2012 Macbook Pro için Ventura mı, Catalina mı?

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
15
Yer
Ötüken
Okul gereği Dualboot Windows 10 yüklemem gerekiyor, çizim programlarını yüklüyorum. Windows olmazsa olmaz.

Olay: Neden Ventura'dan sonra Windows kuramıyorum: Big Sur ve sonrasında hiçbir şekilde Opencore ile USB'den Windows 10 kurulmuyor, Amerikan videolarda DVD ile kuruluyor ama hem onunla uğraşamam hem de benim cihazda DVD okuyor çalışıyor ama geri çıkartırken kasaya çarpıyor. En dibine kadar ameliyat yapıp çıkartmam gerekiyor DVD'yi. O yüzden üşenip Catalina'nın üstüne Ventura yada Monterey kuruyordum. Şu an cihazda temiz kurulum şeklinde Ventura yüklü. Ama Catalina olmadığı için şöyle bir hatayı alıyorum: " Windows cannot be installed to this disk. The selected disk is has an MBR partition table, On EFI systems, Windows can only be installed to GPT disks" bunun çözümü diski silip CMD ile GPT'ye çevirmek ama içindeki bootcamp dosyaları gittiğinden onu da denedim ve başarısız oldum.

Dediğim DVD&USB olayı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Soru 1: Catalina üstüne Ventura kurulması sıkıntı yaratır mı?

Soru 2: 13" MacBook Pro i7 2.9-3.6GHz 8 GB 500GB SSD makineye Ventura mı yoksa Catalina mı kullanmak mantıklı olur? Pil ve performans vs.
Şuan mecburen Catalinayı yazdırıyorum.

@Ella Freya
Sorunuzun ikisini de cevaplamak gerekirse 1’de sorun olmaz, 2’de Catalina daha mantıklı olacaktır Ventura’nın desteklenmemesinde bir neden olduğuna göre (ama sorun olmayacaktır bence).
Önce Catalina yüklüyken Windows kurup sonrasında Ventura’ya geçin derim.

@Ella Freya
Sorunuzun ikisini de cevaplamak gerekirse 1’de sorun olmaz, 2’de Catalina daha mantıklı olacaktır Ventura’nın desteklenmemesinde bir neden olduğuna göre (ama sorun olmayacaktır bence).
Önce Catalina yüklüyken Windows kurup sonrasında Ventura’ya geçin derim.
Saydamlık efektlerini kapatınca Ventura gayet akıcı ama pil olayını test etmedim. Oyun veya çizim programlarında falan şarjda takıyorum hep Windows kullanırken. Benim için önemli olan macOS'da kısa işlerde ve film izlerken minimum pil harcaması.

Venturanın tasarımı da çok iyi yalan yok :)

Bu arada olabildiğince şarjda kullanıyorum döngü yüzünden eskimesin diye.

Ben şu an Mid 2012'ye maksimum Catalina kurabiliyorum ve özellikle Adobe artık bu işletim sistemi için update çıkarmamaya başladı.

Bu iki programla sanal sistem kurulup gayet de stabil kullanılabiliyor diye biliyorum. hatta direkt indirdiğin Windows iso'sundan kuruyor ve iki sistem arasında data alışverişini bile copy/paste mantığıyla yapabiliyorsun.

Hocam eski bir Mac olduğu için Catalina geçin derim. Ne de olsa halen eski sayılmaz. High Sierra bile kısmen güncel. Ayrıca Catalina tasarımı daha hoş duruyor. Eski bir Mac olduğunu da hesaba katarsak Catalina en iyi seçim.

Hocam Ventura yerine Big Sur desteklemiyor mu? Catalina çok eski Ventura da çok yeni ikisinin ortası Big Sur kurun :D

https://www.vmware.com/tr/products/fusion.html
Eskiden konuştuğum doktor bir arkadaş M1 Pro ile Monterey üzerinden GTA5 oynuyordu bizimle ama illagal kullanıyordu Paralels'i. Aslında olabilir ama bilmiyorum denenebilir aslında.

Hocam Ventura yerine Big Sur desteklemiyor mu? Catalina çok eski Ventura da çok yeni ikisinin ortası Big Sur kurun :D
Hayır, MacBook Pro (Late 2013 or later).

Eskiden konuştuğum doktor bir arkadaş M1 Pro ile Monterey üzerinden GTA5 oynuyordu bizimle ama illagal kullanıyordu Paralels'i. Aslında olabilir ama bilmiyorum denenebilir aslında.
Ben inatla Corel dosyası gönderen bir müşterimin dosyalarını açabilmek için kurmuştum Windows'u Mac içine. Orada dosyayı açıp, farklı kaydet yapıp Mac'a alarak çalışmama devam ediyordum. Buy mantıkla sen de rahatlıkla işlerini görebilrisin.

Yeni konular

Geri
Yukarı