%16 yağ oranında bulk mı yoksa definasyon mu yapılmalı?

noegenesis

Hectopat
Yer
Denizli
Daha fazla  
19 yaşındayım. 177 boyum, 78.7 kilom var, 8-9 aydır spor yapıyorum. Başladığımda çok yağlıydım ondan definasyon ile başladım. aynı zamanda kilom da arttı tabii. Şu an 62.5 kas kütlem 13 kilo (%16.5) bir yağım var, %10'a düşmekti başlangıçta planım ama düşersem çok iyi gözükmeyebilirim çünkü çok fazla bir kas kütlem yok ve salon hocası bana bulk'a gir her türlü yakarsın yağı dedi ama iki yol arasından karar veremeyorum.

1-3 4 ay %20'ye kadar bulk yapıp tekrar düşmek (bu şu anlamda mantıklı ben hatalarımdan dolayı biraz kas kütlemi de yaktım 63.9ları görmüştüm şimdi bulka girersem çok hızlı kas kazanımı elde edeceğim ve %10'a düşmek daha kolay olacak)
2-3 4 ay definasyon ile %10'a düşüp sonra bulka girmek.

Sizin de fikrinizi almak istedim şimdiden teşekkürler.

Senin durum biraz attığım fotoğraftaki duruma benzemiş :) Burada yanlış bir seçenek yok haliyle bu kadar kasmayıp birisini seç bir an önce, sonuç olarak yağ yakım sürecin 2-3 ay sürecek ve her sene bu 2-3 ayı kendine vermen gerekecek yani daha önce de birisine yazmıştım sanki vereceğin kararı ömür boyu uygulamak zorundaymışsın gibi kendini germene gerek yok. Spor hayatın boyunca bir o dönemi bir bu dönemi yaşayıp duracaksın zaten. Kendini aynada nasıl görmek istediğinle alakalı bir karar bu. Ha bana illa bir şey söyle dersen ben kas kütlenin yetersiz olduğunu söylediğin için temiz bir bulk yapmanı tavsiye ederdim.

Dosya Ekleri

• grfgrg.jpg
    grfgrg.jpg
    135,6 KB · Görüntüleme: 25
19 yaşındayım. 177 boyum, 78.7 kilom var, 8-9 aydır spor yapıyorum. Başladığımda çok yağlıydım ondan definasyon ile başladım. aynı zamanda kilom da arttı tabii. Şu an 62.5 kas kütlem 13 kilo (%16.5) bir yağım var, %10'a düşmekti başlangıçta planım ama düşersem çok iyi gözükmeyebilirim çünkü çok fazla bir kas kütlem yok ve salon hocası bana bulk'a gir her türlü yakarsın yağı dedi ama iki yol arasından karar veremeyorum.

1-3 4 ay %20'ye kadar bulk yapıp tekrar düşmek (bu şu anlamda mantıklı ben hatalarımdan dolayı biraz kas kütlemi de yaktım 63.9ları görmüştüm şimdi bulka girersem çok hızlı kas kazanımı elde edeceğim ve %10'a düşmek daha kolay olacak)
2-3 4 ay definasyon ile %10'a düşüp sonra bulka girmek.

Sizin de fikrinizi almak istedim şimdiden teşekkürler.
Diyet yapabilirim diyorsan yap

Senin durum biraz attığım fotoğraftaki duruma benzemiş :) burada yanlış bir seçenek yok haliyle bu kadar kasmayıp birisini seç bir an önce, sonuç olarak yağ yakım sürecin 2-3 ay sürecek ve her sene bu 2-3 ayı kendine vermen gerekecek yani daha önce de birisine yazmıştım sanki vereceğin kararı ömür boyu uygulamak zorundaymışsın gibi kendini germene gerek yok. Spor hayatın boyunca bir o dönemi bir bu dönemi yaşayıp duracaksın zaten. Kendini aynada nasıl görmek istediğinle alakalı bir karar bu. Ha bana illa bir şey söyle dersen ben kas kütlenin yetersiz olduğunu söylediğin için temiz bir bulk yapmanı tavsiye ederdim.

