%50 burslu üniversitede burs masrafları ne zaman ödenir?

MonkeyDGarp

Hectopat
Arkadaşlar, ben diyelim %50 burslu bir üniversite kazandım. Burs masraflarını devlette işe girdikten sonra mı ödemeye başlıyorum? Yoksa yıllık olarak okurken mi yatırmam lazım? Kesin bilgisi olan kişiler yazsın, mantık yürüterek cevap vermeyin çünkü geleceğimi buna göre belirleyeceğim.

Burssuz fiyat aldığınız burs kadar eksiliyor, eksik fiyatı ödüyorsunuz. Devlet size bir ödeme yapmıyor ayrıca. Kayıt dönemi başladıktan sonra ödemeyi banka aracılığıyla yapıp kaydınızı yapıyorsunuz, her sene yıllık ödeme yapıyorsunuz. Yapacağınız ödeme TÜFE oranına göre yıllık olarak arttırılır.

Burslu yazıldığın okullar devletin değil kardeşim onlar vakıf ya da özel olur. %50 kazandığında okula kayıt yaparken sana ödeme planı sunarlar. İster nakit ister taksit ile o yıl içinde ödemek şartıyla yazılabilirsin. Ödemelerde her sene belirli oranda artar.

@Cruslan hocam dediğiniz gibi yaparsam yani parayı yıllık banka ödüyor ama işe girdikten sonra parayı faiziyle bankaya geri ödüyorum değil mi? Çünkü benim arkdaşımın ablası o burslu şekilde üniversite okudu 10 yıl oldu hala işe girmediği için bir geri ödeme yapmadı.

@Cruslan hocam dediğiniz gibi yaparsam yani parayı yıllık banka ödüyor ama işe girdikten sonra parayı faiziyle bankaya geri ödüyorum değil mi? Çünkü benim arkdaşımın ablası o burslu şekilde üniversite okudu 10 yıl oldu hala işe girmediği için bir geri ödeme yapmadı.
Kardeşim sen olayı yanlış anlamışsın. Sen bankadan kredi çekiyorsun ve her ay düzenli ödemen gerekiyor. Senin arkadaşının olayı okurken devletin aylık verdiği burs için geçerli. O bursla bu burs aynı şey değil.

Kardeşim sen olayı yanlış anlamışsın. Sen bankadan kredi çekiyorsun ve her ay düzenli ödemen gerekiyor. Senin arkadaşının olayı okurken devletin aylık verdiği burs için geçerli. O bursla bu burs aynı şey değil.
Anladım hocam şimdi fark ettim. Teşekkür ederim. %75 kazanıp yazmayı düşünüyorum. O yüzden biraz kafam karışıktı ama şu an öğrendim doğrusunu.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı