Çözüldü 24 GB (16+8) RAM kullanılabilir 6 GB gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Enessbys

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi 24 GB RAM takılı ancak 6 GB kullanabilir gözüküyor. PC özellikleri ve CPU-Z çıktılarını paylaştım. Gerçekten bir fikriniz varsa yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Screenshot_1.jpg
Screenshot_2.jpg
Screenshot_3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yeni fark ettim. AMD işlemcililerde biri Dual ranksa diğeri de Dual rank olması gerekiyor. Senkron çalışmıyor. Bu sebeple sadece 1 RAM kullanılabilir olarak çalışıyor.

RAM'lerin yerini değiştirdim anlık 21 GB kullanılabilir gözüküyor. Ancak görev yöneticisinde toplam kullanım 1 GB falan. Ona rağmen %15'lerde geziyor 21 GB olsa yüzde 15'i olmaz gibi hala kullanmıyor sanırım.
MSConfig içindeki bu ayarı kontrol edebilir misiniz?

usable-ram.gif

Denedim PC açılması çok uzun sürdü 13GB kullanılabilir gözüküyor 8'i taktım tekrar 6 GB gözükmeye başladı RAM'larin biri Single biri Dual o yüzden olabilir mi acaba ama önceden böyle bir problem yoktu

Yeni fark ettim. AMD işlemcililerde biri Dual ranksa diğeri de Dual rank olması gerekiyor. Senkron çalışmıyor. Bu sebeple sadece 1 RAM kullanılabilir olarak çalışıyor.

RAM'lerin slotları fark eder mi sizce yerlerini değiştireyim mi?

RAM'lerin yerlerini de değiştirseniz değişiklik olmaması lazım. Bazı AMD sistemlerde Single ile Dual ranklar beraber çalışmayabiliyor. Intel sistemlerde böyle bir sorun olmuyor. Single ve Dual beraber Intel laptoplarda çalışabiliyor. Eğer ki başka bir RAM bulabiliyorsanız onunla deneyin.

RAM'lerin yerini değiştirdim anlık 21 GB kullanılabilir gözüküyor. Ancak görev yöneticisinde toplam kullanım 1 GB falan. Ona rağmen %15'lerde geziyor 21 GB olsa yüzde 15'i olmaz gibi hala kullanmıyor sanırım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_4.jpg
    Screenshot_4.jpg
    20 KB · Görüntüleme: 14
Çözüm
RAM'lerin yerini değiştirdim anlık 21 GB kullanılabilir gözüküyor. Ancak görev yöneticisinde toplam kullanım 1 GB falan ona rağmen %15'lerde geziyor 21 GB olsa yüzde 15'i olmaz gibi hala kullanmıyor sanırım.

Görev yöneticisinde ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz? Tam olarak bahsettiğiniz olayı anlamadım. 1 GB toplam kullanım olmaması gerek. 16 GB RAM ve üzeri swap yemeyeceği için en az 3 GB yer kullanıyor olması lazım.

Görev yöneticisinde ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz? Tam olarak bahsettiğiniz olayı anlamadım. 1 GB toplam kullanım olmaması gerek. 16 GB RAM ve üzeri swap yemeyeceği için en az 3 GB yer kullanıyor olması lazım.

Şu an PC'nin kullanımından bahsettim toplam RAM üzerinden ama yüzdeye vurduğumuz zaman 21 GB tamamlanmıyor. Yani demek istediğim %16'ya tekabül ediyorsa paylaştığım kısım %100'ü 21 GB olmuyor. 21 GB kullanmıyor PC.

Dosya Ekleri

• Screenshot_5.jpg
    Screenshot_5.jpg
    87,5 KB · Görüntüleme: 9

Geri
Yukarı