13700K ve Arctic Liquid Freezer 360mm 95 100 derece

SetHalcr

Centipat
Daha fazla  
RAM
Gskills 6000mhz DDR5 2x16 32Gb
Anakart
Anakart Asus TUF B-760 DDR5
İşlemci
i7-13700k
Başlıkta da görüldüğü üzere 13700k işlemcili bir sistem topladım, başta Cooler Master 240mm soğutucu ve orta boy bir NZXT marka kasa almıştım sıcaklıklar yük esnasında direkt 95-100 dereceye ulaşıyordu. Soğutucunun yetersiz olduğunu biliyordum ve 85 90 civarı değerler bekliyordum zaten ama beklediğimden de kötü oldu.

Geçen hafta ise ulan masraf yaptık ki yaptık zaten deyip geniş ve ferah bir kasa olan NZXT H9 ve ALF 2 360mm soğutucu aldım. Testleri yaptığımda ise büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Montajda veya macun uygulamasında ya da kullandığım macunda herhangi bir problem yok ancak aldığım değerler yine 95 100 derece arası ve hala throttling oluyor. PL1 ve PL2 limitini 253 olan default değerden 190'a çektiğimde sıcaklıklar nisbeten kabul edilebilir olup 85 derece civarına iniyor ancak C23 skorum 28k 29k değerlerinden 25K-26K'lara kadar düşüyor. İşim gereği sistemi uzun süreler renderda bırakacağım ve bu değerlerle şu an kullanmam sağlıklı değil. Gücü düşürerek kullanabilirim ancak 1 saatte bitecek 3D render işim 2 saatlere çıkıyor. Olası ihtimaller nedir?

Bir çözüm bulamazsam delid işlemine kadar gideceğim o da olmazsa da bu gazla zaten gidip baştan AMD sistem toplayacak bu işlemciyi de tutup ÇAAAAAT diye ikiye bölecek kafaya geldim artık canıma tak etti soğumuyor bu illet... Yardımlarınızı fikirlerinizi, olası teorilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Hocam ilk öncelikle likid 3 fanlı 360mm MSI MAG CoreLiquid 360R V2 İşlemci Soğutucu bu soğutucuyu öneririm (ben kullanmıyorum) ve son olarak 13700k kullanıyosun ya CoreLiquid 360r V2 testlerine bak bence güzel soğutucu YouTube'da vs i7 13700K İşlemciye 3000 TL Sıvı Soğutucu Önerisi bu konuyada bakabilirsin ama 360mm kullanmanı şiddetle öneririm
Yanıt için teşekkür ederim ancak zaten 360mm aio kullanıyorum yazımda belirttim yanlış anlamazsanız hani başlığı da mı okumadınız :D Hatta kullandığım soğutma önerdiklerinizden çok daha iyi test sonuçlarına sahip neredeyse en iyi 360mm aio, fiyat olarak da muadillerinden pahalı zaten ve 1.5 kat daha büyük bir radyatörü var. Yine de iyi niyetiniz için teşekkürler :D

Aynı soruyu abd merkezli ve buradan çok daha küçük bir foruma yazdım 7 farklı yanıt gelmiş ve hepsi de mantıklı yanıtlar technopat ile de anca bu kadar oluyor hahah. iyi forumlar (!) falan filan max tr forum hocam

Son düzenleme:
Yanıt için teşekkür ederim ancak zaten 360mm AiO kullanıyorum yazımda belirttim yanlış anlamazsanız hani başlığı da mı okumadınız :D Hatta kullandığım soğutma önerdiklerinizden çok daha iyi test sonuçlarına sahip neredeyse en iyi 360mm AiO, fiyat olarak da muadillerinden pahalı zaten ve 1.5 kat daha büyük bir radyatörü var. Yine de iyi niyetiniz için teşekkürler :D

Aynı soruyu ABD merkezli ve buradan çok daha küçük bir foruma yazdım 7 farklı yanıt gelmiş ve hepsi de mantıklı yanıtlar Technopat ile de anca bu kadar oluyor hahah. İyi Sosyaller (!) falan filan Max TR forum hocam

Hocam sadece yardım etmek istemiştim demek ki 13700k da problem var 13900k bile likid soğutmada 9 GHz'lerde çok ısınmadan çalışabilirken 13700k da hiç normal değil i5 13600K geçmenizi tavsiye ederim

Yeni konular

Geri
Yukarı