakat onunda temeli olarak 6,7,8 matematiği var, üslü sayılar, köklü sayılar vb. 7 ve 8.sınıf matematiğini düzgün bir şekilde öğren test çöz sürekli öğren ve test çöz. Sonra 9,10 matematiğine geçiş yap. Fikrime katılmayanda neden katılmadığını söylesin.
Sence 70 günde 3 yıldır hiç çalışmamış biri ne yapabilir?

Matematik temel o kadar kolay değil.0 olan biri en az 3 ay temel çalışmalı.

Dostum ne yapacaksın bilmiyorum fakat matematik en azından YKS'ye gireceğin matematik o kadar zor bir şey değil. 9.sınıf temel matematik diye geçiyor fakat onunda temeli olarak 6, 7, 8 matematiği var, üslü sayılar, köklü sayılar vb. 7 ve 8.sınıf matematiğini düzgün bir şekilde öğren test çöz sürekli öğren ve test çöz. Sonra 9,10 matematiğine geçiş yap. Fikrime katılmayanda neden katılmadığını söylesin.

Öncelikle doğrusunu söylemek gerekirse kendimi bildim bileli hiçbir zaman böyle bir duruma düşmezdim. Seni kötülemiyorum ancak birçok konuda maalesef geç kalmışsın. Bence eğer yapabileceğini düşünüyorsan en azından bir üniversite oku ve memurluk ya da polislik gibi geliri asgari ücretin üzerinde meslekler seç ve ek gelir yöntemlerini uygulamaya devam et. Ben kendimi bu durumda bulsam kesinlikle mezuna kalır ve sıralamaya girmeye çalışırdım. Eğer öyle olmayacaksa kesinlikle polislik isterdim. Belki bir meslek de öğrenebilirsin aslında. Şu an berberler, sanayiciler çoğu devlet memurundan iyi kazanıyorlar.

Sence 70 günde 3 yıldır hiç çalışmamış biri ne yapabilir?

Matematik temel o kadar kolay değil. 0 olan biri en az 3 ay temel çalışmalı.

Boş ver üniversiteyi elektrik falan oku bir yerde işe gir. Elektrikçi sucu isterse doktordan bile fazla kazanıyor bu aralar.

TYT Matematiği 3 ayda hallederim, o sorun değil fakat 2 yıllık bölüm okunur mu onun yerine işe mi girmeliyim kafam karışık.
Ayrıca Meslek Yüksekokul diye bir şey var, sizce onlar okunur mu? Meslek lisesinin üniversite hali gibi sanırım, en mantıklısı o gibi duruyor.

Geri
Yukarı