7500F veya 7600 için anakart önerisi

Belli bir seviyedeki DDR5 çoğu RAM EXPO destekli oluyor diye biliyorum.

Yalnız BIOSTAR'ın sitesinde anakartın desteklediği RAM çeşitliliği çok az görünüyor.
EXPO destekli düzgün bir RAM bulmamız lazım.

QVL listesine çok takılmayın. O denenip sorun çıkarmadığı sisteme kaydedilen RAM'ler. Kullanıcılar verileri paylaşıyor, siz bir RAM'i alıp bu anakartla deneyip sorun çıkmıyor diye QVL listesine yorum atmadıkça o RAM o anakartın QVL listesine girmiyor. Şimdi herkes bu anakartı her RAM ile denemiyor, deneyen herkes de yazmıyor doğal olarak. Çok üstüne düşmeyin yani. Şu an telefondayım, bir 5 dakikaya AM5 listesinden size konuştuğumuz ASUS, BIOSTAR, MSI ve Gigabyte modellerimin VRM özelliklerini paylaşacağım.

QVL listesine çok takılmayın. O denenip sorun çıkarmadığı sisteme kaydedilen RAM'ler. Kullanıcılar verileri paylaşıyor, siz bir RAM'i alıp bu anakartla deneyip sorun çıkmıyor diye QVL listesine yorum atmadıkça o RAM o anakartın QVL listesine girmiyor. Şimdi herkes bu anakartı her RAM ile denemiyor, deneyen herkes de yazmıyor doğal olarak. Çok üstüne düşmeyin yani. Şu an telefondayım, bir 5 dakikaya AM5 listesinden size konuştuğumuz ASUS, BIOSTAR, MSI ve Gigabyte modellerimin VRM özelliklerini paylaşacağım.
Tamamdır bekliyorum.

Tamamdır bekliyorum.

AM5 Listesi

1714809487135.png

1714809596654.png

1714809561302.png

1714809647252.png

1714809684751.png

Gördüğün gibi bu anakartlar arasında VRM CPU kısmında bölünmeyen (bölünmesi kötü bir şey) sadece BIOSTAR var. Fiyatlarına bakarsan zaten en pahalısının iki tanesinden birinin BIOSTAR olduğunu görürsün(140$) Asus modelin pahalı olmasının sebebinin direkt olarak markasının bilindik olmasına bağlıyorum çünkü özellikleri ile hak etmiyor. Yukarıda attığım bir resim vardı mesela o resimde MSI B650M-B, MSI B650M-P, Gigabyte B650M k anakartları kötü perforamns sunuyordu ve termal kısmaya giriyorlardı veya direkt olarak voltajı kaldıramıyordu. En sağda mos_hs yazan şey MOSFET-heatsink yani MOSFET ısı bloğu, anakartın MOSFET'lerinin soğuk kalmasını sağlıyor. 2 tane anakartta bu yok bile. Zaten 2. sayfada attığım resimde MSI p modeli 210W çalışması gereken işlemciyi 127W'a düşürüp 94 derece çalışırken MOSFET'i olmayan b modeli 90W'a düşürüp 92 derece çalışıyor. Hazır sistemdeki MSI seçeneği heatsinki bile olmayıp 210W'tan 90W'a düşüren b modeli mesela. ASUS o listede yok ancak bu Prime modelinden kaliteli bir performans beklemeyin.

AM5 Listesi

Eki Görüntüle 2186141

Eki Görüntüle 2186144

Eki Görüntüle 2186143

Eki Görüntüle 2186148

Eki Görüntüle 2186149

Gördüğün gibi bu anakartlar arasında VRM CPU kısmında bölünmeyen (bölünmesi kötü bir şey) sadece BIOSTAR var. Fiyatlarına bakarsan zaten en pahalısının iki tanesinden birinin BIOSTAR olduğunu görürsün(140$) Asus modelin pahalı olmasının sebebinin direkt olarak markasının bilindik olmasına bağlıyorum çünkü özellikleri ile hak etmiyor. Yukarıda attığım bir resim vardı mesela o resimde MSI B650M-B, MSI B650M-P, Gigabyte B650M k anakartları kötü perforamns sunuyordu ve termal kısmaya giriyorlardı veya direkt olarak voltajı kaldıramıyordu. En sağda mos_hs yazan şey MOSFET-heatsink yani MOSFET ısı bloğu, anakartın MOSFET'lerinin soğuk kalmasını sağlıyor. 2 tane anakartta bu yok bile. Zaten 2. sayfada attığım resimde MSI p modeli 210W çalışması gereken işlemciyi 127W'a düşürüp 94 derece çalışırken MOSFET'i olmayan b modeli 90W'a düşürüp 92 derece çalışıyor. Hazır sistemdeki MSI seçeneği heatsinki bile olmayıp 210W'tan 90W'a düşüren b modeli mesela. ASUS o listede yok ancak bu Prime modelinden kaliteli bir performans beklemeyin.
Teşekkürler hocam. Son olarak expo destekli herhangi bir ram tercih edebilir miyim?

Ve bu rami ilk etapta 1x16 alıp sonrada 32 yapsam uyumsuzluk yaşanır mı?
Aynı marka model olması yeterli midir?

AM5 Listesi

Eki Görüntüle 2186141

Eki Görüntüle 2186144

Eki Görüntüle 2186143

Eki Görüntüle 2186148

Eki Görüntüle 2186149

Gördüğün gibi bu anakartlar arasında VRM CPU kısmında bölünmeyen (bölünmesi kötü bir şey) sadece BIOSTAR var. Fiyatlarına bakarsan zaten en pahalısının iki tanesinden birinin BIOSTAR olduğunu görürsün(140$) ASUS modelin pahalı olmasının sebebinin direkt olarak markasının bilindik olmasına bağlıyorum çünkü özellikleri ile hak etmiyor. Yukarıda attığım bir resim vardı mesela o resimde MSI B650M-B, MSI B650M-P, Gigabyte B650M k anakartları kötü perforamns sunuyordu ve termal kısmaya giriyorlardı veya direkt olarak voltajı kaldıramıyordu. En sağda mos_hs yazan şey MOSFET-heatsink yani MOSFET ısı bloğu, anakartın MOSFET'lerinin soğuk kalmasını sağlıyor. 2 tane anakartta bu yok bile. Zaten 2. sayfada attığım resimde MSI p modeli 210W çalışması gereken işlemciyi 127W'a düşürüp 94 derece çalışırken MOSFET'i olmayan b modeli 90W'a düşürüp 92 derece çalışıyor. Hazır sistemdeki MSI seçeneği heatsinki bile olmayıp 210W'tan 90W'a düşüren b modeli mesela. ASUS o listede yok ancak bu Prime modelinden kaliteli bir performans beklemeyin.

Hocam bu anakarta uygun yollu 32 GB veya tek modül sonradan eklenmek üzere orta/iyi bir 16 GB RAM tavsiyesinde bulunabilir misiniz? Ben bu kartı satın alacağım.

Teşekkürler hocam. Son olarak EXPO destekli herhangi bir RAM tercih edebilir miyim?

Ve bu RAM'i ilk etapta 1x16 alıp sonra da 32 yapsam uyumsuzluk yaşanır mı?
Aynı marka model olması yeterli midir?

Yeterlidir hocam, aynı model marka taksanız size dorun yaratmaz. 6000MHz alın, CL değerini bütçeniz dahilinde 30'a yaklaştırmaya çalışın 40-30 arası değişiyor ama bütçenizi de çok zorlamayın, aşırı önemli değil.

Hocam bu anakarta uygun yollu 32 GB veya tek modül sonradan eklenmek üzere orta/iyi bir 16 GB RAM tavsiyesinde bulunabilir misiniz? Ben bu kartı satın alacağım.

Aslında şu an gerçekten ucuz bir model var.
6000MHz bellek fiyatları böyle, en kötüsü CL40. bu kiti 1800 olan CL38. en iyisi değil ama fiyatı diğerlerine göre gözle görülür şekilde ucuz, en ucuz 16 GB CL30 2.600yl 32 GB'sa arada 1600TL fark çıkıyor ki değmez o yüzden bu alınır. Ama yanı RAM'ler kırmızı. Sorun yaratmaz diyorsanız direkt alıp geçin.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240504_113313_Chrome.jpg
    Screenshot_20240504_113313_Chrome.jpg
    71 KB · Görüntüleme: 17
Yeterlidir hocam, aynı model marka taksanız size dorun yaratmaz. 6000MHz alın, CL değerini bütçeniz dahilinde 30'a yaklaştırmaya çalışın 40-30 arası değişiyor ama bütçenizi de çok zorlamayın, aşırı önemli değil.

Aslında şu an gerçekten ucuz bir model var.
6000MHz bellek fiyatları böyle, en kötüsu CL40. bu kiti 1750 olan CL38. en iyisi değil ama fiyatı diğerlerine göre gözle görülür şekilde ucuz, o yüzden alınır. Ama yanı RAM'ler kırmızı. Sorun yaratmaz diyorsanız direkt alıp geçin.
Dün gaming gecesinde çift kanal 32 GB 3300 TL idi kaçırdık :(

Dün gaming gecesinde çift kanal 32 GB 3300 TL idi kaçırdık :(
Hocam tavsiyem indirim kovalayın, epey'den fiyat takip edin. Ben de dün AM5 sisteme geçtim 5900x kullanıyordum. 6000mhz cl 30 ramlerin tanesini 2237tl'den aldım. 4474tl'ye 2x16 6000mhz cl30 denk gelmiş oldu.

Hocam tavsiyem indirim kovalayın, epey'den fiyat takip edin. Ben de dün AM5 sisteme geçtim 5900x kullanıyordum. 6000mhz cl 30 ramlerin tanesini 2237tl'den aldım. 4474tl'ye 2x16 6000mhz cl30 denk gelmiş oldu.
Tamamdır hocam çok sağolun yardımlarınız için. Önce anakartı aradan çıkarayım dediğiniz gibi indirim kovalayıp ramleri de halledeceğim. İyi forumlar.

AM5 Listesi

Eki Görüntüle 2186141

Eki Görüntüle 2186144

Eki Görüntüle 2186143

Eki Görüntüle 2186148

Eki Görüntüle 2186149

Merhaba rahatsız ediyorum bende yeni sistem diziyorum anakart konusuna karar veremedim.

Bunun en buyuk sebebi, 7900 GRE Nitro+ ekran kartını aşagidaki eski sistemime zor takabilmiş olmam.
Usb3.0 guc soketini takmadan ancak halledebildim.
Yeşil alan daki sataları L pin ile hallettim ancak kalın usb pinlerini takamadım.

IMG-20240507-WA0007.jpg

Buda takılı hali butun pinleri ekran kartı kapatıyor.
IMG_20240513_145718.jpg
Bu sebeple her M tipi anakartta bu montaj sorununu yaşarım gibi geliyor.

Butcem normalde 5000 TL ancak 7000 TL ye kadar zorlama imkanim var. Isı konusunda sorun çıkarmayacak konuda bahsettiginiz kritik konuları içeren ileride daha guclu bir islemciye guncellerken sorun çıkarmayacak bir anakart tavsiye etmeniz mumkun mu.
Şuan için 7500f ile kullanmayı dusunuyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler.

Yeni konular

Geri
Yukarı