Yani aslına bakarsan bulk yapmak benim için iyi olur çünkü birazcık sıkıldım definasyondan biraz hacim kazanmak hoşuma gider ama yani 3 ay daha dayanıp sıfırdan bulk yapmak da mantıklı geliyor çünkü ikide bir değiştirmek pek mantıklı değil gibi. İkide bir süreç değiştirmek verim açısından sıkıntı olmaz ise bulk yapmak benim için daha iyi olur. Sizce sıkıntı olur mu?

Diyet yapabilirim diyorsan yap
Yaparım tabii ki ama yani çok küçük duracakmışım gibi geliyor en azından tişört içinden 3 ay dayanıp sonra bulka da gidebilirim çünkü sonuç olarak definasyon işine bir kere başladım sonunu getirmeliyim.

Yani aslına bakarsan bulk yapmak benim için iyi olur çünkü birazcık sıkıldım definasyondan biraz hacim kazanmak hoşuma gider ama yani 3 ay daha dayanıp sıfırdan bulk yapmak da mantıklı geliyor çünkü ikide bir değiştirmek pek mantıklı değil gibi. İkide bir süreç değiştirmek verim açısından sıkıntı olmaz ise bulk yapmak benim için daha iyi olur. Sizce sıkıntı olur mu?

Yaparım tabii ki ama yani çok küçük duracakmışım gibi geliyor en azından tişört içinden 3 ay dayanıp sonra bulka da gidebilirim çünkü sonuç olarak definasyon işine bir kere başladım sonunu getirmeliyim.
İkide birden kastına bağlı bu süreç her sene tekrar eder genelde zaten. Ha yağ yakımın her sene 2 ay olur 4 ay olur o bulkta ne kadar yağlandığınla ya da yağ yakım sürecinde ne kadar sert bir diyet yapacağınla ilgili bir durum. Çok uzun süreler definisyonda kalman da çok iyi bir fikir de değil aslında. 2 sene bulk 1 sene yağ yakımı yapmak yerine tabi ki 8 ay bulk yap 4 ay yağ yakarsın demek mantıklı olur. Vücudu iki durumda da çok uzun süreler tutmamak lazım. Yani 3 ay daha direnip %10-11 lere düşeyim diyorsun da sonrasında bulk ile gene %15 lere geleceksin zaten. O yüzden bu yaz için daha mı iri olmayı istersin, daha hatları belirgin olmayı mı hani bu tamamen sana bağlı burada boşuna konuşuyoruz aslında :) Yani marketten süt, fırından da ekmek alman gerek ikisinin de evine mesafesi aynı acaba önce hangisine gitsem diye karar veremeyip evden bir türlü çıkamamana benziyor bu iş.

İkide birden kastına bağlı bu süreç her sene tekrar eder genelde zaten. Ha yağ yakımın her sene 2 ay olur 4 ay olur o bulkta ne kadar yağlandığınla ya da yağ yakım sürecinde ne kadar sert bir diyet yapacağınla ilgili bir durum. Çok uzun süreler definisyonda kalman da çok iyi bir fikir de değil aslında. 2 sene bulk 1 sene yağ yakımı yapmak yerine tabii ki 8 ay bulk yap 4 ay yağ yakarsın demek mantıklı olur. Vücudu iki durumda da çok uzun süreler tutmamak lazım. Yani 3 ay daha direnip %10-11'lere düşeyim diyorsun da sonrasında bulk ile gene %15'lere geleceksin zaten. O yüzden bu yaz için daha mı iri olmayı istersin, daha hatları belirgin olmayı mı hani bu tamamen sana bağlı burada boşuna konuşuyoruz aslında :) yani marketten süt, fırından da ekmek alman gerek ikisinin de evine mesafesi aynı acaba önce hangisine gitsem diye karar veremeyip evden bir türlü çıkamamana benziyor bu iş.

Tamamdır o halde kendimi yazın nasıl görmek istiyorsam o yönde hareket edeceğim çok sağ olun. Bu arada YouTube kanalınızı yakından takip ediyorum çok başarılısınız. Size iyi günler diliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı