5600X'den 5800x3D'ye geçilir mi?

kardeşim ben amd 3900x kullanıyoken 5800x3d adlı işlemciye geçtim , 1 yıldır kullanıyorum ve şunu söyleyebilirimki hayatımda ver diğim en doğru kararmış. 5600xten geçiceksen eğer sende çağ atlarsın emin olabilirsin ama şöyle bir durumvar iyi bir soğutucu alman şart ben soğutucu olarak aşağıdaki ürünü kullanıyorum oyunlarda 70 derece civarında hiç 75i geçtiğini görmedim.
ddr5 sisteme geçmek çok mantıksız 14900k ddr4 ws ddr5 testlerini izleyerek demek istediğimi anlayabilirsin.Kesinlikle ddr5 okadar paraya değmiyor.
Arctic Freezer 34 eSports DUO - Intel / AMD Uyumlu, 2 Adet BioniX P Fanlı, 4x Isı Borulu, PWM Fanlı İşlemci Soğutucu (AR-ACFRE00060A) | Teknobiyotik
Bu konuyu bende uzun zamandır düşünüyordum.5600üm var.AM4ün ömrünü şak diye bitirmezlerse 5800x3d almak mantıklı.

adam yatırım yapmıyor sadece işlemci değişicek am5e geçerse yatırım olur 10k nerde 30k nerde
Evet ileriye yönelik AM5 geçmek istediğinde 30K nerede 50K nerede olacak bu defa.

05/2023 yılında Anakart, İşlemci, Ekran kartı, Ram ve PSU toplam tutar 50.500TL' ye aldığım bileşenler şu an toplamda 77.900TL. Geçtiğimiz yıl AM4 sistemin sadece işlemcisini değiştirmiş olsaydım bu bileşenleri 27.400TL fazla para vererek alabiliyordum.

Son düzenleme:
Evet ileriye yönelik AM5 geçmek istediğinde 30K nerede 50K nerede olacak bu defa.

05/2023 yılında Anakart, İşlemci, Ekran kartı, Ram ve PSU toplam tutar 50.500TL' ye aldığım bileşenler şu an toplamda 77.900TL. Geçtiğimiz yıl AM4 sistemin sadece işlemcisini değiştirmiş olsaydım bu bileşenleri 27.400TL fazla para vererek alabiliyordum.
am6 yı hatta am7 yi beklemenizi öneriyorum hem geleceğe yönelik olur, mesele gelecekle alabilmek değil şuan alıp performansı kullanmak, 5800x3d 3 4 yıl sorun yaşatmaz geleceğe yönelik olsun diye am5 geçerek 30k harcasın 7500f ile %10 performans artışı yakalasın dimi bunu istiyonuz. Ayrıca işi maddiyata dökecekseniz geçen yıl asgari ücret 5.500,35₺ buyıl 17.000 anlattığınız baştan aşşağı saçma. Alttarafı 10k harcayıp %30 performans artışı ve 3 4 yıl kullanacağı işlemci elde edecek. 3 4 yıl sonra gene yenisini alacak neyi alırsa alsın.

Arkadaşlar şöyle şimdi dediğiniz gibi 7500f uygun ram ve anakartı seçtiğim durumlarda. En fiyat performans parçalarla bile masraf 18000 tl oluyor iki katı neredeyse. Am5 geçmek evet geleceğe yatırım ama masraf 2 kat

am6 yı hatta am7 yi beklemenizi öneriyorum hem geleceğe yönelik olur, mesele gelecekle alabilmek değil şuan alıp performansı kullanmak, 5800x3d 3 4 yıl sorun yaşatmaz geleceğe yönelik olsun diye am5 geçerek 30k harcasın 7500f ile %10 performans artışı yakalasın dimi bunu istiyonuz. Ayrıca işi maddiyata dökecekseniz geçen yıl asgari ücret 5.500,35₺ buyıl 17.000 anlattığınız baştan aşşağı saçma. Alttarafı 10k harcayıp %30 performans artışı ve 3 4 yıl kullanacağı işlemci elde edecek. 3 4 yıl sonra gene yenisini alacak neyi alırsa alsın.
Bence tamamen bu yazdıklarınız saçmalık. Ayrıca konunun ilk sayfasında arkadaş anakart, işlemci ve ram atmış toplam tutarı 12K gibi bir fiyat yapıyor. 5800X3D ye 11K vermesi mantıklı ama 12 k vermesi, hadi diyelim ki 15k verip DDR5 geçmek mantıksız. Sizi tebrik ediyorum.

Arkadaşlar konu savaş alanı olmuş.
Elinizdeki RAM/İşlemci/Anakart'ı satmanızı öneririm. AM4'ün yakın vakitte desteği kesilmesi öngörülüyor. Ayrıca Dual Channel kullanmadıkça performanstaki ciddi kayıp yorucu oluyor.
Elinize parçaları satıp üstüne siz koyduğunuz zaman ortalama 16500 civarı gelmesi gerek zira 11000TL lik işlemciyi alıyorsunuz ve üzerine sattığınız parçalarla 5500 civarı para gelecek.
Soğutucu olarak Phantom Spirit almanızı öneririm.

@SadeceYiğit @Kaan Diktaş

AM6'yı hatta AM7'yi beklemenizi öneriyorum hem geleceğe yönelik olur, mesele gelecekle alabilmek değil şu an alıp performansı kullanmak, 5800x3D 3 4 yıl sorun yaşatmaz geleceğe yönelik olsun diye AM5 geçerek 30k harcasın 7500F ile %10 performans artışı yakalasın değil mi bunu istiyonuz. Ayrıca işi maddiyata dökecekseniz geçen yıl asgari ücret 5.500, 35₺ buyıl 17.000 anlattığınız baştan aşağı saçma. Alttarafı 10k harcayıp %30 performans artışı ve 3 4 yıl kullanacağı işlemci elde edecek. 3 4 yıl sonra gene yenisini alacak neyi alırsa alsın.

3 4 yıl sonra her şeyi sıfırdan alması gerekecek o zaman daha fazla masrafa girecek. Ama şimdi AM5 uzun süre gideceği için şimdiden iyi bir anakart alıp önünü açabilir. Bizim demek istediğimiz bu yoksa bizde biliyoruz 5800x3D alıp rahat 3 4 yıl gideceğini.

5800x3d almayıp am5 geleceğe yönelik yatırımlık gerçekçi senaryo şöyle olabilir
1715075730317.png

Bu attığım resmi şuan itopya üzerinden topladım farklı firmalardan toplarsan 1-2 k tl aşağı yukarı oynar ve herşeyi olabildiğince en ucuz seçtim şahsi düşüncem en az 4 ram slotu olan bir anakarta upgrade kesin olmalı ama kimsenin gönlü kırılması mümkün olan en ucuz maliyeti göstermek adına giriş seviyesi seçtim, şunuda belirtmek istiyorum 5800x3d de alsan 7700x de alsan iyibir soğutma almak zorundasın çünkü ikiside çok ısınan işlemciler, senin sisteminde 32gb zaten olduğu için aşağı düşmezsin diye düşündüm. Ayrıca;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu ve benzeri videoları izleyerek 7700x adlı işlemcinin 5800x3d karşısındaki performansını inceleyebilirsin. l3 belleği kullanan oyunlarda 5800x3d fark atıyor , 7700x in fark attığı oyunlarda yok değil. Bu bağlamda ikisinin denk olabildiğini söyleyebilirim. am5 e geçmek mantıksız değil, ben anlıyorum forumdaki arkadaşlar am5 socket olunca ilerde daha az maliyetlerle upgrade yapma fikrini çok mantıklı buluyor, bu fikir kulağa güzel geliyor ama daha çıkmamış ortada olmayan bişeye bel bağlayarak şuan aynı performansı alıp,2kat para vermek var. Gelecekte 2x vermemek için şuan 2x vermek bana mantıklı gelmiyor. Çünkü geleceğin şartlarını bilmiyoruz.

Önü açık bir platforma geçmek her zaman daha avantajlıdır. Çünkü AMD şu an ürettiği hemen hemen her şeyi AM5 platformuna üretiyor. AM4 artık güncelliğini yitirdi artık. İleride daha fazla rahat etmek için her zaman bugünden hazırlığını yapman gerek her işte böyledir. Masrafı göze fazla gözükse de ileride daha fazlasını vereceğini bilmek şu an vermekten daha beter bir durum. Oyun oynamaya devam etmeyeceksen yakında bırakırım bu işleri dersen AM4 de ufak bir yenilikle bir süre daha idare eder sonra bırakırsın. O zaman sıkıntı yok.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı