2. el Zephyrus G14 2024 alınır mı?

Evet bende öyle düşünüyorum fakat piyasada sıkıntısız hali 16 17 binden gidiyor klavye servis masrafı 2 ila 3 bin arasında ve 3 senedir kullandığım hafif yorulmuş bir cihaz hakkı 10 bin değil ama 3080 Ti bir laptopa karşı düşünülebilir bir teklif 2K ekran olduğu için Zephyrus da gözüm kaldı fakat 3080 Ti gibi güçlü bir ekran kartıda her zaman bulunmuyor. Sizin seçiminiz hangisi olurdu?
14 inç cihazda oyun size çok zevk verecek mi? Bunu düşündünüz mü?
Ben olsam ikisi arasından Raider'ı alırdım denilen kadar temizse. Çünkü ana amaç oyun. Hangi tür oyunları oynayacaksınız. Fps ise Raider olabilir ama AAA ise 2k oyunlar güzel deneyim verir.

Zephyrus biraz daha küçük olsun yanımda gezdireyim şarjı bir tık daha iyi olsun, kaba olmasın filan diyenler için.

Tamamen size bağlı durum.

14 inç cihazda oyun size çok zevk verecek mi? Bunu düşündünüz mü?
Ben olsam ikisi arasından Raider'ı alırdım denilen kadar temizse. Çünkü ana amaç oyun.

Zephyrus biraz daha küçük olsun yanımda gezdireyim şarjı bir tık daha iyi olsun, kaba olmasın filan diyenler için.

Siz böyle deyince daha mantıklı geldi teşekkür ederim yorumunuz için sanırım Raider'ı tercih edeceğim.

Siz böyle deyince daha mantıklı geldi teşekkür ederim yorumunuz için sanırım Raider'ı tercih edeceğim.
Bence 10k gibi ölü fiyata cihazı vermeyin. 45k dan pazarlık ile biraz indirip öyle alın. Sonra cihazınızı kendiniz satın değerinde.

Bu arada üstteki mesajı düzenledim siz o anda yazdınız.

Merhaba. Uzun araştırma, tavsiye, fiziki inceleme sonrasında, iki yıl önce kısa bir süre(16 gün) i9-12900hk versiyonunu kullandım ve daha sonra sattım. Hayatım boyunca kullandığım en kaliteli bilgisayar diyebilirim. Panel benim için önemliydi bu yüzden üzülerek modeli değiştirdim ve Aero 15 4 k OLED bir PC aldım. Beklentinize göre bence bu cihaz sizi asla üzmez. Aşırı derece ısındığı hiç görmedim ve klavye kasa kısmında hissetmedim. Bazı insanlar fan sesinden ya da gereksiz güç tüketimi yüzünden MSI harika BIOS'undan Turbo kapattı ya da ThrottleStop kullanıp limit koydu. Bence bunlara gerek bile yok. Zaten attığınız cihaz 12700H fazla ısınma, eksik performans sorunu yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ekranı hariç saf premıum tepe bir cihaz. Kullandığım cihazda 300nit ve %100 sgrb gibi lüks sayılacak bir panel vardı. Benim en çok saçma bulduğum şey MSI bu panel politikası. 3080 Ti 175 W bir karta düz ful HD TFT LCD bir ekran koymuş. Benim modelimde böyleydi. Sanırım bu cimrilik devam ediyor. Özellikle Vector serisinde. Abartı olmaksızın ben bu cihazın ekranından beklediğim keyfi almadım. 16 GB VRAM'li iyi soğutulan bir Gaming PC gel gör ful HD çözünürlüklü bir panel. Bu benim için, aslanı bir sirk kafesine kapatmak gibi. Bir türlü performans alamadım. Size absürt gelebilir 11800H RTX 3060 17'3 FHD 144 Hz katana ile aynı ekrana bakmak utanç verici. Katana %72 ya da 71 NTSC olduğu halde bu bir hakaret kanaatindeyim. Yaşadığım ülkede 2 k paneli Çin'den alıp kendisi değiştiren insanlar tanıdım. Ne kadar fark etti bunu hiç bilmiyorum. Bu bir seçenek olabilir. Şahsen benim tercihim saf OLED oldu. Doğru hatırlıyorsam 327 +- dolardı panel fiyatı şimdi bilmiyorum. Panel demişken benim panelde 60-360 Hz opsiyon vardı başka seçenekler yoktu bunu iyi hatırlıyorum. Bu cihazı alırsanız bence bir monitör şart ya da panel değişimi. Gereksiz uzun mesaj olduysa özür dilerim. Aklımda benim modelde kalan bunlar.
*Bence de arkadaşın söylediği gibi kesinlikle cihazını o fiyata satmayın.

@Legender07

Merhaba. Uzun araştırma, tavsiye, fiziki inceleme sonrasında, iki yıl önce kısa bir süre(16 gün) i9-12900hk versiyonunu kullandım ve daha sonra sattım. Hayatım boyunca kullandığım en kaliteli bilgisayar diyebilirim. Panel benim için önemliydi bu yüzden üzülerek modeli değiştirdim ve Aero 15 4 k OLED bir PC aldım. Beklentinize göre bence bu cihaz sizi asla üzmez. Aşırı derece ısındığı hiç görmedim ve klavye kasa kısmında hissetmedim. Bazı insanlar fan sesinden ya da gereksiz güç tüketimi yüzünden MSI harika BIOS'undan Turbo kapattı ya da ThrottleStop kullanıp limit koydu. Bence bunlara gerek bile yok. Zaten attığınız cihaz 12700H fazla ısınma, eksik performans sorunu yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ekranı hariç saf premıum tepe bir cihaz. Kullandığım cihazda 300nit ve %100 sgrb gibi lüks sayılacak bir panel vardı. Benim en çok saçma bulduğum şey MSI bu panel politikası. 3080 Ti 175 W bir karta düz ful HD TFT LCD bir ekran koymuş. Benim modelimde böyleydi. Sanırım bu cimrilik devam ediyor. Özellikle Vector serisinde. Abartı olmaksızın ben bu cihazın ekranından beklediğim keyfi almadım. 16 GB VRAM'li iyi soğutulan bir Gaming PC gel gör ful HD çözünürlüklü bir panel. Bu benim için, aslanı bir sirk kafesine kapatmak gibi. Bir türlü performans alamadım. Size absürt gelebilir 11800H RTX 3060 17'3 FHD 144 Hz katana ile aynı ekrana bakmak utanç verici. Katana %72 ya da 71 NTSC olduğu halde bu bir hakaret kanaatindeyim. Yaşadığım ülkede 2 k paneli Çin'den alıp kendisi değiştiren insanlar tanıdım. Ne kadar fark etti bunu hiç bilmiyorum. Bu bir seçenek olabilir. Şahsen benim tercihim saf OLED oldu. Doğru hatırlıyorsam 327 +- dolardı panel fiyatı şimdi bilmiyorum. Panel demişken benim panelde 60-360 Hz opsiyon vardı başka seçenekler yoktu bunu iyi hatırlıyorum. Bu cihazı alırsanız bence bir monitör şart ya da panel değişimi. Gereksiz uzun mesaj olduysa özür dilerim. Aklımda benim modelde kalan bunlar.
*Bence de arkadaşın söylediği gibi kesinlikle cihazını o fiyata satmayın.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim sonuna kadar okudum çok haklısın bende bu kadar para vermişken en azından 2K bir ekran olmasını isterdim 3080 Ti'yı 2K da kullanmamak gerçekte aslanı kafeste tutmak gibi şu anlık bir piyasayı gözden geçirip aynı özellikte 2K ya da paneli daha iyi bir PC var mı onu araştıracağım.
Şuna ne dersiniz? aero 15

Son düzenleme:
@Legender07

Yorumunuz için çok teşekkür ederim sonuna kadar okudum çok haklısın bende bu kadar para vermişken en azından 2K bir ekran olmasını isterdim 3080 Ti'yı 2K da kullanmamak gerçekte aslanı kafeste tutmak gibi şu anlık bir piyasayı gözden geçirip aynı özellikte 2K ya da paneli daha iyi bir PC var mı onu araştıracağım.
Şuna ne dersiniz? aero 15

Bir üst modelinin sahibim. i7 11800H, 16 DDR4, RTX 3070(105 W) OLED panel aynı. Açıkçası sizin bilgisayardan ne istediğinize bağlı olarak alınabilir. Unutmayın 4 k Samsung OLED paneli maksimum 60 Hz destekliyor. İçerisinde HDR 400 var. İnanılmaz bir deneyim.(özellikle RDR2 ve Odyssey) yeni yeni 90 + Hz OLED geliştiriyorlar özellikle ASUS atakta. Rekabetçi oyunlarda bu panel işinize yaramaz. Ne kadar çok Aero sevsem bile bu kadar eski ürüne sadece - oyun- oynamak için bu fiyatı vermenizi tavsiye etmem. Kendi bilgisayarımda çoğu hikayeli oyunda(Valhalla, Odyssey, RDR2 Far Cry serisi, Mafia 1-2 Definitive, Crysis serisi Remastered, 4 k en düşük 25-45-58 arası FPS alıyorum. Ultradan düşmeden en düşük çoğu zaman 4 k 30 FPS benim için çok yeterli. Daha olmadı çözünürlüğü 2 k yapıp + 4K ekranda neredeyse 60+ FPS oynamak bile çok keyifli. Kullandığım ürün gerçekten premıum. Alüminyum tasarım var bu yüzden biraz ağır 15'6 inç e göre. Adaptör hariç 2300 😁
Soğutması gerçekten iyi iş yapıyor. Size stres testi vb fotoğraf atacağım. Altında stant(pasif) aktif hava girişinde inanılmaz başarılı. Çoğu zaman Gaming mood kullanıyorum yaklaşık 4000RPM gürültü yok denebilir. Klavye asla aşırı sıcak değil. Turbo mod sadece ağır render vs kullanıyorum. Batarya senaryo bağlı bence başarılı. 4 k 2 saat 36 dakika %100 parlaklık Dolby HDR filmde %40 şarj gitti. Eco modda internet basit gündelik işlerde en az 5 saat. Her şeye rağmen bu bilgisayarı almanızı önermiyorum. Anladığım kadarıyla ürün orijinalden farklı. 512 SSD hiçbir modelde yok. Daha başka ne sorunu var bilmiyorum. Panel değişmiş olabilir. Aynı panel yaklaşık 300 dolar ve hala satışı var. Burada 30 bin ruble civarı. 2021 model olmasına rağmen kendi SSD'im 6913 okuma 4966 yazma değeri var inanılmaz başarılı. 2024 yılında dahi 4 k en iyi ekran hala Aero serilerinde. Kanlı canlı MiniLED 4 k OLED, IPS 4 k diğer modelleri de gördüm ben tatmin olmadım şahsen. Herkes OLED'e karşı tedirgin hatta ön yargılı. Sebebi kısa ömürlü olması. Sadece şans işi. Ben 2022 Ocak ayından beri kullanıyorum bilgisayarın fanını bile temizlemedim. Yine uzun mesaj oldu ama 😀 bence bu model alınmaz. Sıfır ürün olsa kesinlikle tavsiye ederim (sizin için 4 k 30-60FPS sorun değilse) aksi takdirde 3080 bile olsa ikinci el belki 3 4 olduğu için alınmaz kanaatindeyim.

Geri
Yukarı