16 yaşında araba kullanmayı öğrenebilir miyim?

• Konuyu başlatan OnePC
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 35
  • Görüntüleme 2B
Kanka az biraz araba süren birini izlediysen manueli saatler için de bile surebilirsin ancak ehliyet almak için önemli olsa da tamamen bu değil kurallarida bilmelisin.

Ben ehliyet alana kadar hayatimda hiç araba kullanmamistim. Ehliyeti de 21 yasinda (manuel) aldim. Sadece ehliyet kursuna giderek sinavi sorunsuz bir sekilde gectim hatta gorevliler uzun zamandir bu kadar eksiksiz bir surus gormediklerini soylemislerdi. Arabayi da pek iyi kullanan birisi degilim bu arada sadece kurallara cok dikkat ederim. Araba kullanmayi bir show ve hava atma olarak gormeyip kurallara son derece dikkat ederek ogrenirsen 2 hafta sinavi gecmek icin gayet yeterli bir sure. O sure de ehliyet kurslarinda var zaten.

Katılıyorum, çoğu kişi kursa gitmeden önce arabanın direksiyonuna geçmemiş olabiliyor. Annem ve halam hiç tecrübeleri olmadığı halde, sadece kursa giderek ehliyet aldılar. Ben şu an gayet rahat kullanabiliyorum fakat boş vaktim az bu aralar, yakında kursa yazılacağım bende.

Araba sürmeyi (hareket ettirmeyi) öğrenirsin evet, ancak araba sürebilmek demek o arabayı a noktasından b noktasına kadar hasarsız götürebilmek demek değildir.

Burda fikir belirten ve bazı ütopik şeyler yazanların yarısının ehliyeti olduğundan bile şüpheliyim, yaşadığımız ülkede 18 yaşından önce araba kullanmak çok büyük bir heves ve bunu yaşından önce gerçekleştirmek bir çok insana pratiklik kazandırıyor bu yüzden benimde önerim bir aile büyüğüyle (sabırlı, anlayışlı ve malını canından çok sakınmayan) trafiksiz, araçlardan uzakta, mümkünse başlangıçta düzlük bir yerde, düz vites bir araçla pratiğe başlaman. Çünkü düz vites araçlarda sürüş konsantrasyonuna ek olarak uygun devirlerde vites değiştirebilmek, durmadan hemen önce debriyaj + fren gibi seni zorlayıcı şeyler olacak bu yüzden de biraz olsun kendini araba sürerken pür dikkat olurken ve birden fazla şeylere odaklanabilirken(dikkat dağıtıcı şeyleri kast etmiyorum) göreceksin.

Şunu asla unutma arabayı hareket ettirebiliyorsun diye cumburlop trafiğe çıkman (bunu ehliyetin varken bile pek tavsiye etmem) biz trafikte aktif olarak sürüş yapanları çok yoruyor. Şu laf bence aklından hiç çıkmasın "Trafikte kaza 2 kişinin dikkatsizliği sonucu olur", sen yeni başlayan biri olarak hata yapabilirsin ancak önündeki, arkandaki, sağındaki veya solundaki iyi bir şöför ise senin önceden ne yapacağını kestirebilir ve ona göre seni kollayarak sürüşüne devam eder böylece büyük kazaların önüne geçebilir. Bu söylediğim şeyler çok uzun km ler boyunca pratik yaptıkça seninde kazanacağın bir beceri haline gelecek ancak yine şunu unutma bu birazda yetenek işidir 18 yaşından 65 yaşına kadar tanıdığım bir sürü insan var kimisi arabayla sokağa çıktığı zaman bugün kime çarpacak diye düşünüyorum, kimisiyle seyahat ederken güvendiğimden kafamı bile kaldırıp sağa sola bakmıyorum.

Uzun lafın kısası bol bol pratik yap, kimsenin canına kast edebilecek şekilde sürüş sergileme (mal yerine konuluyor ama can geri gelmiyor) ve asla hiçbir zaman ben usta şöför oldum deme. Ayrıca seni tanımadığımız içinde bu işe yatkınlığın olup olmadığını kimse bilmez aslansın kaplansın yaparsın diyenleri veya sen bunu yapamazsın diyenleri kafana takma.

100.000 km+ sürüş tecrübelerime dayanarak bunları sana söylüyorum. Şimdiden bol şans 👍

Ayakların pedala uzanıyorsa her şekilde işin pratik tarafını kaparsın, müsait araba varsa trafik olmayan yerde ayağını alıştırırsın anca.

Araba sürmeyi öğrenmek ise farklı mevzu, gaz-debriyaj olayını herkes öğrenir. Önemli olan adam akıllı sürmek.

Yeni konular

Geri
Yukarı