35 bin liraya kadar ekipman dahil sistem önerisi

Bütçe
35.000₺

kaiser soze

Kilopat
Makaleler
3
İyi günler. Kuzenim için hazır sistemleri özelleştirme yoluyla işe yarar sistem toplamaya çalışıyoruz ve sizden fikir almak istedim. Bütçeyi 35 bin lira olarak koymuş. Tanıdık bir bilgisayarcıdan çok basit bir liste almış. İşlemci haricinde hiçbir şeyin markasını bilmiyorum.

Ryzen 5 5600X işlemci.
B550M DDR5 anakart.
32 GB DDR5 RAM bellek.
1 TB M.2 SSD.
RTX 3070 Ti ekran kartı.
600W Power supley.
Gaming kasa.
24 inç IPS monitör.
Klavye mouse set.

Bu kısım için 35 bin lira denilmiş. DDR5 yazılması hatası dışında fiyatı güzel duruyor ama onunla paralel kalitesizlikte parçalar olmasından endişeliyim.

Kendisi rekabetçi oyun falan bilmez, güzel grafikli ve hikayeli oyunlar ağırlıklı tercih edeceği türlerdir. O yüzden bana da uygun tarzdan ötürü 24-27", 1080p, kesinlikle IPS panel ve mümkünse 144Hz bir monitör düşünüyorum. Kendisi ayrıca ekipmanların üst düzey olmasının şart olmadığını söylüyor. Yani klavye ve fareden kısabiliriz. Ancak TKL klavye falan olmasın. Tam boy olsun, gerekirse membran olsun. Önemli değil.

Üstteki verilen basit ve şüpheli listede RTX 3070 Ti ekran kartı var. Benim önereceğim de ondan çok fazla geri kalmasın arzusundayım. Mesela 4060 Ti veya RX 6700 XT seviyesini de düşünebiliriz. Ben bu işin sonunda ekran kartını da AMD yapacağımızı düşünüyorum. Bütçe daha fazla olsa 7500F işlemcili topladık ama şu an 5600 ile yetineceğiz gibi duruyor.

Bu bütçe ile toplama sistem almak biraz saçma olur direkt olarak bilindik sitelerden hazır sistemlere bakabilirsin Sinerji Gentr tarzı sitelerden

bunu önerebilirim 7500f var 8gb ekran kartı yetersiz kalır ancak idare eder ram ssd yükseltip alabilirsin ssd kesinlikle yükseltin rami daha sonrada alabilirsiniz ve başka insanlarada sorarak alın tek bir insanın önerisine bakarak hiç bir şey almayın lütfen

bu tarz bir şeyde alabilirsin ssd alıp direkt alabilirsin daha sonradan yükseltme vs. de yapabilirsin

İyi günler. Kuzenim için hazır sistemleri özelleştirme yoluyla işe yarar sistem toplamaya çalışıyoruz ve sizden fikir almak istedim. Bütçeyi 35 bin lira olarak koymuş. Tanıdık bir bilgisayarcıdan çok basit bir liste almış. İşlemci haricinde hiçbir şeyin markasını bilmiyorum.

Bu kısım için 35 bin lira denilmiş. DDR5 yazılması hatası dışında fiyatı güzel duruyor ama onunla paralel kalitesizlikte parçalar olmasından endişeliyim.

Kendisi rekabetçi oyun falan bilmez, güzel grafikli ve hikayeli oyunlar ağırlıklı tercih edeceği türlerdir. O yüzden bana da uygun tarzdan ötürü 24-27", 1080p, kesinlikle IPS panel ve mümkünse 144Hz bir monitör düşünüyorum. Kendisi ayrıca ekipmanların üst düzey olmasının şart olmadığını söylüyor. Yani klavye ve fareden kısabiliriz. Ancak TKL klavye falan olmasın. Tam boy olsun, gerekirse membran olsun. Önemli değil.

Üstteki verilen basit ve şüpheli listede RTX 3070 Ti ekran kartı var. Benim önereceğim de ondan çok fazla geri kalmasın arzusundayım. Mesela 4060 Ti veya RX 6700 XT seviyesini de düşünebiliriz. Ben bu işin sonunda ekran kartını da AMD yapacağımızı düşünüyorum. Bütçe daha fazla olsa 7500F işlemcili topladık ama şu an 5600 ile yetineceğiz gibi duruyor.

