500.000 TL'ye araç önerisi

Nailed It

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Freelance Finansçı ve 2 Şirket sahibi.
Merhabalar, yıl bitmeden önce 400.000₺ ila 500.000₺ aralığında bir banttan 2. el araç almayı düşünüyorum. Bir kısmı peşin kalanı kredili veya senetli olarak alacağım aracı, mekanik alanda arabalardan çok anlamadığım için birkaç araç arasında kaldım, sizlerden de bir yorum almak istedim. Dediğim gibi, şoförlüğüme laf ettirmem fakat motor mekanik olarak sınıfta kalan birisiyim, bu nedenle almak istediğim araçta aradığım özellikler şöyle:

1- Az yakar çok kaçar denilen tiplerden (200-300 de bassın demiyorum ama uzun yolda en azından "zorlanmadan" 160-180 seviyelerinde gezsin)
2- Yol tutuşu iyi olsun, virajlarda elim titreye titreye fren yapmak yerine nasıl girdiysem öyle çıkayım.
3- Parçaları ucuz olsun, olası bir arızada 50.000-60.000₺ gibi bir masraf yerine daha makul fiyatlarda masraf çıkarsın.
4- Minimum 2014 model olmalı.
5- Her yerde tamircisini bulabilmeliyim.

Benim aklıma yalnızca 3 araç geldi bu 3 araç üzerine yoğunlaştım fakat sizin de tavsiyelerinizi bekliyorum, kafamdaki araçlar:

1- Renault Clio 1.5DCi ICON
2- Dacia Sandero Stepway
3- Citroen C-Elyséé

Hemen hemen aynı bütçelerde araç bakıyoruz. Manuel arıyorsan seçeneğin daha bol ama otomatik bakıyorsan piyasa alınabilecek 2 tane mantıklı araç var sadece. Biri Renault Fluence diğeri Honda Civic FD6. Fluence daha yeni ve 1.5 dci motoru sayesinde hem az yakıt tüketimine sahip hem de dizel motor olduğundan alt devirlerde turbo/tork sayesinde seni üzmez. Hondaya karşı dezavantajı ise her dizel araç gibi bakım masrafları ve şirket aracı görünümünden çıkamaması. Ben şahsen FD6 bakıyorum.

Renault alın direkt Megane 3 ya da Clio mantıklı üzmez hiç EDC şanzımanlı bulursanız da tadından yenmez bakımlı bulursanız eğer.
Otomatikleri 510.000₺ den başlıyor maalesef, o kadar bütçe ayıramıyorum istesem de.
Clio 1.5 DCI kesinlikle. Az yakar, parçası ve ustası her yerde bulunur. Satışı kolaydır. Motor sağlamdır bir kronik sorunu yoktur.
Uzun bir süre satmayı düşünmüyorum en azından 3-5 yıl kadar.
Alabileceğiniz en donanımlı/otomatik Clio.
Clio gene ahım şahım bir araba değil ama Dacia falan alırsan üzülürsün. Hem kalite hem sürüş olarak.
Otomatikler maalesef bütçemi aşıyor.

Genel olarak bagaj hacmi nasıldır peki? Eşimle birlikte düzenli olarak şehirlerarası yolculuk yapıyoruz yanımızda 2 kedimiz 1 köpeğimiz ile beraber, bu nedenle arka koltuk onlara ait oluyor, kalan her şeyi bagaja koymak zorunda kalıyoruz.
Hemen hemen aynı bütçelerde araç bakıyoruz. Manuel arıyorsan seçeneğin daha bol ama otomatik bakıyorsan piyasa alınabilecek 2 tane mantıklı araç var sadece. Biri Renault Fluence diğeri Honda Civic FD6. Fluence daha yeni ve 1.5 dci motoru sayesinde hem az yakıt tüketimine sahip hem de dizel motor olduğundan alt devirlerde turbo/tork sayesinde seni üzmez. Hondaya karşı dezavantajı ise her dizel araç gibi bakım masrafları ve şirket aracı görünümünden çıkamaması. Ben şahsen FD6 bakıyorum.
Zehirli ok attın resmen, benim hanım sırf "Civic" adını duysa gemileri yakar Civic al der...

Otomatikleri 510.000₺ den başlıyor maalesef, o kadar bütçe ayıramıyorum istesem de.

Uzun bir süre satmayı düşünmüyorum en azından 3-5 yıl kadar.

Otomatikler maalesef bütçemi aşıyor.

Genel olarak bagaj hacmi nasıldır peki? Eşimle birlikte düzenli olarak şehirlerarası yolculuk yapıyoruz yanımızda 2 kedimiz 1 köpeğimiz ile beraber, bu nedenle arka koltuk onlara ait oluyor, kalan her şeyi bagaja koymak zorunda kalıyoruz.

Zehirli ok attın resmen, benim hanım sırf "Civic" adını duysa gemileri yakar Civic al der...
Megane 3 HB daha mantıklı Clio ya göre.

Megane 3 HB daha mantıklı Clio ya göre.
Hocam bu Megane 3-4-5 dediğiniz... Maalesef motor mekanik olarak sınıftayım dediğim gibi, tam model vs. belirtebilirsen çok daha iyi olur benim için. Benim baktığım Clio 1.5DCi Icon'ların Clio 4 olduğunu bile çok sonra öğrendim ben.

Hocam bu Megane 3-4-5 dediğiniz... Maalesef motor mekanik olarak sınıftayım dediğim gibi, tam model vs. belirtebilirsen çok daha iyi olur benim için. Benim baktığım Clio 1.5DCi Icon'ların Clio 4 olduğunu bile çok sonra öğrendim ben.
Hocam anladığım kadarıyla sedan yerine Hatchback daha çok seviyorsunuz gibi geldi Fluence in hatchback versiyonu Clio ya göre daha geniş bir nebze de olsa daha kaliteli 1.5 Dci motoru mevcut 2013 ve üzerini almanızı tavsiye ederim. 2 yıl Fluence kullanan biriyim masrafsız bir araç. Touch paket ve üzerini tavsiye ederim. FD6 gibi araçlara gerek yok turbo dizel iyidir masraf açmayan bir motor zaten.

Hocam anladığım kadarıyla sedan yerine Hatchback daha çok seviyorsunuz gibi geldi Fluence in hatchback versiyonu Clio ya göre daha geniş bir nebze de olsa daha kaliteli 1.5 Dci motoru mevcut 2013 ve üzerini almanızı tavsiye ederim. 2 yıl Fluence kullanan biriyim masrafsız bir araç. Touch paket ve üzerini tavsiye ederim. FD6 gibi araçlara gerek yok turbo dizel iyidir masraf açmayan bir motor zaten.
Özellikle kasa tercihim yok fakat dediğim gibi, aracın arka yaşam alanı tamamen 2 kedimiz ve 1 köpeğimize ayrıldığı için 2 valiz, 4 monitör ve 2 bilgisayar kasası gibi hacimli yüklerimizi bagaja sığdırmamız gerekiyor, bu nedenle Station Wagon veya 5 Kapı Hatchback daha mantıklı geliyor bana. Renault grubundan bir araç alacaksam muhakkak Icon paket alacağım dolusundan.

Geri
Yukarı