5600X Overclock ve Cinebench R23 skoru nasıl?

Muhammet Altuncu

Hectopat
İlk defa Ryzen 5 5600X işlemcime OC yaptım 45.00GHz ve 1.2V bu şekilde yaptığım R23 testinde;

Multi Core: 11204 Sıcaklık: Max 64 derece.
Single Core: 1460 Sıcaklık: Max 51 derece.

Değerler normal mi? Voltajı daha da düşürmeme gerek var mı? Pek bilgim olmadığı için soruyorum yardımcı olursanız sevinirim.

İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Anakart: ASUS TUF Gaming B550 Plus Wi-Fi
Ekran Kartı: ASUS TUF Gaming RTX3070 OC 8 GB.
RAM: XPG D60G 32 GB (8x4) 3200MHz CL16.
Sıvı Soğutma: Corsair H100 RGB 240mm.

Senin için PBO +200 offset, undervoltlu R5 5600'üm ile test yapıp karşılaştırayım. Sıcaklıklar kesinlikle normal hatta çok serin. Sadece oyun için kullanıyorsanız da all core OC yerine PBO yapmak daha mantıklı. Ek olarak 1.2V'de maksimum 4.5 mi gördünüz?

Senin için PBO +200 offset, undervoltlu R5 5600'üm ile test yapıp karşılaştırayım. Sıcaklıklar kesinlikle normal hatta çok serin. Sadece oyun için kullanıyorsanız da all core OC yerine PBO yapmak daha mantıklı. Ek olarak 1.2V'de maksimum 4.5 mi gördünüz?
Sadece oyun oynamıyorum, video edit ve fotoğraf düzenleme işleriyle de uğraşıyorum. Maksimum 4.5 dediğiniz ghz ise kendim sabitlediğim için üstüne çıkmaması normal değil mi zaten? pek bi bilgim yok o yüzden soruyorum.

PBO +200 offset filan demişsiniz fakat bunların ne olduğunu da bilmiyorum. Ben direkt CPU Core Ratio 'yu 45.00 seçip CPU Voltage 'ı da Auto'dan Manuel'e alıp 1.2 olarak ayarladım

Son düzenleme:
PBO, AMD'nin OC sistemi yani gerekli olduğu anda işlemci çekirdeklerini 4.65 Ghz'ye çıkartıyor ve sıcaklık el verdiği durumda o hızlarda tutuyor. Sıcaklık yükseldikçe hız düşürüyor yani böyle bir sistem varken elle OC'ye gerek yok dedim. Örnek olarak PBO ile 11972 Multi ve 1534 Single skor aldım. Bu sistemin daha iyi çalışması için de voltaja negatif değer giriyoruz ve voltaj daha düşük seviyelerde çalışarak işlemci yüksek hızlara ısınmadan çıkabiliyor. Bu ayarı da Curve Optimizer ile yapıyoruz. Başka bir sitede bununla ilgili bir detaylı rehber var fakat atmak serbest mi emin değilim.

Cinebench_BRpyY38fel.png

PBO, AMD'nin OC sistemi yani gerekli olduğu anda işlemci çekirdeklerini 4.65 Ghz'ye çıkartıyor ve sıcaklık el verdiği durumda o hızlarda tutuyor. Sıcaklık yükseldikçe hız düşürüyor yani böyle bir sistem varken elle OC'ye gerek yok dedim. Örnek olarak PBO ile 11972 Multi ve 1534 Single skor aldım. Bu sistemin daha iyi çalışması için de voltaja negatif değer giriyoruz ve voltaj daha düşük seviyelerde çalışarak işlemci yüksek hızlara ısınmadan çıkabiliyor. Bu ayarı da Curve Optimizer ile yapıyoruz. Başka bir sitede bununla ilgili bir detaylı rehber var fakat atmak serbest mi emin değilim.

Eki Görüntüle 2178037

Peki şuan bu şekilde kullanmalı mıyım? yoksa voltajı 1.20'den 1.15'e filan düşürüp tekrar test yapmalı mıyım?

Geri
Yukarı