2. el otomobil piyasası nasıl şekillenecek?

yigidyum

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
1
Selam yeniden. Bir süredir araba bakıyorum, belki daha önce konularıma denk gelmişsinizdir. İnternetten çok araştırdım, buradan da çok fazla insanın yorumunu dinledim.

Biliyorsunuz bir süredir araba piyasası sabit ilerliyor ve enflasyon artmaya devam ediyor. Bu durumda aslında araç fiyatları düşmüş oluyor denilebilir. Benim en kısa sürede arabaya ihtiyacım olsa da eğer bu eğilim devam edecek ve 1-2 ay süre içerisinde daha da rahatlayacaksa biraz erteleyeceğim.

Sorumu özetleyecek olursam; araba piyasasının kısa (1-3 ay) ve uzun (1-2 sene) vadede durumu ne olur?

Yorumlarınızı bekliyorum.

Selam yeniden. Bir süredir araba bakıyorum, belki daha önce konularıma denk gelmişsinizdir. İnternetten çok araştırdım, buradan da çok fazla insanın yorumunu dinledim.

Biliyorsunuz bir süredir araba piyasası sabit ilerliyor ve enflasyon artmaya devam ediyor. Bu durumda aslında araç fiyatları düşmüş oluyor denilebilir. Benim en kısa sürede arabaya ihtiyacım olsa da eğer bu eğilim devam edecek ve 1-2 ay süre içerisinde daha da rahatlayacaksa biraz erteleyeceğim.

Sorumu özetleyecek olursam; araba piyasasının kısa (1-3 ay) ve uzun (1-2 sene) vadede durumu ne olur?

2000-2010 arası araçların fiyatı saçma bir şekilde artıyor ama sıfır denecek güncel araçlar pek değer kazanmıyor.

Artık bayiler kampanya yapmaya bile başladı, uzun vadede bir şey diyemem ama 1 sene içinde düzen stabil gider.

Bende motor bakıyorum, bayiden hemen teslim 95bin TL ama eleman sahibinden'e 10k kilometreli aynı motoru 100k fiyata koymuş olabiliyor. Bende mesaj yolu ile ona ve sevdiklerine sevgilerimi ifade eden bir mesaj yazıyorum.

Türkiye'nin genel durumuna göre bir şeyi o an alacak paran ya da imkanın varsa al gerisini düşünme.

@782067 Aslında gerçekten enteresan, ben de 300 bin ve altı araçlara bakıyorum ve bu fiyat bandında acayip bir dengesizlik var. Sanırım piyasa düşse de bu aralık değişmiyor ya.

@782067 Aslında gerçekten enteresan, ben de 300 bin ve altı araçlara bakıyorum ve bu fiyat bandında acayip bir dengesizlik var. Sanırım piyasa düşse de bu aralık değişmiyor ya.
Hocam gariban adam eski araç bakıyor ve malum parası onlara yettiği için kendi içlerinde bir sistem dönüyor.

Hoşafı çıkmış 250-300k kilometreli Hyundai ya da Albea tarzı araçlar 250-300k fiyatlara satılıyor.

Bayiden sıfır 1.5 milyona aldığınız aracı 1.4 milyona satınca kimse yüzüne bakmıyor, gider bayiden alırım diyor hâliyle.

Araba piyasası aşırı garip bir duruyor bir akıyor benim baktığım araçlarda şahsen satılmadığı için fiyatlarda düşüş yaşanmaya başladı bayramdan önce 700k olan araba şu an 685k ya ilanda görüyorum eğer araba piyasası böyle durgun olmaya devam ederse düşeceğini düşünüyorum.

Hocam gariban adam eski araç bakıyor ve malum parası onlara yettiği için kendi içlerinde bir sistem dönüyor.

Hoşafı çıkmış 250-300k kilometreli Hyundai ya da Albea tarzı araçlar 250-300k fiyatlara satılıyor.

Bayiden sıfır 1.5 milyona aldığınız aracı 1.4 milyona satınca kimse yüzüne bakmıyor, gider bayiden alırım diyor hâliyle.
Bizim gibi gariban kategorisindekilerin yüzü ne zaman güler acaba? Oradan buradan biriktirip araba almak hayal oldu herhalde. Servet vermeden yok yani.

Önümüz yaz illa bir artış olacaktır ama Eylül itibarı ile asıl şekillenir ve ekonominin, enflasyonun gidiş yönü belli olur.

Bizim gibi gariban kategorisindekilerin yüzü ne zaman güler acaba? Oradan buradan biriktirip araba almak hayal oldu herhalde. Servet vermeden yok yani.

Bu gariban da 35 yaşında W124 kasa Mercedes 250 D aldı. Gürcistan'da güzelce kaporta işlerini halledeceğim, sonra döşemeleri sıfırlayacağım ondan sonra daha başka araba bakmam.

2008 model Honda'lar bile 650k arası kurban dolayısıyla piyasa artabilir ama ondan sonraki dönemlerde ya durgun ya da düşeceğini tahmin ediyorum.

Geri
Yukarı