15 yaşında 1.65 boy normal mi?

15 yaşıma yeni geçtim ve yaşıtlarımın çoğu benden 20-15 cm uzun ve bu beni kötü hissettiriyor. 10. sınıfım ama 1 sene erken başladığım için bu sene 9. sınıf olmam lazımdı.
Sadece benim mi boyum kısa?

Bu boy konuları belli olmuyor sanırsam, yani daha fazla uzayadabilirsin ki daha yaşınız var gibi duruyor, aynı şekilde uzamayadabilirsiniz, sana bunun için diyebileceğim şey; az beslenmemen ve fazla sağlıksız şeyler yememen(Aburcubur, çikolata vb.), dengeli ve yeterli beslenmen, artı olarak kemik gelişimi için kalsiyum içeren şeylerde biraz arttırıp tüketebilirsiniz sanırım, bunların dışında en önemli diyebileceğim şey gece uykusu, yanlış bilmiyorsam geceleri gelişim çağında olan kişiler büyüme hormonu salgılar ve bu hormon sabah uykusunda gece ki gibi salgılanmıyor okuduğum bilgilere göre, gece 22:00 ve 2:00 arası en çok bu hormonun salgılandığı verimli olduğu zaman diye biliyorum. Hepsinin dışında istersen boy uzatmak için olan egzersizler veya basketbol, voleybol gibi sporlar yapabilirsin. Bunlar dışında daha aklıma bir şey gelmiyor şu an, boy uzatma ameliyatları var, fakat onları olduktan sonra spor hayatın varsa veya spor yapmak istersen nasıl işler bilmiyorum, bırakmak zorunda mı kalırsın, pek fark olmaz mı veya eski doğal halin gibi olur musun anlamında.

Hacı annene çektiysen 165 kalman muhtemel maks 170 babaya çekersen minimum 175 olursun zorlarsan 180-185 olabilir şans işi benimde anne 150-153 falan baba da 170-172 babaya çekmişim bende 172-175 lerdeyim 180 olsa iyi olurdu.

Hocam bunu tam olarak anne ve babanın boyuna bakarak hesaplamak pek mantıklı gelmiyor bana, çünkü annesi ve babası 1.70 ve altı civarları olup kendisi 1.90 olan kişi gördüm. Sizin dediğini şey doğru olabilir, fakat genel manada hep olmayabilir yani onu demek istedim.

Son düzenleme:
Hocam 16-18 yaş aralığında büyüme plakları kapanıyor yani daha boy atacaksınız ve genetik sınırınıza ulaşmak anlatılan gibi kolau bir şeyde değil büyüme plaklarının erken kapanmasını önlemek için estradiol değerinizi kontrol ettirebilir üstüne growth hormonu için belirli takviyeler veya besinler almanız yararınıza olacaktır bunun yanında sağlıklı bir uzama için esneme/mobilite hareketleride şart bunları yapmadıkça genetik sınırınıza ulaşmak çok zor.

Ben 15'te iken 170'tim şimdi 173 oldum yani pek bi' şey fark etmedi.
En büyük pişmanlığım spora başlamamak oldu. O yüzden sana tavsiye spora başla.

Alakası yok. Anaokulundan beri her gün süt içiyorum. Yediğim yoğurdun haddi hesabı yok. Ailemdekiler de kısa değil bunlara rağmen 171'im.

Süt ve yoğurdu sevmem. Yoğurdu yemek dışında bile yemem ancak genetikle alakalı 9. sınıftayken boyum 186 civarlarındaydı 11. sınıftan sonra uzamayı bıraktım şu an 190'ım.

5 kişilik arkadaş gurubumuzun en uzunu 1,83 ve daha 1,78 1, 74'ler var aralarında en kısada benim yaşıtız. Neredeyse 1 senedir hiç boyum uzamadı askerlik hedefim var ama şu anki boyum bile yetersiz annem 1,63 babam 1, 75.

Siz yine biraz uzamışsınız. 3 ay önce 15 yaşıma girdim. Tam 1 buçuk yıldır boyum gerçek anlamda 1 cm bile uzamadı. 1 buçuk yıl önce duvara attığım çizik hala aynı yere geliyor.
Yoksaa? Duvarın da mı boyu uzuyor? :D

Hacı annene çektiysen 165 kalman muhtemel maksimum 170 babaya çekersen minimum 175 olursun zorlarsan 180-185 olabilir şans işi benim de anne 150-153 falan baba da 170-172 babaya çekmişim bende 172-175 lerdeyim 180 olsa iyi olurdu.

Annem 1.50 babam 1.72 ben şu anda 1.55'im ve 1 buçuk yıldır hiç uzamadım.

Hocam bunu tam olarak anne ve babanın boyuna bakarak hesaplamak pek mantıklı gelmiyor bana, çünkü annesi ve babası 1.70 ve altı civarları olup kendisi 1.90 olan kişi gördüm. Sizin dediğini şey doğru olabilir, fakat genel manada hep olmayabilir yani onu demek istedim.
Doğrudur babası 170 olup 190 olan da var tam tersi olanda ben tahmini olarak söyledim zaten adamın genini bilemeyiz.

Siz yine biraz uzamışsınız. 3 ay önce 15 yaşıma girdim. Tam 1 buçuk yıldır boyum gerçek anlamda 1 cm bile uzamadı. 1 buçuk yıl önce duvara attığım çizik hala aynı yere geliyor.
Yoksaa? Duvarın da mı boyu uzuyor? :D

Annem 1.50 babam 1.72 ben şu anda 1.55'im ve 1 buçuk yıldır hiç uzamadım.
Anne babalar aynı ama anne tarafına çekmişsin şanssızsın bir bakıma saç göz vs hangi ebeveyne baskın anneye çektiysen 160 olursun max herhalde babaya çektiysen 175-180 arası.

Geri
Yukarı