3700X 93 dereceyi geçiyor

Cyraxx

Hectopat
Daha fazla  
Ryzen 7 3700X işlemci, anakart ASUS TUF X570 Wi-Fi, işlemcinin kendi kutusundan çıkan soğutucuyu kullanıyorum. Ben pek BIOS ayarlarından falan anlamam GHz olayları falan o yüzden bana sade bir şekilde anlatırsanız sevinirim. Geçen gün Call of Duty Warzone oynarken (Full ayarlarda) işlemcim 93 dereceyi geçti ve aşırı sıcaklık vermeye başladı kasa. Arkadaşlarıma sorduğumda ise voltaj gibi bir şeyler dediler ama anlamadım. Oyun performansımı fazla etkilemeden bu işlemcimin bu kadar ısınmasını nasıl önleyebilirim?

Geçici çözüm olarak Core Performans Boost'u kapatın. Bunun dışında o işlemcinin kendi soğutucusuyla o değerlere çıkması normal değil. Ya kasanızın hava akışı çok kötü ya da soğutucu yerine tam oturmamış. Sorunun kaynağını bulmanız gerek.

Ryzen 5 3600 işlemcimi 1.2125 voltaj ile 4.40 GHz'de stabil şekilde kullanıyorum sıcaklık değerlerimde fena değil. BIOS üzerinden 4.20 GHz ayarlanıp 1.230 voltaj vererek deneyebilirsin dostum sistem açılırsa stres testi yaparsın sıcaklık değerlerin okeyse kapanma vs. yok ise voltajı biraz daha kısıp aynı şeyleri tekrarlayabilirsin konuyu takipteyim.

Zigmatek İstanbul kasamın modeli YouTube'da videosu da var hatta. Vatan Bilgisayar'dan aldım her şeyi onlar taktı. İllaki sıvı soğutma şart mıdır?😩

Zigmatek İstanbul kasamın modeli YouTube'da videosu da var hatta. Vatan Bilgisayar'dan aldım her şeyi onlar taktı. İllaki sıvı soğutma şart mıdır?😩

Arkadaşların önerilerini dinlemiyorsunuz sanırım. CPB’yi kaparsanız ciddi bir değişim olacaktır. Ayrıca o seri işlemcilere fazla voltaj veriliyor, undervolt yaparak probleminizi çözersini. Ama dinlemek istemiyorsanız gidip sıvı soğutma alabilirsiniz.

Arkadaşların önerilerini dinlemiyorsunuz sanırım. CPB’yi kaparsanız ciddi bir değişim olacaktır. Ayrıca o seri işlemcilere fazla voltaj veriliyor, undervolt yaparak probleminizi çözersini. Ama dinlemek istemiyorsanız gidip sıvı soğutma alabilirsiniz.

Ben dinlememek diye bir şey yapmıyorum ki, arkadaşlar geçici olarak çözüm diyorlar CPB'ye. Ben de bu yüzden sıvı soğutma tam çözüm için şart mı diyorum. Kendi kendinize tribe girmeyin lütfen.

Geri
Yukarı