144 Hz monitör alınır mı?

Hocam bu bahsettiğiniz özellikler 144 Hz monitöre mi özgü, ben oyunları oynarken hiç öyle bir ayar görmedim.
x Hz. monitöre özgü değil, monitörün kendine özgü. Mesela bir model belirtirseniz örnek verebiliriz. Ha tabi bir de olay sadece Hz. meselesi de değil, panel, kontranst oranı, tepki süresi (MS) vs. de önemli.

Son düzenleme:
X Hz. Monitöre özgü değil, monitörün kendine özgü. Mesela bir model belirtirseniz örnek verebiliriz. Ha tabii bir de olay sadece Hz. Meselesi de değil, panel, kontranst oranı, gecikme süresi (ms) vs. de önemli.

Bu monitör sizce iyi mi hocam, 3060 ekran kartı 144 Hz monitörü taşır mı?

O zaman geçmeniz daha iyi olur.

FreeSync/G-Sync zaten yırtılmayı önlemek için ekran kartıyla monitör arası senkronizasyon sağlıyor.
Hocam biliyorum ama 3060 la AAA oyunlarda ultrada oynuyorum diyor ne kadar performans alabilir ? Ekran kartını yükseltmediği sürece gereksiz harcama olur.

Hocam biliyorum ama 3060 la AAA oyunlarda ultrada oynuyorum diyor ne kadar performans alabilir ? Ekran kartını yükseltmediği sürece gereksiz harcama olur.
Oyuna ve ayara bağlı ama belirttiğim gibi olay sadece FPS ile de alakalı değil. Adamlar 4K'da oynarken 165 Hz. alıyor da mı oynuyor? :) Gerçi DLSS açıkken 60 FPS almasında da bir enteresanlık var, sabitlediği (VSync) için olmasın?

60Hz monitöre sahibim, oyunları oynarken V-Sync açmadığımda kasıyor gibi hissediyorum, örneğin 70 FPS'den bir anda 65'e düşünce gözüme oyun kasılıyormuş gibi geliyor, 144 Hz monitör aldığımda FPS'i kilitlediğimde 60Hz'den bir farkı olur mu, alırsam FPS'i kilitlememeli miyim? Teşekkürler.
Hocam 144fps alti aldigin bazi oyunlarda sorun oluyor, drop giriyormus gibi olabiliyor ama cs tarzi 144 fps uzeri aldigin oyunlar oynuyorsan alinir.

Bu monitör sizce iyi mi hocam, 3060 ekran kartı 144 Hz monitörü taşır mı?
Mesela bunda FreeSync (monitörü alınca ayarladan açacaksınız) mevcut ki kendisi de belirtmiş zaten. Kontrastı standart denenebilir, IPS panel, Flicker-free, (kısaca ekran titreşimini azaltma) 1 MS (tepki süresi) ve bunu daha aşağı düşürmek için ek teknolojileri, VRR ve birkaç özelliği daha var. İlk bakış için güzel ürüne benziyor da araştırmak, rakipleriyle karşılaştırmak lazım. (Şuan vaktim yok o kadar detaylı bakamıyorum) Bu arada ekran kartınız kaç GB VRAM sahip.

Hocam 144fps alti aldigin bazi oyunlarda sorun oluyor, drop giriyormus gibi olabiliyor ama cs tarzi 144 fps uzeri aldigin oyunlar oynuyorsan alinir.
Monitörle alakalı bir sorundan mı söz ediyorsunuz?

Oyuna ve ayara bağlı ama belirttiğim gibi olay sadece FPS ile de alakalı değil. Adamlar 4K'da oynarken 165 Hz. alıyor da mı oynuyor? :) Gerçi DLSS açıkken 60 FPS almasında da bir enteresanlık var, sabitlediği (VSync) için olmasın?
Genellike Dl
Mesela bunda FreeSync (monitörü alınca ayarladan açacaksınız) mevcut ki kendisi de belirtmiş zaten. Kontrastı standart denenebilir, IPS panel, Flicker-free, (kısaca ekran titreşimini azaltma) 1 MS (tepki süresi) ve bunu daha aşağı düşürmek için ek teknolojileri, VRR ve birkaç özelliği daha var. İlk bakış için güzel ürüne benziyor da araştırmak, rakipleriyle karşılaştırmak lazım. (Şuan vaktim yok o kadar detaylı bakamıyorum) Bu arada ekran kartınız kaç GB VRAM sahip.

Monitörle alakalı bir sorundan mı söz ediyorsunuz?
12GB Vram var hocam,zahmet etmeyin sanırım vazgeçtim,online oyun oynamayan biri olarak sanırım gereksiz almam.

Oyuna ve ayara bağlı ama belirttiğim gibi olay sadece FPS ile de alakalı değil. Adamlar 4K'da oynarken 165 Hz. Alıyor da mı oynuyor? :) Gerçi DLSS açıkken 60 FPS almasında da bir enteresanlık var, sabitlediği (V-Sync) için olmasın?

Parası varsa alsın zaten hocam benim için hava hoş :D ben performansını aman aman etkilemeyeceğini söylüyorum sadece.

Parası varsa alsın zaten hocam benim için hava hoş :D ben performansını aman aman etkilemeyeceğini söylüyorum sadece.
Yani tam olarak monitörle nasıl bir performans sağlanması bekleniyor? Onu da tam anlamadım ama ben 75 Hz. monitörden 144 Hz. geçtiğimde tek etkisi kare hızı olmadı. Görsel ve tepki süresiyle ilgili farklar da oldu. Tabi bir de ergonomi kısmı da var ama mesela ben 144 FPS almayınca ne sorun yaşadım ne drop yedim. Ha bütçe yoksa eldekiyle yetinmek elbette en iyisi de "60 Hz. de alsan 144 Hz. de alsan 144'ü göremiyorsun gerek yok" saçma bir argüman. 144 Hz. göremiyor da 3060 ile misal AC Mirage 1080P DLSS açıkken çok rahat 80-90 FPS görür ultra ayarlarda ama 60 Hz. monitörde göremez. Keza 60 Hz. kullandığı monitörün kontrast değeri, tepki süresi, Flicker-free vs. gibi teknolojileri de ayrı konu...
Not: Tabi bu işin bir de oyun dışı kullanımı da var. Sistemde 7/24 oyun oynamıyorsunuzdur herhalde.
Ama neticede karar yine konu sahibinin yani tüketicinin. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı