19 Mayıs konulu resim

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
10. sınıftayım, Görsel Sanatlar dersi için 19 Mayıs (Normalde konuya dahil değil ancak öğretmenimiz 18 Mart'ı da konuya dahil etmemizin sorun olmayacağını söyledi) konulu resim çizmem gerekiyor. Konu hakkında nasıl bir kompozisyon hazırlayabilirim, yardımcı olabilir misiniz lütfen? İllüstrasyon gibi olabilir, problem olmaz. İki kompozisyon düşündüm ancak hem karar veremedim hem de yeterince iyi olduklarını düşünmüyorum.

Aklımdaki birinci kompozisyon:
Ön planda arkası dönük, kol değneğiyle karşıya selam duran birinci dünya savaşındaki bir Türk askeri olacak. Karşısında ise büyükçe bir alan, orta uzaklıkta yere kazılmış cepheler, cephelerin belli kısımlarında Türk asker kıyafeti giymiş kişiler yaralı/ölü biçimde yatıyor veya kalkmaya çalışıyor. Askerlerin başlarında ise (yaralılara yardım eden veya şehitlerin başında dua okuyan) meleği temsil etmek amacıyla beyaz veya açık mavi tonlarında insan silüetleri olacak. Gökyüzünde ise hilalin yanında kendini belli eden bir yıldız olacak. Etrafı ise yıldızlarla dolu. Yıldızların birkaç tanesinin kayması temsil edilecek (başta 100 yıldız koymayı düşündüm Kurtuluş Savaşı'nın 100. yılı olması sebebiyle ancak pek içime sinmedi.)
384369

Aklımdaki ikinci (biraz daha basit ancak daha çok 19 Mayısı konu alan) kompozisyon:
Atatürk'ün meşhur, taşa ayak basarken düşündüğü bir fotoğrafı var. Bilmeyen yoktur herhalde. Sağ tarafta o olacak ve sol tarafta ise hafif lacivertimsi karanlık bir gökyüzünde yıldızlar. Yine yıldızlardan birkaç tanesi kayıyor olacak ve ay hilal halindeyken yanında belirgin bir yıldız olacak.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı