Rehber 7700X Sıvı metal sonuçları, sıvı metal sürme uygulanışı ve sıcaklık farkları

Merhaba arkadaşlar biliyorsunuz ki yakın zamanda 7700X ile AM5 sistem topladım. Oyunlarda veya programlarda ne kadar problem yaşamasamda sıcaklık ve frekansından asla tatmin olamadım. Arctic LF II 240 ile kullanmama rağmen Cinebench'te PBO ayarları ile 87-88 derecelere çıkıyordu. PBO'da sıcaklık ne kadar yüksek ise frekans o kadar düştüğü için bu beni tatmin etmiyordu. Zaten ısınmasının en büyük sebeplerinden biri de IHS kalınlığının çok fazla olması. IHS çok kalın olduğu için ısıyı hızlı bir şekilde soğutucu bloğuna aktaramıyor, doğal olarakta sıcaklıklar gereksiz artıyordu. Bunu ortadan kaldırmak için aklıma bir çok fikir geldi. Delid mi yapsam?, IHS'i zımparalasam mı? Sıvı metal mi sürsem?

Aralarından en mantıklı olanı Sıvı metal gibiydi çünkü IHS'i zımparalamak çok zor ve çok fazla hassasiyet gerektiriyor. Birazcık fazla zımparalasam CPU'nun bacakları bile kırılabilirdi o yüzden bu fikirden vazgeçtim. Doğal olarak Delid aleti Türkiye'de olmadığı için yapamadım ve geriye tek seçenek kaldı o da sıvı metal sürmekti.

Sıvı metal sürmeden önce bir çok farklı macun denedim. Arctic MX-4, Thermalright TFX, Noctua NT-H2, Kyronaut&Extreme ve aralarındaki fark 2-3 derece anca oynuyordu.

O yüzden sıvı metal sürme fikri aklıma girdi. Ama şöyle bir problem vardı. Bracket olarak AMD'nin stok braketini kullanmıyorum. Onun yerine ThermalRight'ın yaptığı AM5 braketi kullanıyordum ve bu da aluminyumdan yapılmıştı. ( Sıvı metaldaki galyum, aluminyum ile tepkimeye girerek bir nevi yok ediyor ortalığı).

1674717168200.png

Neyse bu en son aşamadaki problem. Bundan önceki problem AM5 işlemcilerinin üstünde boşlukların ve SMD'lerin çok fazla olmasıydı. Yani kısacası işlemcinin IHS'i tek bir tabaka değil ayrı ayrı tabakalardan oluşuyor gibi düşünebilirsiniz. Sıvı metali öyle bir sürmeliydim ki o boşluklardan aşağıya SMD'lere akmasın.
1674717230239.png

Gelelim uygulamaya şimdi. Sıvı metali sürmeden önce işlemciyi soketinden çıkarttım. Geçen sene ekran kartımda kullandığım 10 liralık Lo'real Paris ojesini aldım ve SMD'lerin üstüne 1 kat sürüp kurutmaya bıraktım. Bu işlemi 3 kez yaptım ve çıkan sonuç aşağıdaki gibiydi.

1674717307253.png
1674717313214.png
1674717322414.png

Bu işlemi 3-4 kere tamamladıktan sonra işlemcinin SMD'lerinin üstünde sağlam bir tabaka oluşmuştu ama ben gene de güvenemedim. Kapton bandıyla SMD'lerin üstünü bir kez daha kapladım herhangi bir ihtimale karşı. Çünkü oje sıcak&soğuk değişkenlerine çok dayanıklı değil ve çatlayabilirdi.

Kapton bandı sürdükten sonra işlemcinin sıvı metal öncesine tam hazır hali böyleydi.

1674717407677.png

Sıra geldi sıvı metal işlemine. Sıvı metali sürmeden önce işlemci üstünü ve soğutucu bloğunu alkolle iyice temizledim. Herhangi bir pislik, macun var ise sıvı metal yayılmıyor çünkü. Sıvı metal sürdükten sonraki fotoğraflar aşağıda.

1674717473195.png
1674717524772.png

Diyeceksiniz ki şimdi kenarda niye sıvı metal yok? Kenarlara sürmemin bir anlamı yok çünkü CCD ve IOD işlemcinin tam ortasında bulunuyor.

Sıvı metal sürdükten sonra aluminyum frame ile tepkimeye girmemesi için işlemcinin her köşesine birazcık termal macun koydum ki teması engellesin diye.

1674717563571.png

Aynı şekilde soğutucu bloğuna da sıvı metal sürdüm. Ve montajı yapmadan önceki işlemcinin son hali bu şekildeydi.

Şimdi gelelim sonuçlara. Genel olarak boştaki sıcaklıklarım çok düştü. Eskiden 25-30 civarında gezerken şuanda 15-20 civarında geziyorlar. Tam yükte(AVX-512 y-Cruncher) ise eskiden 94-95 dereceye çıkan işlemcim şuanda 86-87 civarlarında geziyor 10 dakika stress testinde.

Ayrıca eskiden 5.5 All-Core bile yapamazken şuanda 5.6 All-Core stabil bir şekilde kullanabiliyorum. Bunun sebebi ise iletkenliğin artması.

İşlemci ne kadar yüksek sıcaklıkta çalışırsa frekansı o kadar düşecektir. Çünkü sıcaklık iletkenliği azaltır. Her 5 derece sıcaklık düşüşü size aynı voltajla +25 Mhz gibi bir değer verecektir. Ve benim sıcaklıklarım yaklaşık 10-14 derece düştüğü için eskiden hiç çıkamadığım frekanslara çıkabildim. Ve şimdi aşağıya sonuçları bırakıyorum.

Cpu-Z 5725Mhz All Core. 804 Single, 8857 Multi skoru. Voltajı gereksiz fazla vermişim büyük ihtimal 1.37 civarında da çalışırdı ama 1.43V vermem rağmen işlemci sıcaklığı 83 dereceyi geçmemiş.

AMD Ryzen 7 7700X @ 5713.69 MHz - CPU-Z VALIDATOR

Cinebench R23 5575Mhz Skoru. 5575Mhz 1.31V ile sıcaklıklar ortalama 79-80 dereceydi. CPU güç tüketimi yaklaşık 150-155 Watt arasıydı. Termal macun sürülüyken 5475 Mhz üstüne asla çıkamıyordum.

Stok 7700X CB23'te yaklaşık 19700-19800 puan alıyor. Ben ise 21564 puan aldım.

1674717817658.png

En son olarakta y-Cruncher 8 dakika AVX512 testi ve sıcaklıklarını gösteriyorum. Benim işlemcinini IHS'sini nasıl lehimledilerse Core5'i çok kötü lehimlemişler ve en çok ısınan çekirdeğim o. 8 dakika tam yük AVX512 testi maksimum sıcaklık 87.3 derece CPU güç tüketimi 170Watt.

Termal macun sürülü aynı testi de altına atıyorum karşılaştırabilin diye.

Dipnot : Termal macun sürülü testte kasayı balkona koymuştum o yüzden sıcaklıklarda onun da etkisi var :D.

1674717906606.png

1674718074052.png

Bu arada testlerin hepsi 20 derece oda sıcaklığında yapılmıştır.

1674717983371.png

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sormak istediğiniz sorular varsa sorabilirsiniz.

Güzel bir rehber olmuş eline sağlık. Bugüne kadar 5600x ile 65 derecenin üstünü görmediğim için hiç gerek olmadı ama bilgilenmekte fayda var. 5600x'i gözden çıkardığım zaman(malum ekonomi) delid de yapacağım en yakın zamanda onunda rehberini bekliyorum sizden.

Güzel bir rehber olmuş eline sağlık. Bugüne kadar 5600x ile 65 derecenin üstünü görmediğim için hiç gerek olmadı ama bilgilenmekte fayda var. 5600x'i gözden çıkardığım zaman(malum ekonomi) delid de yapacağım en yakın zamanda onunda rehberini bekliyorum sizden.
Bir tek AM5'te uğraştırıcı sıvı metal sürmek. Yoksa AM4'te çocuk işi: D. Sivi metali direk sur sonra sogutucuyu koy bitti.

Bir tek AM5'te uğraştırıcı sıvı metal sürmek. Yoksa AM4'te çocuk işi: D. Sivi metali direk sur sonra sogutucuyu koy bitti.
Öyle deyince deneyesim geldi. Sıvı metali de termal macun sürer gibi ince katman halinde sürüyoruz değil mi? Bir de Türkiye de erişebileceğimiz tek marka Thermal Grizzly galiba.

Hocam bu işlemden sonra soğutucunuzun bakır soğutma bloğu aşındı mı?
Hayır. Sıvı metal bakır soğutma bloğuna herhangi bir zarar vermiyor. Sadece aluminyum ise zarar veriyor ve aşındırıyor.

Bakır&Nikel soğutucu bloğu varsa rahatlıkla kullanabilirsin.

Ekran kartımda yaklaşık 1.5 seneden beri kullanıyorum ve sıcaklıklar gram artmadı.

Başarılı. Bende yeni sistem topladım bu Intel braketini takmayı düşünüyorum sıcaklıklarda fark oldu mu?
Not: Yazıyı tam okumadım.
Yükte yaklaşık 10 derece kadar fark oldu. Sıvı metali çok az sürmüşüm zaten sonra farkettim belki 12-13 derece farkedebilirdi.

Öyle deyince deneyesim geldi. Sıvı metali de termal macun sürer gibi ince katman halinde sürüyoruz değil mi? Bir de Türkiye de erişebileceğimiz tek marka Thermal Grizzly galiba.
Evet Türkiye'de erişebileceğin tek marka Conducnaut ama zaten en iyisi. Sıvı metalı pirinç tanesi kadar işlemcinin üstüne bıraktıktan sonra Q-tip(Kutunun içinden çıkıyor kulak çubuğu gibi ama farklı bir şey ) yardımıyla yayıyorsun güzelce.

Conducnaut alınca içinden bunlar ve alkollü temizleme mendilide çıkıyor.
1674723661136.png

Hayır. Sıvı metal bakır soğutma bloğuna herhangi bir zarar vermiyor. Sadece aluminyum ise zarar veriyor ve aşındırıyor.

Bakır&Nikel soğutucu bloğu varsa rahatlıkla kullanabilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim bildiğim kadarıyla bakır bloğu aşındırıyor ama bu da ileri dönemlerde iletkenliği az da olsa azaltır.

Yeni konular

Geri
Yukarı