Rehber 2. El Alışveriş Yaparken Uymanız Gereken Kurallar

Vandal

Picopat
Piyasa bildiğiniz gibi çakal, üçkağıtcı, dolandırıcı, sahtekar dolu daha önceki deneyimlerimden birikenleri sizinle paylaşmak isterim dolandırılmamak için bunları kesinlikle uygulamanızı tavsiye ederim.

1. Anlaştığınız kişi
  • Eğer konumunu Ankara girip konuştuğunuzda İstanbuldayım kargo yaparım diyorsa bulaşmayın.
  • Kişi konuşurken laf sihirbazlığı yapıyorsa dolandırıcı olabilir.
  • Başka telefondan yazıp kişiye nereden, ne zaman, alındığını sorun eğer zıt cevaplar veriyorsa tehlikeli olabilir.
  • Satılan ürünün ekran görüntüsünü alın ve kişiden numarayı daima siz isteyin, siz vermeyin bu çok önemlidir.
2. EFT/ Havale Gönderim
  • EFT yapmadan önce kişiden TC isteyin EFT yapacağınız hesapla kişinin TC'si aynı olmasına dikkat edin.
  • Kişiye 26.10.2020 tarihinde aldığınız ürünü sağlam olarak almak istediğinize dair mesaj yollayın ve onaylatın. Dolandırılma durumunda borç diyemez.
  • EFT yaparken açıklamaya aldığınız ürünün alım tarihini, ürünü ve bir süre içinde kargolanması gerektiğini yazın.
3. Dolandırıldım Ne Yapmalıyım?
  • Öncelikle hemen satılan ürünün satılan platformdaki ekran görüntüsünü alın, şikayetçi olurken işe yarayacaktır.
  • Dediklerimi yaparsanız yasalar sizin aklınızda olucaktır KESİNLİKLE kişiye küfür etmeyin ve numarasını yaymayın.
  • Savcılığa tüm delillerle başvurun savcılık bu davalara geçte olsa bakıyor sonuç gelicektir.

Deneyimlerimi olabildiğince yazdım, daha önce birçok ürün aldım, 2 kez dolandırıldım. Sizin canınız yanmaması için mutlaka bunlara dikkat edin. Şikayet etmekten kesinlikle çekinmeyin, sonuç çıkacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası ikinci el elektronik hiç bir şey almadım çok çekingenim o konuda. Öğrendikçe forumdaki sizin gibi tecrübelerini paylaşan arkadaşlar oldukça seçeneklerim içerisine koymaya başladım. Yaşadığınız tatsızlıklar için geçmiş olsun.
İçten teşekkürler efendim.

Yeni konular

Geri
Yukarı