15-20 bin TL civarı laptop önerisi

Bütçe
15K+

Akif9748

Kilopat
Makaleler
14
SSD veya HDD modeli
512 GB
Asıl laptopum arızalandığı için bu konuyu açıyorum. Kesin olarak farklı bir laptopa geçmeyi düşündüğüm için bu konuyu şimdiden açıyorum.

Biliyorsunuz fiyatlar çok değişken, ben şimdiden kararsız kalmamak istiyorum geçenki gibi. Modeli belirleyim, bütçeme erişince de alayım diyorum. Aklımda modeller var, hangisi hangisinden hangi alanda daha iyi biliyorum ama sizlere de danışmak istedim.

Başlangıç bütçem 15 bin, ama düzgün bir cihaz almak istediğim için esnetebilirim bir miktar. Tabii ki ne kadar F/P olursa benim için o kadar iyi.

Soran olur illa diye belirtiyorum, cihazla genel olarak yazılım işleri yapılacak. Bazen ETS 2, Assetto gibi oyunlar oynanacak. Buna zaten pek çok APU'nun gücü yetiyor. Aşağıdaki kriterler bu soruyu yanıtlar nitelikte.

Cihazda olmasını istediğim bazı özellikler olduğu için buraya sorma gereği duydum. Tecrübeli kişiler benden daha iyi yorumlayacaklardır. Bu özellikleri bütçemi göz önüne alarak genel öncelik sırama göre belirttim:

- Backlit olması. Klavye gece görünüyorsa yine idare eder ama gece görünmesi lazım. Bazı cihazların ekran parlaklığı yetiyor ama benim V15 hem kapkara hem de kötü ekranlı olduğu için pek mümkün olmuyordu. Ekranı klavyeye eğsem ekran görünmüyordu.

- IPS panel. TN'den geçiyorum o yüzden TN'den iyi bir panel yeter. Çok ayırt etmiyorum. Etraftan bakınca görünse çok mutlu olurum 😂

- Ortalama CPU & GPU gücü. CPU'dan çok APU gücü diyebilirim. CPU'lar yeterince güçlü oluyor zaten. Mesela 12450H (48eu) APU olarak yetersiz bir işlemcidir, ama 1235U (80eu) yeterlidir. Harici kartlı cihazlar da denk gelebilir belki. En az 5500U, 1235U cihazlara tekabul ediyor sanırım bu istek. Daha üstü de olabilir.
----> alt istek: 2 kanal bellek. Bu gücü almak için 2 kanal şart APU cihazlarda. Harici GPU varsa o kadar önemli değil.

- En az 512GB hafıza. Kurduğum programlar o kadar yer kaplıyor.

- Ortalama pil ömrü. 6 - 7 saat civarı yeterli. V15 4-6 saat civarı veriyordu, bataryası küçüktü. Fazlasına hayır demem. 12450H cihazların birazı burada da eleniyor.

- Opsiyonel olarak: 14 inç olması ve yükseltilebilirlik. Boyutu fark etmez o kadar ama tanışabilirlik açısından 14 inçler çok daha rahat oluyorlar. Swift cihazların belleklerinde yükseltme sıkıntı olmasa direkt Swift bile alabilirdim.

Düşündüm de istediğim şeyler V14 + IPS ekran gibi bir şey, ama bakalım 😃

Benim baktığım modeller, yine bazıları hocalarımızın önerdiği ve güzel olanlardan olarak, bazıları da benim araştırdıklarımdan; Asus Expertbook/Vivobook, Acer aspire 3/5/ Swift, Lenovo Thinkbook, HP 15S/245(amd)/240(intel), Dell vostro.

Şimdi satılan Expertbook'ların özelliklerinden emin olamıyorum. Dikkatle incelediğimde bazı 16Gb olanlarda bile UHD graphics yazıyor, çünkü lehimli 16, boş slot var. Laptopun garantisi bozulmadığı sürece bellek eklerim ama tercihim dolu gelmesi. Ayrıca cihazın özellikleri tam belli değil, bir sürü opsiyon olduğu için emin olamıyorum aradığım özellikleri sağladığından.

Vivobook baktım daha önce mağazada, ekranı çok kötüydü. Ama 15 inç olandı. 16X olanı iyi diye biliyorum. Ama tek iyi olan o değil sanırım fiyatına bakınca.

Thinkbooklar var en düşük istediğim CPU'larla gelen, fiyatları yüksek çünkü, ama kasaları garanti güzel, backlit vs. sahipler. Onların da benim baktıklarımdan daha iyi alternatifleri varsa bilmek isterim.

HP 245'lerden hiç emin değilim. Cihazların fiyatları ve özellikleri güzel ama asusdaki gibi hangi özellikle geleceğini anlamak zor. Arkadaşa HP sipariş etmiştik tecrübe edecektim edemedim bozuk çıktığı için.

Aspirelerin kasaları hakkında direkt bilgim yok. Burada harici GPU'lu aspireler hakkında iyi yorumlar yazılmamıştı ama emin değilim nasıl olduklarından. MX550 olan çok ilgi çekici. Pil ömrü de kötü olmaz diye düşünüyorum ama kasadan emin değilim. Benim tek elle test ettiğim aspire, aspire 7 çünkü. O da üst bir cihaz bütçeme göre ve alınmaz zaten.

Vostro cihazlarda ilginç bir şekilde 120hz panel falan gördüm ama onlar hakkında hiç bilgim yok. Dell cihazlarla ilgili olarak direkt kötü anıları olan çok arkadaşım var ama tam olarak ne olduğunu ben de bilmiyorum bu cihazların.

Swift 3 cihazların bellekleri arttırılamıyor diye biliyorum ve 8gb ile geliyorlar. 2 kanal olmadığı için aradığım performans kriteri gidiyor. Bu soruna sahip olmayanlar varsa olabilir.

Huawei cihazları genel olarak sevmiyorum ama bütçede fiyatına değen varsa olabilir. Mesela 20K'lık Huaweinin benim 14K Lenovoya göre tek artısı pil ömrü ve IPS gelmesiydi. Backlit bile yok, kasası daha kötü bence çünkü 15 inç ama numpad yerine boşluk var, Lenovo klavyesi daha iyiydi. Ayrıca I7 1195G7 vardı 🤨. Tabii ki cihazdan ne istediğinize göre değişir iyi olması. Ama bana uymuyorlar genel olarak.
Neticede işimiz markaya göre değil, modele göre. O yüzden önerilebilir.

Bonus olarak: Gaming cihazlar var bu bütçenin en üst limitlerinde. Hem ekstra olarak GPU'ları çok güçlü geliyor hem de klavyeleri genel olarak ışıklı olmak durumunda. Eğer pil ömründe uygun konfigurasyonla aradığım sürelere yaklaşabiliyorsa düşünülebilir. Daha önce 8 saat gören gördüm CPB kapalı. Çünkü tek eksileri ağırlık gibi geliyor bana ultrabooklara göre. Tabii ki Gaming laptop uzmanı olmadığım için bunu size soruyorum.

Burada anlattığım laptopların birazına ben deneyerek baktım, birazına da mağazaya gidip bakabilirim duruma göre. Kasa kalitesinin önemini anladım ya artık böyle işliyor 😃

Fark ettiyseniz aslında konu sorudan çok rehber oldu ufak çaplı ama kusura bakmayın 😃 O kadar araştırdım ama ona rağmen kararsız biri olduğum için sizlere de danışmak, birlikte karar verelim istedim. Elimde olsa tüm laptopları tek tek denerim. Hem tartışalım hem de bilgi edinelim diye açmış oldum konuyu.

Konuya @Artoria Pendragon ve @Senyör Kesada hocalarımı davet ediyorum diyeceğim ama onlar zaten kategoriyi takip ediyorlar, şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleme: Konu biraz uzun oldu sanıyordum editörde, şimdi daha da uzun geldi... Link de koymamışım özür dilerim şimdiden okuyacaklar için...

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar hocam. Öncelikle ceza yediğim için cevap yazamadım. Kusuruma bakmayın.

Ben açıkçası 15k bütçe için Expertbook İ5 cihazın alınıp geçilmesi taraftarıyım şimdi nedenlerini anlatacağım ve alternatif olması için birkaç cihaz daha belirteceğim.

Öncelikle Expertbook kasanın, Vivobook kasalara göre daha iyi olduğunu düşünüyorum, biraz daha Amerikan Koruma Güvenlik Sistemi tarzı bir yöntem ile üretildiğini belirtiyorlar gerçeklik payı ne kadar bilemem ama kasa özellikleri bakımından benim incelediğim kadarı ile bütçesinde rekabetçi bir cihaz. Parmak izi sensörü,klavye arka aydınlatmasına sahip olarak geliyor, kasa malzeme kalitesi yüksek. Ayrıca yüz tanıma ile oturum açma özelliği olduğu belirtilmiş.WEB için kamera gizliliği filan da her cihazda bulunan şeyler değil. Dolu paket bir cihaz denebilir :D Cihazın ramleri 48 GB'a kadar yükseltilebiliyor ve 2TB'a kadar SSD desteği sağlıyorlar. Slot sayısı ile ilgili net veri bulamadım gözden kaçırmış da olabilirim kaynaklarımı aşağıya bırakıyor olacağım. B1502 kasa için geçerli bu özellikler linkteki cihaz da B1502 ama şimdi biliyorsunuz ne olacağı belli olmak, satıcı ve Asus destek ekibi ile bence bir görüşme sağlayın. Farklı işlemlerde 6 ile 8,5 saat arası pil ömrü aldığı kaydedilmiş. Tabii oyun vb. işlemlerde düşeceği kesin.

Sıradaki cihazı tamamen alterantif olsun diye atıyorum.

2 slota sahip birinde her birinde 4GB ram var ve birinin lehimli diğerinin yükseltilebilir olduğu belirtilmiş satıcı tarafından. Bir ara 17,5k üstünde satılıyordu biraz büyük sitelerde daha fazla hatta o zaman F/P olmadığı için detaylı bilmiyorum şahsen. Şu an sizin için göz gezdirirken fark ettim. Açıkçası kullanan kişilerden şikayet pek yok. Tam birebir incelemediğim için Expertbook hissiyatı ve Modern15 hissiyatı arasında da net bilgi veremeyeceğim. İmkanınız varsa bir mağazaya gidip orada kendiniz deneyim etmeniz en iyisi.

Bu cihazı çoklu çekirdek performansı için atıyorum. Tabii kullanacağınız programların detaylı gereksinimlerini en iyi siz biliyorsunuz ama tekli çekirdekte i5 çok az önde ama çoklu çekridekte R7 ihmal edilemeyecek bir fark atmış. Pil ömrü maalesef daha düşük olacaktır. Bir incelemede 8 10 saat belirtilmiş ama işlemci yük altında bu değerleri vermesini ben pek mümkün görmüyorum. (8GB Ram lehimli olarak belirtilmiş aynı incelemede). Bu cihazda da kamera kapatma özelliği var olduğu belirtilmiş.

Harici ekran kartlı cihazlara gelirsek ben sizin için 2050 gibi bir kartlı cihazın uygun olduğuunu düşünmüyorum. Yüksek sıcaklık, ölü bir kart, yüksek güç tüketimi ve kaba oluyorlar.
Aslında ultrabook olarak MX550 karta sahip cihazlar başarılı ama Aspire 3 kasada maalesef klavye aydınlatması yok. Hem daha iyi kasa hem daha geniş özellikler için Thinkbook kasaya çıkabilirsiniz ki bence bu kararı siz vermelisiniz değecek mi diye.3k artıp 23k ya 3050'ye sahip Gaming cihaz alırım da diyebilirsiniz.

Hocam açıkçası size 4 cihaz attım ve biraz bilgilendirmemi de yaptım. Bence son kararı siz vermelisiniz.

Son düzenleme:
Hocam ben de fark etmemişim telefondan yazdığım için bu kadar uzun olduğunu ya 😃 İnsan 1 cihazı bozulunca diğeri sağlam olsun psikolojisinde oluyor.

Sıradaki cihazı tamamen alterantif olsun diye atıyorum.
2 slota sahip birinde her birinde 4GB ram var ve birinin lehimli diğerinin yükseltilebilir olduğu belirtilmiş satıcı tarafından. Bir ara 17,5k üstünde satılıyordu biraz büyük sitelerde daha fazla hatta o zaman F/P olmadığı için detaylı bilmiyorum şahsen. Şu an sizin için göz gezdirirken fark ettim. Açıkçası kullanan kişilerden şikayet pek yok. Tam birebir incelemediğim için Expertbook hissiyatı ve Modern15 hissiyatı arasında da net bilgi veremeyeceğim. İmkanınız varsa bir mağazaya gidip orada kendiniz deneyim etmeniz en iyisi.
Hocam bu aşırı güzel bir şey ama birebir model koduna MSI'den baktım, bellek yükseltilemiyor hiç bir şekilde. 8 GB tümleşik. Acerde de öyle, zaten öyle olmasa ikisini de direkt alırım.

Öncelikle Expertbook kasanın, Vivobook kasalara göre daha iyi olduğunu düşünüyorum, biraz daha Amerikan Koruma Güvenlik Sistemi tarzı bir yöntem ile üretildiğini belirtiyorlar gerçeklik payı ne kadar bilemem ama kasa özellikleri bakımından benim incelediğim kadarı ile bütçesinde rekabetçi bir cihaz. Parmak izi sensörü,klavye arka aydınlatmasına sahip olarak geliyor, kasa malzeme kalitesi yüksek. Ayrıca yüz tanıma ile oturum açma özelliği olduğu belirtilmiş.WEB için kamera gizliliği filan da her cihazda bulunan şeyler değil. Dolu paket bir cihaz denebilir :D Cihazın ramleri 48 GB'a kadar yükseltilebiliyor ve 2TB'a kadar SSD desteği sağlıyorlar. Slot sayısı ile ilgili net veri bulamadım gözden kaçırmış da olabilirim kaynaklarımı aşağıya bırakıyor olacağım. B1502 kasa için geçerli bu özellikler linkteki cihaz da B1502 ama şimdi biliyorsunuz ne olacağı belli olmak, satıcı ve Asus destek ekibi ile bence bir görüşme sağlayın. Farklı işlemlerde 6 ile 8,5 saat arası pil ömrü aldığı kaydedilmiş. Tabii oyun vb. işlemlerde düşeceği kesin.
Hocam cihazın kasasının çok güzel olduğunu düşünüyorum ama dediğim gibi özellikler opsiyonel olduğu için backlitle gelecek mi emin olamıyordum. Dedim o neyse ama araştırdığımda hangi slot dolu hangisi boş karışık geldi, model koduna bakarak onu yine hallederiz gibi. Slot sayısı max ram miktarından bile anlaşılıyor, 16 + 32 olayından. Ama ilk kez asusta gördüm lehimli 16 olup da diğer slotun boş olduğunu.

Kaynak olarak Asus'un PDF gibi bir şeyi var model koduna özel oluşturulan onu bırakıyorum. Attığınız cihazın 24Gb olarak satılanları da olduğundan belli bu model kodunda sabit 16 olduğu. Bu bir dezavantaj değil tabii ki, ama bu PDFde klavye ile ilgili bilgi yok. Mağazaya gitsem de model kodları tutmuyor. Tabii ki RAM bakımından uygun olanı almayı düşünüyorum backlit yoksa da bir şey yapamam, kullanılır yine. Diğer özelliklerin olması bile iyi.
Keyboard & Touchpad
Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard
Backlit Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard
Belki kaçırmış olabilirsiniz, Asus'un hilesi, madde işareti eklememiş sadece backlitle geliyor cihaz gibi görünse de farklı klavyeler bunlar.

Bu cihazı çoklu çekirdek performansı için atıyorum. Tabii kullanacağınız programların detaylı gereksinimlerini en iyi siz biliyorsunuz ama tekli çekirdekte i5 çok az önde ama çoklu çekridekte R7 ihmal edilemeyecek bir fark atmış. Pil ömrü maalesef daha düşük olacaktır. Bir incelemede 8 10 saat belirtilmiş ama işlemci yük altında bu değerleri vermesini ben pek mümkün görmüyorum. (8GB Ram lehimli olarak belirtilmiş aynı incelemede). Bu cihazda da kamera kapatma özelliği var olduğu belirtilmiş.
Hocam bu cihaz o pili verir. Bende U olanı varsı işlemcinin, boşta yakın değerler verir, güç tasarrufu modunda o cihaz batarya boyutundan ötürü geçer çok rahat 7 saati. Bu mimari çok avantajlı.
Attığınız linkleri dün hocam ben baya inceledim, ama bu cihazda ışık yok sanırım. Gidip mağazada vs deneyeceğim zaten. Hocam Expert ile araya bu kadar koymaya değer mi emin değilim. Batarya ömrü daha iyi, işlemci çok daha güçlü, APU aynı, ekranı 16:10. Duruma göre bakarım Expertte istediğim RAM konfigurasyonunu elde edemezsem alınabilir.

Harici ekran kartlı cihazlara gelirsek ben sizin için 2050 gibi bir kartlı cihazın uygun olduğuunu düşünmüyorum. Yüksek sıcaklık, ölü bir kart, yüksek güç tüketimi ve kaba oluyorlar.
Aslında ultrabook olarak MX550 karta sahip cihazlar başarılı ama Aspire 3 kasada maalesef klavye aydınlatması yok.
Hocam diğer cihazların da yok zaten, ama backlitten başka eksiği var mı bilmiyorum pil vs. olarak. Çünkü en uygun mx550 cihaz, thinkbook ile arasında çok fark var fiyat olarak. Thinkbookun harici GPU'suz olanları ve olmayanlarının arasında da çok fiyat yok.

Hocam açıkçası size 4 cihaz attım ve biraz bilgilendirmemi de yaptım. Bence son kararı siz vermelisiniz.
Evet hocam farkındayım. Teşekkür ederim okuyup yardımcı olduğunuz için. Dediğim gibi her şey tam bilememekten kaynaklanıyor özellikleri. Bazı şeyleri mağazada da bilemem ama bakacağım, şimdi daha da netleşti. Teşekkür ederim.

@Senyör Kesada hocam bu cihazın bir eksiği var mı? Klavyesi Backlitli, panelinden emin değilim:

Hocam ben de fark etmemişim telefondan yazdığım için bu kadar uzun olduğunu ya 😃 İnsan 1 cihazı bozulunca diğeri sağlam olsun psikolojisinde oluyor.

Hocam bu aşırı güzel bir şey ama birebir model koduna MSI'den baktım, bellek yükseltilemiyor hiçbir şekilde. 8 GB tümleşik. Acer'de de öyle, zaten öyle olmasa ikisini de direkt alırım.

Hocam cihazın kasasının çok güzel olduğunu düşünüyorum ama dediğim gibi özellikler opsiyonel olduğu için backlitle gelecek mi emin olamıyordum. Dedim o neyse ama araştırdığımda hangi slot dolu hangisi boş karışık geldi, model koduna bakarak onu yine hallederiz gibi. Slot sayısı Max RAM miktarından bile anlaşılıyor, 16 + 32 olayından. Ama ilk kez ASUS'ta gördüm lehimli 16 olup da diğer slotun boş olduğunu.

Kaynak olarak ASUS'un PDF gibi bir şeyi var model koduna özel oluşturulan onu bırakıyorum. Attığınız cihazın 24 GB olarak satılanları da olduğundan belli bu model kodunda sabit 16 olduğu. Bu bir dezavantaj değil tabii ki, ama bu PDF'de klavye ile ilgili bilgi yok. Mağazaya gitsem de model kodları tutmuyor. Tabii ki RAM bakımından uygun olanı almayı düşünüyorum backlit yoksa da bir şey yapamam, kullanılır yine. Diğer özelliklerin olması bile iyi.

Belki kaçırmış olabilirsiniz, ASUS'un hilesi, madde işareti eklememiş sadece backlitle geliyor cihaz gibi görünse de farklı klavyeler bunlar.

Hocam bu cihaz o pili verir. Bende U olanı varsı işlemcinin, boşta yakın değerler verir, güç tasarrufu modunda o cihaz batarya boyutundan ötürü geçer çok rahat 7 saati. Bu mimari çok avantajlı.
Attığınız linkleri dün hocam ben bayağı inceledim, ama bu cihazda ışık yok sanırım. Gidip mağazada vs deneyeceğim zaten. Hocam Expert ile araya bu kadar koymaya değer mi emin değilim. Batarya ömrü daha iyi, işlemci çok daha güçlü, APU aynı, ekranı 16:10. Duruma göre bakarım Expertte istediğim RAM konfigurasyonunu elde edemezsem alınabilir.

Hocam diğer cihazların da yok zaten, ama backlitten başka eksiği var mı bilmiyorum pil vs. olarak. Çünkü en uygun MX550 cihaz, ThinkBook ile arasında çok fark var fiyat olarak. ThinkBook'un harici GPU'suz olanları ve olmayanlarının arasında da çok fiyat yok.

Evet hocam farkındayım. Teşekkür ederim okuyup yardımcı olduğunuz için. Dediğim gibi her şey tam bilememekten kaynaklanıyor özellikleri. Bazı şeyleri mağazada da bilemem ama bakacağım, şimdi daha da netleşti. Teşekkür ederim.

@Senyör Kesada hocam bu cihazın bir eksiği var mı? Klavyesi Backlitli, panelinden emin değilim:

Hocam, şu an dershane denemeden çıktım. Eve gidince düzenleyeceğim mesajlarınızı okuyup.

Son düzenleyen: Moderatör:

Konu aşırı uzun olmuş ne yazacağımı bilemedim 😅 son yazdığınıza cevap vereyim bari, bu bütçede MX'li cihazlar alırsınız almasına da bunların batarya kapasiteleri zaten küçük. Arada ortaya girecek olan GPU iyice yiyip bitirecek, haliyle pil ömrü önemliyse harici kartlı model almak bu bütçede pek doğru olmaz. Onun dışında yukarıda atılan Expertbook hoş, onun yanında Dell Vostro modellerine de bakabilirsiniz fena değildir.

Merak ettiğiniz tüm bilgilerini de buradan görebilirsiniz fakat bunda da aynı olay var klavye açısından. Bunu satıcıya sormak lazım aslında da onların doğru bilgi vereceği çok meçhul.

Hocam öncelikle dün tekrardan ceza yedim, okul ve yine dersim olduğu için anca müsait olabildim.