Güzel falan değil hocam, bu bütçede rahatlıkla Setup'lı 4060 üstü sistem toplanır, 32 GB RAM gereksiz olmuş zaten, çoğu 3070 Ti için en az 750W öneriliyor. Biraz beklerseniz yardımcı olabiliriz. Bir de markaların belirsizliği endişe verici.

Hocam tam bır F/P sistemi

Monitör.

Ekıpman kısmına sımdılık ucuz yollu bir şeyler alın.

Üstteki 7700XT'li sistem güzel bir sistem, bütçe endişeniz olursa;
Monitör önerim;
Artan parayla da rahatça ekipman alabilirsiniz. Acele etmezseniz daha iyi öneriler de gelir. Bu arada attığım sistemde işlemci darboğaz yapmaz ancak yükseltmenizi öneririm.

Tavsiyelerinizi değerlendireceğim. Kendim araştırıyorum ama benim gözümden kaçabileceği için farklı görüşleri almak istedim. Mesela buraya yazılan Gaming.gen.tr sistemlerinden birisi ile Lenovo Legion monitörü önereceğinizi tahmin ettim. Bilhassa o monitör şu an kuvvetli bir aday.

Şahsen A520 veya A620 gibi alt seviye chipsetli anakartlara sıcak bakmıyorum. Öte yandan kuzenim benim gibi hız aşırtma ile uğraşacağını sanmam. Eğer AM5/DDR5 alırsak belki A620'ye razı olurum.

SSD konusu en kolayı zaten. Kısa sürede bozulacak bir şey olmasın yeter ki. Ben WD Green SN530 gibi bir modele bile razıyım. Birkaç ay sonra onu depolamaya çekip daha güzel bir sistem diski ayarlarız. Benzer şekilde DDR5 sistem zorlarsak eğer belki ödeme kolaylığı açısından SSD takviyesi ile birlikte RAM'i erteleyebiliriz. 500GB düşük bir model SSD ve 16GB tek DDR5 bellek ile idare edebilir sanırım. Sonra 1TB SSD ve ikinci bir 16GB modül alınır.

DDR5 sistemlerde düşük frekans ve yüksek CL değerleri de hoşuma gitmiyor ama sanırım oyunlarda çok büyük fark olmayacak.

Yarın ve sonraki gün işlerim bitince detaylıca bir kez daha bakacağım. Kuzenimle birlikte yüzyüze konuşup araştırmanın kalanını birlikte yapmak ve ona bazı şeyleri izah etme planım var.

Güncelleme:
Dayı oğlu benimle benzer süreçten geçti. İyice iştahlandı ve şartları zorladı. Önce kasa+monitör 35 bin oldu. Sonra sadece kasa 35 bin. En son kasayı neredeyse 40 bine zorlar olduk. RTX 4070 Super ve RX 7800 XT'li sistemlere bakınır olduk. Nihayetinde dün akşam İncehesap gaming gecelerinde gerçek indirim denilebilecek bir şey denk geldi. Normal fiyatı şu an 38.499 TL olan sistem 30.999 TL'ye düştü ve düzenleyip aldık. Yaklaşık 37 bin olan bu sistemi 500 liralık ParafPara kampanyasını düşünce 36.5 k fiyata denk getirmiş olduk. İlgilenenlere teşekkürler.
  • AMD Ryzen 5 7500F MPK İşlemci
    • (+323 TL) -> AMD Ryzen 5 7600 Tray + GamePower Nebula RGB soğutucu
  • MSI Pro A620M-E AMD A620 mATX Anakart
    • (+3520,70 TL) -> MSI PRO B650-S WIFI AMD B650 Soket AM5 DDR5 7200MHZ(OC) ATX
  • POWERCOLOR RED DEVIL RX 7800XT 16GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming (Oyuncu) Ekran Kartı
  • Team T-Force Vulcan Black 16GB (2x8GB) 5600Mhz DDR5 Gaming Ram
    • (2228,70 TL) -> Team T-Force DELTA RGB 32GB(2x16GB) 5600Mhz DDR5 CL32
  • Patriot P300 P300P512GM28 512GB NVMe M.2 SSD Disk
    • Not: Bu disk sonra depolama diski olarak kullanılacak. Exceria Pro 1TB veya Kingston KC3000 1TB muadili model düşünüyorum.
  • GamePower Warcry Vertex ARGB Kavisli Temper Cam 700W +80 Full Modüler Type-c Atx
    • (Aynı fiyat) -> VENTO FSP VG4200S 750W 80+
YEKÜN: 37.071,40 TL (500 TL ParafPara hemen tanımlandı. 36.5k maliyet diyebiliriz.)

