16 yaşında boy daha fazla nasıl uzatılır?

Ben beslenmenin ve ergenliği bitmemesiyle alakalı olduğunu düşünüyorum.

Yani dediğim gibi geçen seneden bu seneye 10 cm e yakın uzadım, bu senede 6-7 cm uzasam bana yeter, yediklerime pek dikkat etmem, uyku düzenim her gün 3-4 saat uyurum, süt bu aralar içmeye başladım daha önce hiç içmezdim bunları düzelttiğim takdirde boyum uzar mı yoksa geç mi?

Yani dediğim gibi geçen seneden bu seneye 10 cm e yakın uzadım, bu senede 6-7 cm uzasam bana yeter, yediklerime pek dikkat etmem, uyku düzenim her gün 3-4 saat uyurum, süt bu aralar içmeye başladım daha önce hiç içmezdim bunları düzelttiğim takdirde boyum uzar mı yoksa geç mi?

3-4 saat uyku çok az.
Ben 17 yaşında 203 biri olarak söylüyorum ben her yıl uzama ortalamam var 5.sınıftan 9.sınıfa kadar yılda 10 cm uzadım sende buna göre düşün ne kadar uzayabileceğini ama gelip bir yılda 15 Cm'de uzayabilirsin zaten bunu bizim tahmin etmemiz mümkün değil ama düzenli uyursan çok fazla hazır gıda tüketmezsen gelişimin durmaz.

Tamamen genetik. Basket oynadığı halde boyu 1.70'i geçemeyen arkadaşlarım var ben tam tersi basket maçları izlemeyi seven biri olmama rağmen oynamadığım halde boyum 1.93. Çocukluğun erken dönemlerinden ergenlik sonlarına kadar spor ve düzenli beslenme ve uykuyla belirli bir noktaya kadar etkileyebilirsin ama o yaşlarda herkes bunun bilincinde olamıyor ve zaman geçip gidiyor.

Burada denilenlere ek olarak kemik yaşınıza baktirabilirsiniz. Kemik yaşınız daha gencse dert etmenize gerek yok, zamanla daha da uzarsiniz. Gelisiminiz tam bitmemis olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı