13500HX 90-100 derece arası çalışıyor

Bende undervolt yapabiliyorum onda sorun yok ama bugün gözümü karartıp açtım kasayı bu HP'nin stok termal macunu yok olmuş bildiğiniz. Ben de iyice temizleyip Noctua NT-H1 sürdüm güzelce sonra kapattım. Fanları grilleri falan da temizledim. Şu an cillop gibi çalışıyor Cinebench R23'te multicore 14371(100 derece) alırken 15521(80-85 derece) almaya başladım.

Olay temizlik ve macunmuş. Merak edenler için bir detayı belirteyim ben laptopu kapatıp ilk açtığımda uzun süre güç ışığı yanmasına rağmen ekran gelmedi sonrasında CMOS resetleyecegini söyledi ok dedim ve normal açıldı korkmayın ilk anda ekran gelmezse.

Hocam biraz geç yazıyorum ama undervolt ayarlarınız nasıl acaba bende de 13500HX Omen 16 var CS2'de drop yiyorum diğer oyunlarda hiç sorun yok biraz da CS2 optimizasyonuyla alakalı galiba undervolt yaparsam belki biraz da olsa çözülür gibi sizin ayarlarınız neler rica etsem paylaşabilir misiniz?

Hocam biraz geç yazıyorum ama undervolt ayarlarınız nasıl acaba bende de 13500HX Omen 16 var CS2'de drop yiyorum diğer oyunlarda hiç sorun yok biraz da CS2 optimizasyonuyla alakalı galiba undervolt yaparsam belki biraz da olsa çözülür gibi sizin ayarlarınız neler rica etsem paylaşabilir misiniz?
uV yapmadım ptm7950 sürdüm buz gibi takılıyom

Macun olandan mı yoksa kalıp olandan mı? Bir de link atabilir misin aldığın yerin?
Amazon.com.tr

ben bunu aldım. AliExpress'te de var 200 tlye falan geldi o da garanti olsun diye almıştım ama sürmedim çalışıp çalışmayacağına emin değilim.

Çok teşekkür ederim bayağı soru işareti oluşmuştu içim rahatladı şimdi.

Uygularken silme örtmeye çalış üstünü çok hafif taşsa da olur ben iki defa uyguladım birinde PC tamire gidip geldiği için ve ilkinde ölçek olarak çipin %80'ine uygulamıştım bunda tamamen uyguladım hatta CPU'da biraz fazla taştı ama bu sefer daha iyi oldu. Ayrıca silme yapmaz çok taşırırsan üstündeki plastiği çekerken zorlanıyorsun parçanın yapışmayan büyük bir kısmı olduğu için yapışanı da kaldırıyor. Silme yaparsan eğer düzgün yapışıyor daha rahat çekiyorsun. Şunu da unutma ptm eline yapışmaz kolay kolay ama bir metal yüzeye dokunduğu anda yapışır direkt. İlk yerleştirmede tam oturtmaya özen göster.

Laptopun içini açmadıysan da pek videosu yok o yüzden taktik vereyim. İçeride 7 vida var sıralarıyla yazılı onları sırasıyla hafif hafif aç 2-3 turda hepsini açmış ol vidalar çıkmıyor yerleşikler. Sonra sağ ve solda fan kenarlarında siyah şerit şeklinde hafif kalın yapıştırılmış bantlar var fan bloğundan hava kaçışını önlemek için onları sökmek zorundasın. O bantın yarısı fana yapışık yarısı soğutma bloğuna. Sadece soğutma bloğuna yapışık kısmını emaneten kaldırabilirsen daha güzel olur komple sökersen yapıştırması zor oluyor. Bantları çektikten sonra bakır boruların olduğu bloğu kaldıracaksın. Fanlar anakarta yapışıklar bakır blok kalkıyor sadece boşuna fan vidası falan sökme. Sonrası temizlik uygulama kapanış. Ayrıca garantisini bozmuyor dendi bana daha önce servise de gitti ve bozulmadı ama yine de sor sen HP desteğe vebali kalmasın bende.

Son düzenleme:
Amazon.com.tr

Ben bunu aldım. AliExpress'te de var 200 TL'ye falan geldi o da garanti olsun diye almıştım ama sürmedim çalışıp çalışmayacağına emin değilim.

Uygularken silme örtmeye çalış üstünü çok hafif taşsa da olur ben iki defa uyguladım birinde PC tamire gidip geldiği için ve ilkinde ölçek olarak çipin %80'ine uygulamıştım bunda tamamen uyguladım hatta CPU'da biraz fazla taştı ama bu sefer daha iyi oldu. Ayrıca silme yapmaz çok taşırırsan üstündeki plastiği çekerken zorlanıyorsun parçanın yapışmayan büyük bir kısmı olduğu için yapışanı da kaldırıyor. Silme yaparsan eğer düzgün yapışıyor daha rahat çekiyorsun. Şunu da unutma PTM eline yapışmaz kolay kolay ama bir metal yüzeye dokunduğu anda yapışır direkt. İlk yerleştirmede tam oturtmaya özen göster.

Laptopun içini açmadıysan da pek videosu yok o yüzden taktik vereyim. İçeride 7 vida var sıralarıyla yazılı onları sırasıyla hafif hafif aç 2-3 turda hepsini açmış ol vidalar çıkmıyor yerleşikler. Sonra sağ ve solda fan kenarlarında siyah şerit şeklinde hafif kalın yapıştırılmış bantlar var fan bloğundan hava kaçışını önlemek için onları sökmek zorundasın. O bandın yarısı fana yapışık yarısı soğutma bloğuna. Sadece soğutma bloğuna yapışık kısmını emaneten kaldırabilirsen daha güzel olur komple sökersen yapıştırması zor oluyor. Bantları çektikten sonra bakır boruların olduğu bloğu kaldıracaksın. Fanlar anakarta yapışıklar bakır blok kalkıyor sadece boşuna fan vidası falan sökme. Sonrası temizlik uygulama kapanış. Ayrıca garantisini bozmuyor dendi bana daha önce servise de gitti ve bozulmadı ama yine de sor sen HP desteğe vebali kalmasın bende.

Uygul.

Amazon.com.tr

Ben bunu aldım. AliExpress'te de var 200 TL'ye falan geldi o da garanti olsun diye almıştım ama sürmedim çalışıp çalışmayacağına emin değilim.

Uygularken silme örtmeye çalış üstünü çok hafif taşsa da olur ben iki defa uyguladım birinde PC tamire gidip geldiği için ve ilkinde ölçek olarak çipin %80'ine uygulamıştım bunda tamamen uyguladım hatta CPU'da biraz fazla taştı ama bu sefer daha iyi oldu. Ayrıca silme yapmaz çok taşırırsan üstündeki plastiği çekerken zorlanıyorsun parçanın yapışmayan büyük bir kısmı olduğu için yapışanı da kaldırıyor. Silme yaparsan eğer düzgün yapışıyor daha rahat çekiyorsun. Şunu da unutma PTM eline yapışmaz kolay kolay ama bir metal yüzeye dokunduğu anda yapışır direkt. İlk yerleştirmede tam oturtmaya özen göster.

Laptopun içini açmadıysan da pek videosu yok o yüzden taktik vereyim. İçeride 7 vida var sıralarıyla yazılı onları sırasıyla hafif hafif aç 2-3 turda hepsini açmış ol vidalar çıkmıyor yerleşikler. Sonra sağ ve solda fan kenarlarında siyah şerit şeklinde hafif kalın yapıştırılmış bantlar var fan bloğundan hava kaçışını önlemek için onları sökmek zorundasın. O bandın yarısı fana yapışık yarısı soğutma bloğuna. Sadece soğutma bloğuna yapışık kısmını emaneten kaldırabilirsen daha güzel olur komple sökersen yapıştırması zor oluyor. Bantları çektikten sonra bakır boruların olduğu bloğu kaldıracaksın. Fanlar anakarta yapışıklar bakır blok kalkıyor sadece boşuna fan vidası falan sökme. Sonrası temizlik uygulama kapanış. Ayrıca garantisini bozmuyor dendi bana daha önce servise de gitti ve bozulmadı ama yine de sor sen HP desteğe vebali kalmasın bende.

Zaten ben de danistim HP servisine sorun olmuyor denmişti yeniden sorarım ama bir sen uygulayalı üstünden ne kadar geçti gerçekten o kadar etkili oldu mu ya vallahi sabırsızlıkla bekleyeceğim kargoyu elin yetenekli bence ben senin kadar başarılı olacağımı düşünmüyorum hatta bu işlemleri yapmamak için laptopu satmayı bile düşündüm performans olarak bir sıkıntı yaşamıyorum çok aslında ama yarın bir gün sıkıntı verir diye korktuğum için satma yoluna gitmeyi düşünmüştüm ta ki senin 80 derece yorumunu görene kadar hangi oyunlarda zorluyorsun mesela? Gerçekten 80.leri geçmiyorsa çok iyi bu performansla o sıcaklık müthiş hatta. Bir de servise bu ısınmayla alakalı bir şey sordun mu BIOS Update, herhangi bir uygulama ekstra bir şey seçenekler var mı bir şey diyen oldu mu?

Uygul.

Zaten ben de danistim HP servisine sorun olmuyor denmişti yeniden sorarım ama bir sen uygulayalı üstünden ne kadar geçti gerçekten o kadar etkili oldu mu ya vallahi sabırsızlıkla bekleyeceğim kargoyu elin yetenekli bence ben senin kadar başarılı olacağımı düşünmüyorum hatta bu işlemleri yapmamak için laptopu satmayı bile düşündüm performans olarak bir sıkıntı yaşamıyorum çok aslında ama yarın bir gün sıkıntı verir diye korktuğum için satma yoluna gitmeyi düşünmüştüm ta ki senin 80 derece yorumunu görene kadar hangi oyunlarda zorluyorsun mesela? Gerçekten 80.leri geçmiyorsa çok iyi bu performansla o sıcaklık müthiş hatta. Bir de servise bu ısınmayla alakalı bir şey sordun mu BIOS Update, herhangi bir uygulama ekstra bir şey seçenekler var mı bir şey diyen oldu mu?

Son kısmı anlamadım ama 2 küsur aydır kullanıyorum ve herhangi bir sorun görmedim performans moduna alsam bile (70-80 wattları zorluyor CPU, GPU ise 90+ watt) sıcaklık CPU'da 95 dereceyi pek geçmiyor. Ha ama oyunlarda %3-5 performans feda edip balanced mod kullanırsan 55-80 wattlarda GPU Max 75 CPU Max 85 takılırsın. Ayrıca benim laptopu koyduğum yer kapalı alan laptopun sıcak havası düzgün dağılamıyor. Açık bir alanda da test etme imkanım olmuştu CPU Idle sıcaklığı (kışın odada ısıtma yok) 25-30 derecelerdi. R23 puanı ise rekorda 20400 bulmuştu. Şimdi ise 18000 gibi bir skor alıyor ama dediğim gibi kapalı alanda diyebilirim.

az önce yaptığım test sonucu test boyunca 130w sabit çekti cpu

Uygul.

Oyun olarak rdr, cyberpunk, horizon forbidden west, forza aklına gelebilecek her oyunu denedim. Laptop ya da ısınma kaynaklı hiçbir sorun yaşamadım değiştirdiğimden beri. Ama laptop servise gidip dönünce içine diş macunu sıktıkları için termaller 4 gün sonra pert olmuştu tekrar sürmek zorunda kalmıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
biraz soğuk bir odadaysan bu sıcaklıkları alırsın

Dosya Ekleri

• IMG-20240402-WA0006.jpg
    IMG-20240402-WA0006.jpg
    380,8 KB · Görüntüleme: 14
  • test3.png
    test3.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 11
  • test2.png
    test2.png
    118,9 KB · Görüntüleme: 10
  • test1.png
    test1.png
    100,7 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Uygul.

Zaten ben de danistim HP servisine sorun olmuyor denmişti yeniden sorarım ama bir sen uygulayalı üstünden ne kadar geçti gerçekten o kadar etkili oldu mu ya vallahi sabırsızlıkla bekleyeceğim kargoyu elin yetenekli bence ben senin kadar başarılı olacağımı düşünmüyorum hatta bu işlemleri yapmamak için laptopu satmayı bile düşündüm performans olarak bir sıkıntı yaşamıyorum çok aslında ama yarın bir gün sıkıntı verir diye korktuğum için satma yoluna gitmeyi düşünmüştüm ta ki senin 80 derece yorumunu görene kadar hangi oyunlarda zorluyorsun mesela? Gerçekten 80.leri geçmiyorsa çok iyi bu performansla o sıcaklık müthiş hatta.

Son kısmı anlamadım ama 2 küsur aydır kullanıyorum ve herhangi bir sorun görmedim performans moduna alsam bile (70-80 wattları zorluyor CPU, GPU ise 90+ watt) sıcaklık CPU'da 95 dereceyi pek geçmiyor. Ha ama oyunlarda %3-5 performans feda edip balanced mod kullanırsan 55-80 wattlarda GPU Max 75 CPU Max 85 takılırsın. Ayrıca benim laptopu koyduğum yer kapalı alan laptopun sıcak havası düzgün dağılamıyor. Açık bir alanda da test etme imkanım olmuştu CPU idle sıcaklığı (kışın odada ısıtma yok) 25-30 derecelerdi. R23 puanı ise rekorda 20400 bulmuştu. Şimdi ise 18000 gibi bir skor alıyor ama dediğim gibi kapalı alanda diyebilirim.

Az önce yaptığım test sonucu test boyunca 130W sabit çekti CPU.

Oyun olarak RDR, Cyberpunk, Horizon forbidden West, Forza aklına gelebilecek her oyunu denedim. Laptop ya da ısınma kaynaklı hiçbir sorun yaşamadım değiştirdiğimden beri. Ama laptop servise gidip dönünce içine diş macunu sıktıkları için termaller 4 gün sonra pert olmuştu tekrar sürmek zorunda kalmıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Biraz soğuk bir odadaysan bu sıcaklıkları alırsın.

Eyvallah son kısımda şunu sordum cihaz servise gittiğinde ısınma için bir sorun bulamamışlar miydi onun için bir yazılım güncellemesi filan yok muymuş onu sordum bakalım bugün Amazon'daki PTM'den sipariş vereceğim ben de umarım her şey iyi gider :) oda konusunda sıkıntı yok ben fanları biraz yüksek calistirarak şu anda bile 88 89 aralığında performans modunda CS2 oynayabiliyorum bu işlemden sonra muhtemelen 78 82 arasını görürsem çok iyi olur.

Geri
Yukarı