Son düzenleme:
Tavsiyelerinizi değerlendireceğim. Kendim araştırıyorum ama benim gözümden kaçabileceği için farklı görüşleri almak istedim. Mesela buraya yazılan Gaming.gen.tr sistemlerinden birisi ile Lenovo Legion monitörü önereceğinizi tahmin ettim. Bilhassa o monitör şu an kuvvetli bir aday.

Şahsen A520 veya A620 gibi alt seviye chipsetli anakartlara sıcak bakmıyorum. Öte yandan kuzenim benim gibi hız aşırtma ile uğraşacağını sanmam. Eğer AM5/DDR5 alırsak belki A620'ye razı olurum.

SSD konusu en kolayı zaten. Kısa sürede bozulacak bir şey olmasın yeter ki. Ben WD Green SN530 gibi bir modele bile razıyım. Birkaç ay sonra onu depolamaya çekip daha güzel bir sistem diski ayarlarız. Benzer şekilde DDR5 sistem zorlarsak eğer belki ödeme kolaylığı açısından SSD takviyesi ile birlikte RAM'i erteleyebiliriz. 500GB düşük bir model SSD ve 16 GB tek DDR5 bellek ile idare edebilir sanırım. Sonra 1TB SSD ve ikinci bir 16 GB modül alınır.

DDR5 sistemlerde düşük frekans ve yüksek CL değerleri de hoşuma gitmiyor ama sanırım oyunlarda çok büyük fark olmayacak.

Yarın ve sonraki gün işlerim bitince detaylıca bir kez daha bakacağım. Kuzenimle birlikte yüz yüze konuşup araştırmanın kalanını birlikte yapmak ve ona bazı şeyleri izah etme planım var.

Güncelleme:
Dayı oğlu benimle benzer süreçten geçti. İyice iştahlandı ve şartları zorladı. Önce kasa+monitör 35 bin oldu. Sonra sadece kasa 35 bin. En son kasayı neredeyse 40 bine zorlar olduk. RTX 4070 Super ve RX 7800 XT'li sistemlere bakınır olduk. Nihayetinde dün akşam İncehesap Gaming gecelerinde gerçek indirim denilebilecek bir şey denk geldi. Normal fiyatı şu an 38.499 TL olan sistem 30.999 TL'ye düştü ve düzenleyip aldık. Yaklaşık 37 bin olan bu sistemi 500 liralık ParafPara kampanyasını düşünce 36.5 k fiyata denk getirmiş olduk. İlgilenenlere teşekkürler.
  • AMD Ryzen 5 7500F MPK İşlemci
    • (+323 TL) -> AMD Ryzen 5 7600 Tray + Gamepower Nebula RGB soğutucu
  • MSI Pro A620M-E AMD A620 mATX Anakart
    • (+3520, 70 TL) -> MSI Pro B650-S Wi-Fi AMD B650 Soket AM5 DDR5 7200MHz(OC) ATX
  • PowerColor Red Devil RX 7800XT 16 GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming (Oyuncu) Ekran Kartı
  • Team T-Force Vulcan Black 16 GB (2x8GB) 5600MHz DDR5 Gaming RAM
    • (2228, 70 TL) -> Team T-Force Delta RGB 32 GB(2x16 GB) 5600MHz DDR5 CL32
  • Patriot P300 P300P512GM28 512 GB NVMe M.2 SSD Disk
    • Not: Bu disk sonra depolama diski olarak kullanılacak. Exceria Pro 1TB veya Kingston KC3000 1TB muadili model düşünüyorum.
  • Gamepower Warcry Vertex ARGB Kavisli Temper Cam 700W +80 Full Modüler Type-C ATX
    • (Aynı fiyat) -> Vento FSP VG4200S 750W 80+
YEKÜN: 37.071, 40 TL (500 TL ParafPara hemen tanımlandı. 36.5k maliyet diyebiliriz.)

Vatandakı goat V4 sistemine göz atın.

Vatandakı goat V4 sistemine göz atın.
Biz siparişi geçtik bile. Bir önceki mesajı okursan ne aldığımızın detaylarını görebilirsin.

Vatan'daki sistem mağazadan falan mı satılıyor bilmiyorum. Webte yok. Mağazaya özelse de bizim burada yoktur. Fiyat iyi gözüküyor ama artık önemi yok.

Geri
Yukarı