8 GB RAM kullanılabilir 3,96 gözüküyor

Goklis

Centipat
Daha fazla  
4*2 8 GB RAM takılı 3,96 olarak gözüküyor. BIOS'ta da 4096 MB olarak gözüküyor. RAM'ler birbirinden farklı. Sanırım sorun o. Slotlar bozuk değil. Herhangi bir çözümü yoksa iade edeceğim.

Uyumsuzluk sorunu olabileceğini düşünüyorum, ben hiç uyumsuzluk yaşamadım ama yaşayanların fazla olması sebebiyle üstünde durmak istedim.
İşlemci pinlerinde bozulma olup olmadığını kontrol edin (termal macuna dokunmayın.)
RAM'lerin yerlerini değiştirin.
"MSConfig > önyükleme > gelişmiş seçenekler" sekmesindeki bellek üst sınırını kapatın.
Tüm bunları yapacaksanız bütün sorumluluk sizdedir belirteyim.

Başka mesajdan alıntılanmıştır.

Uyumsuzluk sorunu olabileceğini düşünüyorum, ben hiç uyumsuzluk yaşamadım ama yaşayanların fazla olması sebebiyle üstünde durmak istedim.
İşlemci pinlerinde bozulma olup olmadığını kontrol edin (termal macuna dokunmayın.)
RAM'lerin yerlerini değiştirin.
"MSConfig > önyükleme > gelişmiş seçenekler" sekmesindeki bellek üst sınırını kapatın.
Tüm bunları yapacaksanız bütün sorumluluk sizdedir belirteyim.

Başka mesajdan alıntılanmıştır.

Hocam hepsini kontrol ettim. Herhangi bir şey yok. Ayrıca BIOS'ta şöyle bir şey buldum. 2'nin altında 4096 MB yazıyor. Ama aktif değil sanırım. Sorun yazılımsal mı donanımsal mı anlamadım.

RAM'lerin CL değerlerine ve MHz degerlerini karsilastirin.

İkisi de aynı. CPU-Z'de sadece birinde rank kısmında Single, diğerinde ise Dual yazıyor. Geri kalanlar aynı. CPU-Z'de görüyor RAM'i yani.

Dosya Ekleri

• IMG_20240421_181556.jpg
    IMG_20240421_181556.jpg
    287,4 KB · Görüntüleme: 8
Hocam hepsini kontrol ettim. Herhangi bir şey yok. Ayrıca BIOS'ta şöyle bir şey buldum. 2'nin altında 4096 MB yazıyor. Ama aktif değil sanırım. Sorun yazılımsal mı donanımsal mı anlamadım.

İkisi de aynı. CPU-Z'de sadece birinde rank kısmında Single, diğerinde ise Dual yazıyor. Geri kalanlar aynı. CPU-Z'de görüyor RAM'i yani.

Slotun birisi aktif değil active slot da gözükmüyor ayrıca RAM'leri doğru dizilimle taktığnıza emin misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı