Rehber 2023'te PlayStation alma rehberi

yed4ever

Centipat
Daha fazla  
İnternette birkaç video gördüm "2023'te maksimum alınabilecek konsol" vs. genel olarak PS2 ve PS3 üstüne yoğunlaşılmış videolardı ve verdikleri paraları görünce şok oldum. Bir rehber yapmaya karar verdim. PS1, PS2, 4 adet PSP(PSP GO dahil),PS3 ve Xbox Series S konsollarına sahibim. Tüm bu koleksiyonu (PS3 hariç) son 4 ayda topladım yani ekonomi az çok sabitken. O yüzden piyasa bilgimi sizle paylaşmak istedim. Öncelikle hakim olduğum her konsol hakkında yazacağım keza oyun oynamak için sadece yeni makinelere ihtiyacımız yok. Size zevk verdiği sürece istediğiniz makinede oyun oynayabilirsiniz.

-PS1:
PS1 hakkında söylenebilecek fazla bir şey yok tam anlamıyla bir klasiğe dönüştü artık. Fiyat olarak 500 liralar istiyorlar artık. Kesinlikle bu paraları vermeyin. Belki uğraşmak istemiyorsanız kollu, Memory kartlı, CD okuma gözü çalışan bir konsol alabilirsiniz ama şahsen ben bitpazarından aldım 2 tanesi 50₺'ye kol yok Memory kart yok, PS2 kolu kullanıyorum, CD okuması ara sıra sıkıntı yapıyor ama ucuz malın dikeni diyelim. Biraz daha eskici, bitpazarı gibi yerler gezmeniz lazım, internette çok ucuza bulamazsınız kolay kolay.

-PS2:
YouTube videolarında 700₺ verdiklerini duydum. Siz siz olun bu paraları vermeyin. Yanında orijinal kol olmasına dikkat edin derim çünkü ilk günkü gibi çalışıyor birçoğu hâlâ. Memory kart olsa iyi olur olmazsa çakma almak bir sıkıntı oluşturmaz. Tekrardan söylüyorum gamepad için kesinlikle orijinal öneririm. Tercihim kalın kasadan yana olacaktır. 150'ye konsolun kendisini, 150'ye HDD adaptörünü aldım. Bulmak biraz zor ama ya DVD'ye yazıp oynayacaksınız ya da HDD üzerinden. Kesinlikle USB üzerinden önermem o yüzden Slim kasayı fazla önermiyorum. Keza PS2'nin üzerindeki USB'ler, USB 1.1 girişleri. Aşırı yavaşlar. Bu size olandan düşük FPS ve oyunun dakikalarca yüklenmemesi gibi sorunları getirecektir. Bugün bu konsola 300, çok temiz ve yanında her şeyi varsa en fazla 500₺'den fazla vermeyin. Bazı satıcılar HDD adaptörü ve HDD dahil, 2 Memory kartlı, 2 orijinal kollu gibi tam paketleri 700₺'ye satıyordu zamanında. O tarz bir fırsat bulursanız ancak o zaman olur. Tekrardan söylüyorum 300, çok temiz olursa 500'den fazla vermeyin. İlk tercihiniz fat kasa, eğer şansınız kalmamışsa veya çok uyguna bulursanız Slim kasa alabilirsiniz.

-PSP:
Favori konsollarımdan. 2 tane 1000 serisi, 1 tane 3000 serisi ve bir tane PSP GO'yu toplam 1000₺ civarına getirdim. PSP GO'yu hariç tutacağım keza kendisi nadir bir konsol olduğu için 1000₺ civarlarına satıyorlar. Ben bozuk diye satılan bir tanesini 250'ye aldım şansıma şarj portunda temassızlık varmış sadece:). Bu konsola zannımca 500'den fazla vermemeye çalışın. Hatta hemen almanıza gerek yoksa 300'den fazla vermeyin. Fırsat kollayın sadece. Sadece konsolu alayım, şarj cihazını vs ayrı alırım derseniz 300₺ sınırınız olsun. 500₺'ye çıkınca içinde hafıza kartı veya en azından hafıza kartı dönüştürücüsü ve şarj cihazı dahil olsun. Bataryası bozuk bile olsa en azından yanında verirse harika olur şimdi açıklayacağım:
Hafıza kartı: Memory stick Pro Duo kullanmakta kendileri (PSP GO hariç) ve kendi hafızaları bulunmamakta. 100₺ civarı bir Micro SD kart dönüştürücüsü. Bu yüzden 500 verdiğiniz konsolda bunları arayın.
Batarya: Artık bu konsolların en yenisi 10+ yaşında olduğu için çalışan bir batarya bile bulsanız 1 saat anca gidiyor olacaktır. Benim yaptığım ve size tavsiyem bozuk olsa bile yanında bataryayı isteyin, internetten pil hücresi alıp; bataryanın içini açarak pil hücrelerini değiştirin. Yepyeni bataryalı PSP'lerim casual oynamamda 1 hafta gitmekte.
Model numarası: 1000, 2000, 3000 istediğinizi alabilirsiniz. 3000 tavsiyemdir keza 1000 serisinde çok fazla hayalet ekran ve bulanma var. Ekranları arası cidden fark var. 1000 serisinin analog kafası kolay çıkıyor, diğer serilerde bitişik. Analog kafası olmadan satan birini görürseniz yine de alabilirsiniz. 20-30₺ civarına birisi 3D yazıcıdan basılmış yedek analog kafaları çıkarıyor. Ben oradan aldım, 5'li satıyor. Orijinali kadar iyi değil ama iş görüyor.
Durumu bilinmeyen/arızalı alacak iseniz PSP GO'da bunu yapın çünkü içi açılmış mı size daha iyi belli ediyor. 2000 serisi aldım riske girip, bozuk çıktı:( hem de ne bozuk ekransız göndermişler.
PSP street önermem, insanlar gereksiz pahalı satıyor ve Wireless bağlantısı yok. PSN desteği bitmiş olabilir evet ama başka PSP'lerle internetsiz, kendi aralarında kurdukları "ad-hoc" isimli bağlantı şekliyle oynayabiliyorsunuz. Bu özellikten mahrum kalmayın.
-PS3:
Şu konuda anlaşalım arkadaşlar, bu konsola 1000₺'den fazla vermeyin. Bana kalsa 500₺'den fazla vermeyin. Şu an piyasa şişik durumda insanlar PS5 alamayınca, PS4 ve PS3'lere yöneldiler ve fiyatlar arttı. Herkes bu fiyatlara satıyor diyebilirsiniz, onlara inat almayın. Cidden çok gerekli değilse, oyun açlığınız yoksa almayın. 1000₺ altına satan yok şu an bu konsolu ve bana kalırsa hiçbiri alınmaz bu paralara. Eğer siz almazsanız fiyatlar elbet düşecektir. Eğer illa alacağım diyen varsa 1000-1500₺ bandına 2 kollu ve kırık almaya çalışın. Orijinal alacağım diyorsanız da en azından yanında oyun versin. Artık konsolu kırmak için çipe falan da gerek yok evde kendiniz yapabiliyorsunuz neyse onu siz araştırın bu forumda çok girmek istemiyorum.

Uyarılar: 600-700₺'ye sarı ışık hatalı satanlardan almayın. Bozuk konsola o kadar para verilmez. Maksimum vereceğiniz 300₺ ve bunda bir esneklik sunmuyorum. 300'ü geçtiği anda bırakın. Sarı ışık zaten profesyonel olmayan yollardan düzeltmesi çok kolay olan bir hata değil. Bolca lehim ve çip/kapasitör değişimi gerektiriyor. Belki bu işlerden anlıyorsanız 300'e alıp bu işe girişebilirsiniz. Tekrar söylüyorum yegane tavsiyem çalışan sorunsuz konsolların 600-700'lere inmesini beklemenizdir.
Fat kasa tavsiye etmiyorum, satan kişide sağlamdır hâlâ, sizde sarı ışık verir. Türkiye'de çok kolay PS2 çipi bulunduran has fat kasaları bulamazsınız keza Türkiye'ye gelmedi o model. (cech-a ve cehc-b'den bahsediyorum) bazı insanlar sizi kandırmak için öndeki yerleri krom kaplı olanlarla değiştiriyorlar. Kesinlikle model numarası sorun, kanmayın.
Kırmızı ışık hatalıya girişmeyin bile o konsol çoktan ölmüştür.
Slim kasaların ilk modellerinde de sarı ışık yaygın internetten model numarası araştırıp ona göre alabilirsiniz.

-PS Vita:
Şu konsola bayılıyorum. Konsol zamanında çok satmadı ve nispeten nadir durumunda. O sebeple 2000₺ aşağısına bir daha ineceğini sanmıyorum (PSP GO gibi) eğer benim gibi cidden seviyorsanız, basıp parayı alacaksınız çünkü ben artık 1000₺ aşağısına ineceğini sanmıyorum. Birkaç tane turuncu ışık hatalı diye ucuza satılan gördüm. Bataryası bitmiş olduğu için oluyor o hata. Kesinlikle öylesini kaçırmayın derim. (yarı fiyatına getirecek şekilde tabii ki. 1500+ fiyatlara kesinlikle bulaşmayın) tek yapmanız gereken internetten eş değer batarya alıp değiştirmeniz. (internette gördüğüm kadarıyla öyleydi kendim denemedim. PS Vita konsolum daha olmadı hiç) 2000₺ gibi fiyatlara hazır iseniz de en azından yanında 64/128 hafıza kartı olmasına, orijinal şarj aleti olmasına vs dikkat edin.

Kırma işlemi çok kolaylaşmış diye duydum illa kırık bakmanıza gerek yok. Eğer OLED ekranlı 1000 modelini alacak iseniz, şarj girişi farklı ondan şarj cihazı orijinal olsun dedim. OLED ekransız 2000 modelinde standart Micro USB bulunuyor. Hafıza kartları konusunda da yine kendisine ait bir hafızası yok ve Micro SD kullanmıyor. Kendisine ait ufak ve pahalı kartları var. Micro SD kartınızı dönüştürücü ile oyun slotundan takabiliyorsunuz ama konsolun CFW'li yani kırık olması gerekiyor. Kırık programı yükleyebilmek için de en azından 4 GB bile olsa orijinal hafıza kartına ihtiyacınız var diye biliyorum (emin değilim).
Uyarı: 2000 serisinde kendi dahili 1GB hafızası var onda orijinal hafıza kartına ihtiyacınız kalmıyor.
Ekleme: PS TV diye bir icat var bulması bir hayli zor. Basit olarak PS Vita oyunlarını televizyonda oynatan minik bir konsol. Bulması zor olduğu için fiyatı tuzlu olabilir yorum yapmayacağım.

-PS4:
Geldik gönlümün efendisine. Peşin peşin söylüyorum bu konsol bugünkü 5000-6000₺ fiyatlarını hayatta hak etmiyor ve oyun açlığından ölüyor bile olsanız almayın. Siz aldıkça bu fiyatlarda kalacak bu konsol. En temel sebebi yeni çıkan oyunların (God of War, Gran Turismo 7 gibi) PS5'e çıktığı kadar PS4'e de çıkması. Bu oyunları oynamak isteyen fakat PS5'in Premium fiyatına parası yetmeyen kişiler bir hayli PS4 piyasasına yöneldi ve fiyatlar tavan yaptı. Bu konsolun değeri benim düşünceme göre maksimum 3K hadi yanında kol verdi oyun verdi 4K olsun. Bakın maksimum diyorum. Daha birkaç ay öncesine kadar 2.5-3K civarlarına bulabiliyordunuz. Öğrenci başımla sürekli takip ettim fiyatları elimden geldiğince ve piyasanın maksimum yaptığı noktadayız sayın okur.

Siz siz olun paranız olsa bile bu konsolu alarak böyle piyasa yapanları desteklemeyin rica ediyorum. Series S çok güzel bir alternatif mesela aynı fiyatlara. Bekleyin almayın. İnsanlar bu paralara satarak gidip Series X vs alıyor. 8.nesil bir konsol parasına 9.nesil bir konsol alıyorlar şaka gibi. Yegane tavsiyem almayın. Benim düşüncemdir ama almazsanız bu piyasa elbet düşer. Ben almadım gittim yerine Series S aldım. God of War da Gran Turismo da oynamayıvereyim. Ne olacak sanki.
Okuduysanız, okuduğunuz için teşekkür ederim. Telefondan yazdım ve canım çıktı. Tekrardan belirtiyorum hepsi şahsi fikrimdir işin akabinde para sizin. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :) Xbox için de bir rehber yapabilirim 6 senedir Xbox almak için piyasayı takip ediyorum. Canlı derse bir girelim de sonra bakarız artık. Bir öğrencinin gözünden piyasa bu kadardı, görüşmek üzere...

Yaşanmış tecrübelere dayalı güzel bir rehber olmuş. PS4'e 1-2 yıl daha oyun çıkarsa tadından yenmez olacak.
20 yaşındayım, 12 yaşından beri konsol istediğim için piyasayı takip ediyorum. 150₺'ye Xbox360 da satıldığını gördü bu gözler. Hocam uyarayım 2023 sonuna kadar oyun çıkacak diye biliyorum PS4'e.

Bir de yazmayı unutmuşum bizim ülkemizde Xbox360 ve Xbox One çok tercih edilmediği için fiyatları nispeten daha ucuz. Series S/X ile birlikte bizim ülkemizde yükselmeye başladı. Ps4'ün en büyük ve daha ucuz alternatifi Xbox One, Ps3'ün en büyük ve daha ucuz alternatifi Xbox360'dır. Bizimkiler analogla PES13 oynadıkları için Xbox360 çok sönük kalmış bir konsoldur. Biraz daha piyasaya bakıp Xbox rehberinde yazarım bunları. Eklemek istedim sadece.

Keşke PS3-PS4 fiyatları yazdığınız gibi olsa. Verilmez dediğiniz fiyatlardan bile fazla fiyatlar var ama çok güzel bir rehber olmuş. Elinize sağlık.

Beşiktaş SinanPaşa Pasajını bilenler vardır, PSP'nin neredeyse tüm modelleri ikinci el olarak 100, 150 liraya satılırdı, şimdi 1000'lere çıkmış...

20 yaşındayım, 12 yaşından beri konsol istediğim için piyasayı takip ediyorum. 150₺'ye XBOX360 da satıldığını gördü bu gözler. Hocam uyarayım 2023 sonuna kadar oyun çıkacak diye biliyorum PS4'e.

Biliyorum zamanında çok para değildi bu konsollar. Full sistem PC kuramayan ucuza konsol alıyordu. Uyarınız için teşekkür ederim. Bende 2023 sonu diye tahmin ediyorum da gönül 1 yıl daha uzasın istiyor.

Keşke PS3-PS4 fiyatları yazdığınız gibi olsa. Verilmez dediğiniz fiyatlardan bile fazla fiyatlar var ama çok güzel bir rehber olmuş. Elinize sağlık.
Teşekkürler. Eğer tok satıcıya yatmıyorlarsa paraya ihtiyaçları varsa elbet fiyatlar düşecektir hocam. Tok satıcılar bile belli süreden sonra mal elinde kalmasın diye satmak ister. Bu piyasa elbet düşecektir. Alternatiflere yönelin, 2.el bilgisayar bakabilirsiniz. Ülkemizde çok tercih edilmediği için güzel fiyata iyi bilgisayar satanlar görmüştüm. İşin özeti bolca araştırıp tek bir yönden bakmamak. Bilgisayar fiyatlarına da bakın PS da Xbox da Nintendo da hepsine bakın hocam. İlla güzel fiyatlara bir şeyler bulabilirsiniz. Bugün hesap makinesinden bile oyun oynanabiliyor :)

Fiyatlar gerçekten uçuk. PS4 bakıyorum yeni God of War için fakat neredeyse almak imkansız. 5000 TL altına yok. 5000 TL'ye satanlar da 200-300 lira bile düşmüyor. Gerçekten almamak lazım.

Fiyatlar gerçekten uçuk. PS4 bakıyorum yeni God of War için fakat neredeyse almak imkansız. 5000 TL altına yok. 5000 TL'ye satanlar da 200-300 lira bile düşmüyor. Gerçekten almamak lazım.
İşte birçok insan sizinkine benzer sebeplerden bu konsola yöneldi, talep artınca maalesef fiyatlar da artıyor.

Geri
Yukarı