35.000TL'ye kadar mimarlık için laptop önerisi

Yusuf Ekici

Hectopat
Öncelikle iyi günler dilerim.

Ablam mimar ve kendisine belli başlı programları kullanmak için çok üst seviye olmayan 35000 TL bandında laptop arayışına girdim. Kafamdaki kriterlere göre 2 adet laptop arasında kaldım.

Laptoplar;

Kullanacağı programlardan en yüksek sistem gereksinimine sahip olanlar chaos corona ve v-ray.
Sistem gereksinimlerine göre bu iki laptoptan herhangi birisini almamız durumunda RAM değişikliğine gidecek ve 2x16 GB şeklinde RAM'lerini güncelleyeceğim.
Fakat aklıma takılan bir soru var yaptığım ufak çağlı araştırmalar sonucunda GPU'nun render için CPU'dan daha verimli olduğunu öğrendim. Fakat bahsettiğim programlar CPU based programlar. Buna rağmen programlar GPU rendering Engine de bulunduruyorlar. Hem CPU üzerinden hem GPU üzerinden hem de hybrid render yapma olanağı sunuyorlar. Bu sebeple bu fiyat bandında GPU'ya CPU'dan daha çok önem verdim.
İnternet üzerinden Ryzen 7 6800H için (Ryzen 7 6800H ve Ryzen 7 7735h neredeyse tamamen denk iki işlemci) v-ray benchmark sonuçlarına baktım ve şu iki veriye ulaştım;
Bu CPU monkey adlı siteden aldığım v-ray benchmark sonuçları:

render asıl.png

Bu da guru3D adlı siteden ulaştığım sonuçlar:

untitled-9.png

Açıkçası bu sonuçlara baktığım zaman Ryzen 7 6800H'ın geride bıraktığı işlemcileri görünce kötü bir seçenek olmadığını düşünüyorum.

Sizce bu iki laptoptan hangisini seçmek daha mantıklı olur ya da bu fiyat bandına başka laptop öneriniz var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam victus serisinin soğutma performansı hakkında bir bilginiz var mı?

Bir de ekran kartı tdp değeri 120W imiş bundansa 140W tdp değeri olan Asus'u veya 150W tdp değerine sahip 3070TI'lı Acer'i tercih etmek daha mantıklı olmaz mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı