60Hz cihazda FPS sabitlenmeli mi?

Seyfullahs

Picopat
Daha fazla  
Merhaba 60 Hz bir monitörüm var. Oyunlarda(Valorant) orta ayarlarda 100-200 FPS arası alıyorum. Bir yerde okuduğum yazıda 60 Hz en fazla 60 FPS gibi olur diyordu. FPS sabitlersem daha iyi mi olur yoksa yüksek ayarlara alıp 50 60 FPS arası mi oynamalıyım, yoksa bunlar yanlış bir bilgi mi?

Sabitlemenize gerek yok, 400 üzeri FPS aldığınızda 400'e sabitlerseniz yırtılma ve takılma ihtimali olmaz.

Daha yüksek FPS input lag'ı azaltır, kalabilir. Veya sabitlerseniz genelde alabildiğiniz bir değere sabitleyin, örneğin 144 FPS.

Merhaba 60 Hz bir monitörüm var. Oyunlarda(Valorant) orta ayarlarda 100-200 FPS arası alıyorum. Bir yerde okuduğum yazıda 60 Hz en fazla 60 FPS gibi olur diyordu. FPS sabitlersem daha iyi mi olur yoksa yüksek ayarlara alıp 50 60 FPS arası mi oynamalıyım, yoksa bunlar yanlış bir bilgi mi?

60 FPS sabitlesende sabitlemesende aynı performansı alacaksın çünkü mınitörün en fazla 60 kareyi kaydediyor.

Evet ekranın 60Hz ise en fazla 60FPS alırsın. Daha fazla FPS'in bir anlamı yok tamamen işlemciye zarar.

Bir şeyi değiştirmenize gerek yok. Valorant gibi bir oyunu tavsiyem düşük ayarlarda oynamanız olur detaylar kayboldukça daha kolay odaklanırsınız. Yüksek ve orta ayarlarda detaylar dikkat dağıtıyor.

Isınmaması veya FPS düşmesi olmaması için sabitleyebilirsiniz. Onun dışında pek bir faydası olmaz. Ama 60 değil en azından 75'e sabitleyin sabitlerseniz (eğer 120-144 sabit alabiliyorsanız alabildiğiniz ortalama değere sabitleyebilirsiniz).

Bence mönitörün ms değerine de bağlı. Mesela 1 ms ise 60'tan daha yüksek FPS'e sabitlemek daha iyi olur. Genel ortak ms'lerden ise 60'ı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı