İnceleme 8BitDo Ultimate Bluetooth İncelemesi

Forumda çok popüler olan ve sürekli önerilen gamepadlerden biri olan 8BitDo Ultimate Bluetooth modelini bugün kendi deneyimlerimle size anlatacağım.

Kutu İçeriği
Kontrolcü, şarj standı (Dongle içinde), USB-C kablo, Kullanım kılavuzu.

1715080862392.png

1715080877137.png

1715081069775.png

Malzeme Kalitesi
Bana kalırsa en önemli bölüm bu çünkü bir kontrolcüyü elinize aldığınız ilk anda verdiği kalite hissiyatı çoğu şeyi açıklar.
Kontrolcüyü elime aldığım anda sert sağlam bir yapıda ve kaliteli plastik bir yapılı olduğunu anladım. Avuç içinize denk gelen kısımlardaki tırtıklı yappı sayesinde elde tutuşu daha rahat ve uzun süreler eliniz terlese bile kullanılabilecek şekilde yapılmış. Eğer merak ederseniz Teknoloji marketlerde Xbox 9.nesil kollar ile çok çok benzer bir yapıda. Eğer Xbox kontrolcü ile şekil olarak karşılaştırırsak avuç kısımları biraz daha dik ve küçük kalıyor ama ele rahat bir şekilde oturuyor.

1715080029073.png

1715080084789.png

8BitDo arka kısım

Şarj Standı ve Pil ömrü

şarj olduğu sırada alt kısmında beyaz bir LED ile oldukça şık duruyor. Şarj süresi anlamında 22 saat gibi bir süre sunuyor tabii ki bu oynadığınız oyuna, kullandığınız titreşime göre değişiklik gösteriyor. Kesinlikle şarj konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız ben 12-13 saatlik aralıksız bir kullanım sırası hiçbir sorun yaşamadım zaten aralıksız 20 saat üzeri oyun oynamazsınız.

1715081451906.png

Stickler

Evet bu kontrolcünün en önemli özelliği olan hall effect stciklerine geldik. Hall effect stick nedir?
Sizlere kısaca özetleyecek olursam sticklerin konumunu manyetik sensörler kullanarak algılayan ve s zamanla oluşan drift yani kayma problemini ortadan kaldırıyor. Tabii bunun hakkında çok bir deneyim paylaşamayacağım çünkü bu uzun zamanla anlaşılacak bir şey ama stickler çok tutarlı hiçbir sorun yaşamadım şu ana kadar.

1715080208500.png

1715080242368.png

Tuşlar ve Tetikler
Kontrolcüde tek beğenmediğim nokta burada L1 ve R1 tuşları basım olarak çok güzel ve tok ve rahatsız etmeyen bir sesi var, fakat boştayken sallanıyorlar. Bu kullanıma kesinlikle bir sorun etmiyor ama elinize alıp şöyle inceleyip sallarken takır takur bir ses yapıyorlar.
Şimdi diğer tuşlara gelelim. Öncelikle D-padden bahsetmek istiyorum çünkü muhteşem bir dpad var. Şu zamana kadar kullandığım en rahat ve hissiyatı hoş dpad sanırım bu. ABXY tularına gelirsek standart bir hissi var öyle çok farklı bir şey yok ama keşke yer değişme gibi bir özelliği olsaydı. Nintendo düzeninden Xbox düzenine geçirebilseydik.(Bu tuşlar satılıyor ama Türkiye için sevkiyat yok)

1715081914126.png

1715082038322.png

Yazılım
Yazılım üzerinde tuşları kendiniz atayabiliyorsunuz yani Nintendo düzeni olması bir sorun olmuyor. Bir defa bu işlemi yaptıktan sonra tekrar yazılımı açmanıza gerek kalmıyor.

1715079871028.png

Yazılım üzerinden Titreşim kuvveti, stick deadzone, trigger deadzone gibi ayarlarında yapabiliyoruz.

1715079960368.png

1715079946673.png

1715079939211.png

2 ARKA PEDAL TUŞ

1715081182426.png

Bu tuşları da yine yazılım üzerinden belirli tuş fonksiyonları olarak atayabiliyoruz.

1715081285786.png

Dosya Ekleri

• 1715078279770.png
    1715078279770.png
    413,5 KB · Görüntüleme: 23
  • 1715080185629.png
    1715080185629.png
    255,8 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
Bende iki modeli var. Docklu ve docksuz. Docklu olan daha kaliteli his olarak. Performans olarak ikisi de çok iyi. Sekiro bitirdim ilk sanırım. Kollardan hiç şikayetim olmadı. Öyle diyim siz anlayın.

Forumda çok popüler olan ve sürekli önerilen gamepadlerden biri olan 8BitDo Ultimate Bluetooth modelini bugün kendi deneyimlerimle size anlatacağım.

Kutu İçeriği
Kontrolcü, şarj standı (Dongle içinde), USB-C kablo, Kullanım kılavuzu.

Eki Görüntüle 2189217

Eki Görüntüle 2189218

Eki Görüntüle 2189220

Malzeme Kalitesi
Bana kalırsa en önemli bölüm bu çünkü bir kontrolcüyü elinize aldığınız ilk anda verdiği kalite hissiyatı çoğu şeyi açıklar.
Kontrolcüyü elime aldığım anda sert sağlam bir yapıda ve kaliteli plastik bir yapılı olduğunu anladım. Avuç içinize denk gelen kısımlardaki tırtıklı yappı sayesinde elde tutuşu daha rahat ve uzun süreler eliniz terlese bile kullanılabilecek şekilde yapılmış. Eğer merak ederseniz Teknoloji marketlerde Xbox 9.nesil kollar ile çok çok benzer bir yapıda. Eğer Xbox kontrolcü ile şekil olarak karşılaştırırsak avuç kısımları biraz daha dik ve küçük kalıyor ama ele rahat bir şekilde oturuyor.

Eki Görüntüle 2189205

Eki Görüntüle 2189207

Eki Görüntüle 2189206

şarj Standı ve Pil ömrü

şarj olduğu sırada alt kısmında beyaz bir LED ile oldukça şık duruyor. Şarj süresi anlamında 22 saat gibi bir süre sunuyor tabii ki bu oynadığınız oyuna, kullandığınız titreşime göre değişiklik gösteriyor. Kesinlikle şarj konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız ben 12-13 saatlik aralıksız bir kullanım sırası hiçbir sorun yaşamadım zaten aralıksız 20 saat üzeri oyun oynamazsınız.

Eki Görüntüle 2189226

Stickler

Evet bu kontrolcünün en önemli özelliği olan hall effect stciklerine geldik. Hall effect stick nedir?
Sizlere kısaca özetleyecek olursam sticklerin konumunu manyetik sensörler kullanarak algılayan ve s zamanla oluşan drift yani kayma problemini ortadan kaldırıyor. Tabii bunun hakkında çok bir deneyim paylaşamayacağım çünkü bu uzun zamanla anlaşılacak bir şey ama stickler çok tutarlı hiçbir sorun yaşamadım şu ana kadar.

Eki Görüntüle 2189209

Eki Görüntüle 2189210

Tuşlar ve Tetikler
Kontrolcüde tek beğenmediğim nokta burada L1 ve R1 tuşları basım olarak çok güzel ve tok ve rahatsız etmeyen bir sesi var, fakat boştayken sallanıyorlar. Bu kullanıma kesinlikle bir sorun etmiyor ama elinize alıp şöyle inceleyip sallarken takır takur bir ses yapıyorlar.
Şimdi diğer tuşlara gelelim. Öncelikle D-padden bahsetmek istiyorum çünkü muhteşem bir dpad var. Şu zamana kadar kullandığım en rahat ve hissiyatı hoş dpad sanırım bu. ABXY tularına gelirsek standart bir hissi var öyle çok farklı bir şey yok ama keşke yer değişme gibi bir özelliği olsaydı. Nintendo düzeninden Xbox düzenine geçirebilseydik.(Bu tuşlar satılıyor ama Türkiye için sevkiyat yok)

Eki Görüntüle 2189227

Eki Görüntüle 2189228

Yazılım
Yazılım üzerinde tuşları kendiniz atayabiliyorsunuz yani Nintendo düzeni olması bir sorun olmuyor. Bir defa bu işlemi yaptıktan sonra tekrar yazılımı açmanıza gerek kalmıyor.

Eki Görüntüle 2189201

Yazılım üzerinden Titreşim kuvveti, stick deadzone, trigger deadzone gibi ayarlarında yapabiliyoruz.

Eki Görüntüle 2189204

Eki Görüntüle 2189203

Eki Görüntüle 2189202

2 ARKA PEDAL TUŞ

Eki Görüntüle 2189224

Bu tuşları da yine yazılım üzerinden belirli tuş fonksiyonları olarak atayabiliyoruz.

Eki Görüntüle 2189225

Eline sağlık güzel ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsın.

Bende yaklaşık 20 gündür kullanıyorum çoğu gamepad konusunda da öneri yaptım kol hakkında her türlü bilgiye sahibim incelem yapacaktım ama üşendim güzel incele olmuş.

Şu L1 R1'deki tuş sesi çok mu rahatsız ediyor? Bu şikayeti çok duydum.

Öncelikle elinize sağlık. Benim bir sorum var. Tetiklerin ölü bölgesi var mı? Ya da hassasiyetleri nasıl iyi mi?
Tetiklerin ölü bölgesini yazılım olarak ayarlaya biliyorsun istersen 0 yapabilirsin.Hassiyetleri iyi Ets2 ile test etmiştim.

Şu L1 R1'deki tuş sesi çok mu rahatsız ediyor? Bu şikayeti çok duydum.
Tuş basım sesi be rahatsız etmedi açıkcası,kalın tok bir sesi var ama biraz fazla sesli olabilir.Sessiz bir tuş değil yani.

L1 R1 tuşları çok kötü bu kolun.
Bende var bu koldan ve xbox 8. Nesil ile kıyasladığım zaman Xbox'un LB RB butonları kat kat daha iyi. Daha alalı beş altı yedi ay oldu tutukluk yapıyor R1 L1.

Amazon'dan cok daha ucuza big won Rainbow 2 Pro alınıyor 8BitDo ben sahsen aldım hiç memnun kalmadım iadesi yaptım kere tuş kombinasyonu bile hatalı A ve B tuşları çok kafa karışıklığı yaratıyorsun aynı fiyatta çok daha iyisi big big won bilmediğini için tercih edilmiyor.

Geri
Yukarı