2 yabancı dil bilerek hangi liseye başvurulabilir?

Leo Boz

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Ben 2001 Dağıstan doğumluyum ( Avar'ım). Memleketimden kalma bir Rusça birde Rusya'daki eğitim sisteminin katkısıyla iyi bir İngilizce'm var. Ve şu anda normalde Lise 2'ye gitmem gerekirken, geçen yaz memlekette çıkan bir pasaport sorunuyla karşı karşıya kaldığım için okula geç kaldım. Ve bir daha başlıyacağım. Ve çoğu kişinin söylemine bakarsak bana Turizm okumamı söylüyorlar. Bende bu 2 dili kullanabileceğim düzgün bir okul, ilerisindede bir iş istiyorum. Sonuç olarak hangi tür liseyi seçmemi tercih edersiniz. Daha doğrusu hangi bölüm. Bu sene başlıyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen hangisini istiyorsun? Turizm seçersen dilin etkisiyle güzel işler yapabilirsin. Diğer yandan Anadolu Lisesi'ne gidip dil bölümünü seçerek üniversitede tercümanlık vb. bölümlere yerleşirsin sınav ile birlikte.

Turizm daha hızlı geliyor. Ancak Anadolu bana daha çok yardımcı olacak, ancak daha yavaş ilerliyor. Sınavlar olsun falan filan. Hızlı karar vermem gerek açıkçası.

Turizm sektörü gittikçe kötüleşiyor ülkemizde. Tercümanlık da kalıcılık anlamında çok iyi bir meslek değil. Sadece dil bilerek bir yerlere gelmen çok zor. Dil, sana ekstra katmalıdır. Asıl işin dol olmamalıdır. Rusça ve İngilizce bilmek bir ayrıcalık değil. Sadece bir ekstradır.

Ayrıcalık olduğunu söylemedim. Herkes dil öğrenebilir. Sadece günümüz Türkiye'sindeki yeni nesil bilgisayar ve ya telefonlardan kafasnını ayırmayıp, oturduğu yerde oturmaya devam edip başı boş gidiyorlar. Bu yüzden herkes dil öğreneceğini bilmez. Tercümanlık zaten düşünmüyorum. Ve Almanca'da ilerleme kayedediyorum.

İngilizce, Rusça ve Almanca ile otellerde rahat iş imkanları bulabilirsin. Yazları otelde çalıştığım için oradan biliyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı