2023, PC oyunculuğu için rezalet bir yıl

Hem TLOU P1 hem de Star Wars Jedi: Survivor'da patlamış birisi olarak dediğinize katılıyorum. Eskiden de optimizasyon sorunlu oyunlar elbette çıkıyordu fakat az sayıda oluyordu. Çoğu geliştirici oyunları hazır olana kadar uğraşıyordu.

Fakat Cyberpunk 2077'den sonra her şey değişti. Cyberpunk 2077 rezil bir optimizasyona rağmen inanılmaz satınca firmalar optimizasyonla uğraşmadan oyunları salmaya başladılar. "Nasıl olsa artık güncelleme yayınlayabiliyoruz, herkes de dijital aldığı için güncellemeleri alıyor. O zaman biz oyunlarımızı bozuk çıkaralım, satışımızı elde edelim, sonra güncellemelerle düzeltiriz" diye düşünen firmalar, patır patır bozuk oyun çıkarmaya başladı. Konsol tarafında da sorunlar yaşıyor bu oyunların bazıları. Fakat PC tarafı tam bir felaket!

Ben bu yıl ilk olarak The Last of Us Part 1 ile tokatlandım. Oyunu ön sipariş ile almıştım, hatta daha da ucuz olsun diye eTail'dan Steam kodu olarak almıştım. Oyun çıktı, ben de oyunu açtım. Ve birçok sorun yaşadım. Sistem RAM'inin tamamının kullanılması, shader derleme işleminin 40-45 dakika sürmesi, düşük dokular ve orta ayarlara rağmen 6 GB VRAM'in yetmemesi ve bu ayarlarda oyunun dokularının CS 1.6 dokuları gibi olması sorunlarıyla karşılaştım. Maalesef eTail'dan aldığım için oyunu iade de edemedim, öyle kütüphanemde duruyor.

İkinci tokatlanma ise Star Wars Jedi: Survivor ile gerçekleşti. Bu oyunu gerçekten çok bekliyordum. Jedi: Fallen Order'ı oynayıp bitirdiğim ve çok sevdiğim için devamını da oynamak istiyordum. Fakat oyunun fiyatı 1200 TL idi. İlk başta indirim beklerim diye düşünüyordum fakat bir anda oyunun büyüsüne kapıldım ve Deluxe sürümünü ön sipariş ile 1600 TL'ye aldım. Evet, bir oyuna 1600 TL verdim, sanki bir halt varmış gibi.

Oyun çıktı, indirip kurdum. Oyunun arayüzünde bazı sorunlar yaşadım. Ayarlar menüsündeki seçenekleri değiştirmek tam bir işkence. Sağ-sol yapıyorsunuz, ayarı değiştirmek yerine başka menülere geçiyor. Her neyse dedim ve oyuna başladım. Oyun 1080p Medium FSR Quality ayarlarda 35-40 FPS ile çalışıyordu (Ryzen 5 3600 işlemci, 16 GB 3000 MHz Dual Channel RAM ve GTX 1660 Super ekran kartı var sistemde). Her neyse, yaklaşık 20 dakika oynadıktan sonra bir anda sistem sapıttı. Birkaç kere Photo Mode açıldı, kapatıyorum tekrar açılıyor. Esc tuşuna basınca görev yöneticisi açılmaya başladı. Görev yöneticisinde Commit Charge kullanımının 40.9 GB'a ulaştığını gördüm. Yani oyun resmen RAM'i içmiş. Sonra menüye girip Photo Mode'u kapatmaya çalıştım, oyun dondu. Zar zor oturumu kapattım fakat tekrar oturum açamadım çünkü klavye hala sapıtmaya devam ediyordu.

Bilgisayarı yeniden başlattım, bilgisayar kendine geldi fakat klavye hala sorunluydu. Bir süre sonra çat diye klavye tamamen gitti (Corsair K68). Klavyem bozuldu diye korktum, tam para biriktirmeye hazırlanıyordum ki klavyeyi sıfırlayınca sorun çözüldü. Yani oyun nasıl olduysa klavyenin belleğini bozmuş. Last of Us'da bile böyle bir sorun yaşamamıştım, gerçekten sinir oldum. Bu durumdan hemen sonra oyunu bir daha da açmadım, direkt iade ettim. 1600 TL'mi geri aldım. En azından Jedi: Survivor'da tam anlamıyla tokatlanmadım, paramı geri aldım.

2023 yılı, PC oyunculuğunun yüz karasıdır.

Olayın Cyberpunk 2077 ile ilgisi olduğunu pek sanmıyorum, olay DLSS ve FSR teknolojileriyle ilgili bence. Firmalar artık bu teknolojilere bel bağlayıp optimizasyon için pek fazla çaba sarf etmiyorlar.

Olayın Cyberpunk 2077 ile ilgisi olduğunu pek sanmıyorum, olay DLSS ve FSR teknolojileriyle ilgili bence. Firmalar artık bu teknolojilere bel bağlayıp optimizasyon için pek fazla çaba sarf etmiyorlar.

Çok ilgisi var hocam. O teknolojilerin de ilgisi var ama CP bu kadar sattıktan sonra firmaların böyle düşünmeleri normal.

Çok ilgisi var hocam. O teknolojilerin de ilgisi var ama CP bu kadar sattıktan sonra firmaların böyle düşünmeleri normal.
Cyberpunk 2077 ilk çıktığında iyi satmadı, konsolda herkes iade etti zaten hatta Sony oyununu mağazasından kaldırdı. Yetmedi firma çokça kez dava edildi ve hisse değerleri ciddi oranda düştü. Bir firma için bunlar önemli şeyler ve bu örnekler göz önündeyken "onlarınki sattı biz de bozuk yapalım" demezler.

Kaldı ki Cyberpunk 2077'den önce de optimizasyonu sıkıntılı oyunlar vardı mesela Jedi Survivor'un önceki oyunu Fallen Order. O da optimizasyon anlamında sıkıntılıydı devam oyunu Jedi Survivor da, fark yok.

Cyberpunk 2077 ilk çıktığında iyi satmadı, konsolda herkes iade etti zaten hatta Sony oyununu mağazasından kaldırdı. Yetmedi firma çokça kez dava edildi ve hisse değerleri ciddi oranda düştü. Bir firma için bunlar önemli şeyler ve bu örnekler göz önündeyken "onlarınki sattı biz de bozuk yapalım" demezler.

Kaldı ki Cyberpunk 2077'den önce de optimizasyonu sıkıntılı oyunlar vardı mesela Jedi Survivor'un önceki oyunu Fallen Order. O da optimizasyon anlamında sıkıntılıydı devam oyunu Jedi Survivor da, fark yok.

Fallen Order çok daha temiz bir oyundu hocam. Bu direkt berbat. Ayrıca CP hala tam olarak oynanabilir de değil. Bunun sorumlusu tek bir şey değil aslında. DLSS cart curt da var CP de. Uğraşmak istemeyen firma her türlü uğraşmıyor zaten.

Last of Us part 1: 28 Mart.

Bu oyunun böyle olmasına gerçekten üzüldüm. Oyun her şeyiyle kusursuz; ancak bu optimizasyon işi oldukça bozuyor oyunu ve oyun yapımcısı bozuk oyun satıyorsa da eleştirmemiz gerekiyor. O kadar para veriliyor ve sonucunda da bozuk oyun satılması hoş değil.

Bu oyunun böyle olmasına gerçekten üzüldüm. Oyun her şeyiyle kusursuz; ancak bu optimizasyon işi oldukça bozuyor oyunu ve oyun yapımcısı bozuk oyun satıyorsa da eleştirmemiz gerekiyor. O kadar para veriliyor ve sonucunda da bozuk oyun satılması hoş değil.
Gerçekten iğrenç bir yapım olmuş bu sorunlar yüzünden ve bazı oyun içi yerlerde iğrenç mesela koşma animasyonları o kadar kötü ki..

Buna tamamen katılıyorum. Firmalar "Ne de olsa DLSS ve FSR var." diyerek optimizasyonsuz oyun çıkarıyor artık. Yine oyunculardan ses çıkmadığı için yarım yamalak, hatalı oyun çıkarmak da moda oldu. Bilgisayar oyunculuğu hiç iyi yerlere gitmiyor.

Geri
Yukarı