2014 Renault Clio 1.2 Turbo 120HP Bakım ve Yağ Tavsiyesi

Tekrar kontrol ettim, normal kitapçık ve sizin attığınız linkte yazanlar var evet, bakım belgesi de var garanti bilgilerinin olduğu çok daha az sayfalı bir kitapçık ancak bir yağ önerisi veya kod vs. yok. Satın alım tarihi, o zaman ki plakası, şasi no. vs. yazmakta.

İşte baştan yanlış, sonrası için bir sorun yaratmaz umarım. Clio 4'ünüz turbo benzin motor mu?
1.5 dci turbo dizel. 2017 model 87.000 KM'de. 120.000'den sonra 5W40 koymaya başlayacağım.

O araca 5w40 yağ koyulması gerekiyor. Kendiniz alacaksanız Motul X-cess alabilirsiniz veya bütçe varsa X-clean daha iyi olur. 5 litrelik almanız gerekiyor 4.75 civarı bir kapasitesi vardı.
Bir serviste yaptıracaksanız Castrol Magnatec (yeşil kutu) koydurmayın berbat bir yağ 3-5 fazla verip Edge (sarı kutu) modelini koydurun.
10w40 o aracın motorunu ve turbosunu mahveder bir daha o ustaya gitmemenizi tavsiye ederim.

Beyoğlu'nda oturuyorum hocam bende.
Sanayide üretimle ilgileniyorum. Şirket araçlarımı senelerdir götürdüğüm bir servis var. Orayı öneririm, git bir baksınlar. Aynı zamanda da Castrol'ün yetkilisi. Castrol Auto Service - Fırat Otomotiv Servis Ve Yedek Parça · Ziya Gökalp, Dolapdere Sanayi Sitesi No:3, 34490 İkitelli Osb/Başakşehir/İstanbul
Kafana takılan soruları arayıp sorabilirsin yardımcı olurlar.
Arayıp bilgi alacağım, duruma göre bugün yarın halledeceğim çok teşekkürler.

Son bakımdaki yağın 10-40 olması durumu, şu an 5-30'a dönüşü etkiler mi çok fazla sizce?
O araca 5w40 yağ koyulması gerekiyor. Kendiniz alacaksanız Motul X-cess alabilirsiniz veya bütçe varsa X-clean daha iyi olur. 5 litrelik almanız gerekiyor 4.75 civarı bir kapasitesi vardı.
Bir serviste yaptıracaksanız Castrol Magnatec (yeşil kutu) koydurmayın berbat bir yağ 3-5 fazla verip Edge (sarı kutu) modelini koydurun.
10w40 o aracın motorunu ve turbosunu mahveder bir daha o ustaya gitmemenizi tavsiye ederim.
Yanıtınız için teşekkür ederim. 5-30 diyen çok oldu, siz 5-40 dediniz, iyice allak bullak oldum :) Önceki yağın yanlış konulmuş olması durumu, yeni koyulacak olanı etkiler mi, dikkate almam lazım mı?

Arayıp bilgi alacağım, duruma göre bugün yarın halledeceğim çok teşekkürler.

Son bakımdaki yağın 10-40 olması durumu, şu an 5-30'a dönüşü etkiler mi çok fazla sizce?

Yanıtınız için teşekkür ederim. 5-30 diyen çok oldu, siz 5-40 dediniz, iyice allak bullak oldum :) Önceki yağın yanlış konulmuş olması durumu, yeni koyulacak olanı etkiler mi, dikkate almam lazım mı?
Dizel ve 1.2 atmosferik modellerde 5w30 kullanılıyor, 0.9 ve 1.2 tce motorlarda 5w40 kullanılıyor hocam.
Yağ boşaltılırken ne kadar beklenilse de muhakkak içinde kalıntıları kalıyor bu da yeni koyulan yağı etkiliyor ama çok düşük bir etki bu. Tavsiyem yağ boşaltılırken ustanız acele etmesin iyice beklesin olabildiğince boşalsın içindeki, sonra yeni yağı koysun sorun olmayacaktır.
Ama içiniz rahat etmeyecekse yeni yağı koyup 2-3 bin km sonra tekrar boşaltıp tekrar yeni yağ koyabilirsiniz bu şekilde tamamıyla temizlenmiş olur. Veya motor içi temizleme ürünleri var Liqui Moly ve Würth ama bence hiç gerek yok onları kullanmaya.

Dizel ve 1.2 atmosferik modellerde 5w30 kullanılıyor, 0.9 ve 1.2 tce motorlarda 5w40 kullanılıyor hocam.
Yağ boşaltılırken ne kadar beklenilse de muhakkak içinde kalıntıları kalıyor bu da yeni koyulan yağı etkiliyor ama çok düşük bir etki bu. Tavsiyem yağ boşaltılırken ustanız acele etmesin iyice beklesin olabildiğince boşalsın içindeki, sonra yeni yağı koysun sorun olmayacaktır.
Ama içiniz rahat etmeyecekse yeni yağı koyup 2-3 bin km sonra tekrar boşaltıp tekrar yeni yağ koyabilirsiniz bu şekilde tamamıyla temizlenmiş olur. Veya motor içi temizleme ürünleri var Liqui Moly ve Würth ama bence hiç gerek yok onları kullanmaya.
Teşekkür ettim, peki önceki mesajlarda birisi bir yer önerdi, orası ile görüşeceğim. Sizin bir öneriniz var mı İstanbul ve mümkünse avrupa yakasında?

Teşekkür ettim, peki önceki mesajlarda birisi bir yer önerdi, orası ile görüşeceğim. Sizin bir öneriniz var mı İstanbul ve mümkünse avrupa yakasında?
Maalesef ben Mersin'de yaşıyorum hocam bilgim yok. Ama görüşürken aracınızın 1.2 Turbo olduğunu belirtin, Clio'da 1.2 olarak iki farklı motor olduğu için karıştırılabiliyor.

Yağınızın değişim aralığını 1 yıl veya 10 bin kilometreyi geçmeden değiştirmenizi tavsiye ederim.
Araca yanlış yağ koyulmuşsa, doğru olan yeni yağı koyduktan kısa bir süre sonra onu da değiştirmenizi öneririm.
Araç kitapçığında da kullanmanız gereken yağ için gerekli sertifika numarası yazar. Yağınızı ona göre seçin.
Motor yağı çok önemli. İhmale gelmez. Dikkat etmekte fayda var.
Şu konuya da değinmek istiyorum. Servisler pahalı evet, ancak işçiliği iyi olan ve orijinal parça kullanma garantisi olan servislerde bakım yaptırılması (en azından ağır bakımların) gerektiği görüşündeyim.

Başka bir sorunuz varsa cevaplayabilirim.

Selamlar, aracım "yağ seviyesini tamamlayınız" uyarısı verdi. Henüz bakımına 3-4 bin km var ancak mevcut ustama danıştığımda "Henüz gelmene gerek yok, 10-40 yağ ekleyip eksiği tamamlayabilirsin" dedi. Farklı bir forumda 5-6 kişi "Ustam dediğin kasabı bırak ve acil değiştir, 2022'de tam sentetik yağlar şu an daha iyi. Henüz 30.000 km'de araca 10-40 yağ önerenden usta olmaz, muhtemelen ona bakım yaptırttığınızda 10-40 gibi saçma bir şey koymuştur" benzeri şeyler söylendi. Bu tarz şeyleri duyunca da, farklı bir yağ karıştırıp üzerine ekleme yapmak yerine, varsa mevcut yanlışı da düzeltip düzgün bir bakıma sokmak istiyorum henüz birkaç bin km olsa da bakımına.

Aracım Renault Clio 2014 Model 1.2 120Hp EDC Otomatik modeli. 30.400 KM'de ve yağ uyarısı verdi. Biraz araştırma sonucu bu modelde yağ eksiltmenin kısmen kronik bir sorun olduğunu anladım. Bu önemli değil, kronik sorunu takmam ancak aracı 15.000 KM'de aldıktan sonra ustama bakıma verdiğimde koyduğu yağ, araca uygun değilse veya çok yanlış bir şey yaptıysam; düzeltmek isterim.

Zaten tahminimden fazla yakıyor, acaba diyorum bununla da ilgili bir durum olabilir mi? Kısaca, ekonomik ve asgari düzeyde bakım yapabileceğim bir yer önerisi olan var mıdır? Ayrıca bu araca uygun kaliteli bir yağ tavsiyeniz var ise kendim tedarik edip götürdüğüm yerde bununla değiştirin de diyebilirim.
Biraz geç bir cevap olacak en azından bundan sonraki kullanıcılar için faydası olur diye ümit ediyorum.

Öncelikle bu aracın orjinal servis yağı Castrol 5W40 RN-710 4 Litre yağdır, yani ustanızın dediği 5W40 yağ koy devam et demesi normal ve yerindedir. Benim aracımın Renault uygulaması üzerinden servis sarf malzemelerini kontrol ettiğimde devamlı 5W40 yağ kullanıldığını söyleyebilirim, km soran olursa şuan 76.000'e merdiven dayadım, halen 5W40 Castrol RN-710 yağ kullanılıyor (kanıt isteyenler olursa ekran görüntüsünü de koyabilirim). Artık bakımlarımı serviste değil kendi ustama yaptırıyorum ve internetten her parçayı ( yağ, filtreler vs ) kendim alarak sadece işçilik ücreti karşılığında ustama yaptırıyorum. Aracınızın kmsinden bağımsız olarak herhangi bir yağ firmasının yağ seçiciye girip aracınıza uygun yağ bakarsanız Castrol, Liqui Moly ve daha bir çoğunun karşınıza 5W40 yağ önerdiğini göreceksiniz. Ben şuan Mobil 3000 X1 5W40 yağ kullanmaya karar verdim, Cleanpex orjinal satıcısından satın aldım kenarda bekletiyorum.

Bir diğer noktaya ışık tutacak olursak evet araçta yağ eksiltme mevcut ben de aldığımda uzun yoldayken yağ seviyesi düşük uyarısı verdi ve sanayide herhangi bir ustaya götürdüm Motul 5W30 koydu, içime sinmedi 3 ay sonra tekrar Castrol 5W40 koydurdum, koyarken de Liqui Moly Ceratec seramik bazlı katkı maddesi koydum. Şuan 4000 km yol yaptım bu anlattığım olayın üzerine herhangi bir eksiltme uyarısı almadım henüz. Ceratec ap ayrı bir konu, onu şimdi burada anlatmayacağım lakin bilenler ve aracına kıymet verenler bir daha bırakamazlar. Kısacası Ceratec kullanın, yakıt konusunda biraz da olsa yüzünüzü güldürür, motorunuzda aşınmayı azaltır ve daha seri bir sürüş sağlar.

Unutmayın her aracın bir karakteristiği vardır, her ilaç her hastaya uygulanmaz. Aracınıza uygun ürünler kullanın onun bunun dediklerine inanmayın biraz vakit ayırıp aracınızı tanıyın.

Yardımcı olması amaçlı aracımda kullandığım ürün ve katkıları aşağıya yazıyorum.

Motor yağı : Mobil 3000 X1 5W40
Hava filtresi : Mann C 27 030
Yağ filtresi : Mann HU 10 002 z
Polen filtresi : Mann CUK 22 011 ( karbonlu ) veya CU 22 011 ( karbonsuz standart model )

Katkılar;
Liqui Moly Ceratec
Liqui Moly Engine Flush Plus
Würth Benzinli Enjektör Temizleyici ( 6 ayda 1 veya 10 depoda 1 )

Yeni konular

Geri
Yukarı