Hocam bu aşırı güzel bir şey ama birebir model koduna MSI'den baktım, bellek yükseltilemiyor hiç bir şekilde. 8 GB tümleşik. Acerde de öyle, zaten öyle olmasa ikisini de direkt alırım.
Hocam belirttiğim gibi satıcı bu bilgiyi verdiği için atmak istedim. Maalesef yanlış bilgi vermiş satıcı kusura bakmayın.

Hocam cihazın kasasının çok güzel olduğunu düşünüyorum ama dediğim gibi özellikler opsiyonel olduğu için backlitle gelecek mi emin olamıyordum. Dedim o neyse ama araştırdığımda hangi slot dolu hangisi boş karışık geldi, model koduna bakarak onu yine hallederiz gibi. Slot sayısı max ram miktarından bile anlaşılıyor, 16 + 32 olayından. Ama ilk kez asusta gördüm lehimli 16 olup da diğer slotun boş olduğunu.

Kaynak olarak Asus'un PDF gibi bir şeyi var model koduna özel oluşturulan onu bırakıyorum. Attığınız cihazın 24Gb olarak satılanları da olduğundan belli bu model kodunda sabit 16 olduğu. Bu bir dezavantaj değil tabii ki, ama bu PDFde klavye ile ilgili bilgi yok. Mağazaya gitsem de model kodları tutmuyor. Tabii ki RAM bakımından uygun olanı almayı düşünüyorum backlit yoksa da bir şey yapamam, kullanılır yine. Diğer özelliklerin olması bile iyi.
Aslında B1502 kasada standart gelir diye düşünüyorum. Değişiklikler B1402, B9403 vb. kasalarda olacaktır. Ama yine de Asus destek ekibi ile görüşme yapmanız en iyisi olacaktır cihazın tam model kodu ile.

Aydınlatma için attığım ikinci linkte Asus tarafından 'Backlit Chiclet Keyboard' olarak belirtilmiş B1502 kasa için.

Tam klavye özellikleri ise:
Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard
Backlit Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard

Belki kaçırmış olabilirsiniz, Asus'un hilesi, madde işareti eklememiş sadece backlitle geliyor cihaz gibi görünse de farklı klavyeler bunlar.

B1502CBA-BQ0787
Attığım linkteki cihaz da BQ0787 hocam. Bu sayfada da aydınlatma belirtilmiş.
Attığınız linkleri dün hocam ben baya inceledim, ama bu cihazda ışık yok sanırım. Gidip mağazada vs deneyeceğim zaten. Hocam Expert ile araya bu kadar koymaya değer mi emin değilim. Batarya ömrü daha iyi, işlemci çok daha güçlü, APU aynı, ekranı 16:10. Duruma göre bakarım Expertte istediğim RAM konfigurasyonunu elde edemezsem alınabilir.
Hocam R7 5700U ile 5800H için yaklaşık 3 kat güç tüketim farkı var. Tabii günlük işlerde boşta iyi değer alırsınız ama genel anlamda Expertbook'dan geride o konuda, şarj konusunda üzmez ama yapısı gereği geçebileceğini, hem de bu değerleri verebileceğini pek düşünmüyorum yük altında. Yalnız çoklu çekirdekte i5'i geçiyor. R23'de %87, v6'da %27 fark atmış.

https://www.akakce.com/laptop-noteb...KMx4KOgxaswlSgBRGpMI8vwfnwOS21TxoCAvIQAvD_BwE
Ben daha önce 245 kasasını önerdim ve bu kasalarda hem (245,250) panelin berbat olduğu TN'den hallica olduğu söylendi. Ayrıca kasa kalitesi olarak da pek iyi değil. MX550 isteniyorsa alınabilir ama 16 Ramli Aspire 3'de bakılabilir. İki cihaz da yük altında maalesef yüksek fan sesi çıkaracak.

Aydınlatma zorunlu olmasa idi keşke. Kasa ve panelden feragat ederim derseniz HP bakılabilir, aydınlatma da olmasın derseniz Acer uygun harici kartlı cihazlar arasında.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı