95 GB kalan depolama 1 haftada 75 GB'a düştü

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3060 Laptop GPU, GDDR6, 6GB, 105W | i7 12650H, 2,3GHz, 10 Cores, 16 Threads, 24MB Cache | 1x16GB RAM, DDR5, 4800MHz | 512GB NVMe PCIe G3 M.2 SSD | MUX Switch | 144Hz | Win11 Home
[ASUS TUF Dash F15 FX517ZM (2022)]
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Laptop kullanıyorum ve uzun zamandır bilgisayara CS2 güncellemesi ve MongoDB indirmek harici yükleme veya güncelleme yapmadım. 1 haftadır arada bir depolamaya bakıyorum ve uzun zamandır 95 GB olan boş depolamam yavaş yavaş 75 GB'a düştü. Niye böyle bir şey oluyor?
Windows güncellemelerini her 5 haftada bir 5 hafta olacak şekilde duraklatıyorum. Yani farkında olmadan Windows güncellemesi iniyor desem inemez ve niye yavaş yavaş 20 GB indirsin ki zaten?

O dosyalar o kadar yer kaplamaz
Evet, bence de öyle bir şey olmaz. Silmeyi düşündüm başta ama alakası yok diye silmedim.

TreeSize gibi bir uygulamadan nelerin yer kapladığını kontrol eder misin? Belki SSD dosyası büyümüştür, kendim yaşadım.
Bu uygulamayı ilk defa duyuyorum. Deneyeceğim.

TreeSize gibi bir uygulamadan nelerin yer kapladığını kontrol eder misin? Belki SSD dosyası büyümüştür, kendim yaşadım.
SSD dosyası nasıl büyüyor? Anlamadım.

Şimdi de 70'e düşmüş. Oha artık.

Uygulamayı indirdim ve "Yönetici Olarak" çalıştırınca ekran simsiyah oldu. Sonra bilgisayarın güç tuşuna uzun basarak kapattım. "Yönetici Olarak" çalıştırmayınca 265 tane hata veriyor çünkü bazı klasörlere erişemiyor. Bu haliyle ss atıyorum ve beni yönlendirirseniz sevinirim.

Evet, bence de öyle bir şey olmaz. Silmeyi düşündüm başta ama alakası yok diye silmedim.

Uygulamayı indirdim ve "Yönetici Olarak" çalıştırınca ekran simsiyah oldu. Sonra bilgisayarın güç tuşuna uzun basarak kapattım. "Yönetici Olarak" çalıştırmayınca 265 tane hata veriyor çünkü bazı klasörlere erişemiyor. Bu haliyle ss atıyorum ve beni yönlendirirseniz sevinirim.
Bilgisayarı yeniden başlatınca boş alan 80'e çıktı. Ne oluyor bu bilgisayara anlamadım.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-05-04 224953.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-04 224953.png
    111,7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Bilgisayarı yeniden başlatınca boş alan 80'e çıktı. Ne oluyor bu bilgisayara anlamadım.
6 dosyalar kısmını açıp atar mısınız hocam?

Bakmıştım ama şu an atamam. Yarın atacağım.

Program Files'larda Epic Games ve Steam yer kaplıyor. Dosyaların değiştirilme tarihlerine baktım, başka dikkatimi çeken bir şey olmadı.

Bu şekilde.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-05-05 101924.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-05 101924.png
    132,3 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Sanal belleğiniz 26GB kaplıyor hocam, isterseniz onu ayarlayabilirsiniz ama bazı oyunlarda falan çökmeler yaşayabilirsin.
"pagefile.sys" sanal bellek mi oluyor? Aslında ben de bu tarz bir şey olduğunu düşünmüştüm acaba ram yetmiyor sanal bellek mi kullanılıyor diye fakat 20 gb fark olunca ve 16 gb ram'in yeterli kalmasından dolayı emin olamamıştım.
Ayrıca şu an boş depolama 83 gb civarında dolaşıyor.

"pagefile.sys" sanal bellek mi oluyor? Aslında ben de bu tarz bir şey olduğunu düşünmüştüm acaba ram yetmiyor sanal bellek mi kullanılıyor diye fakat 20 gb fark olunca ve 16 gb ram'in yeterli kalmasından dolayı emin olamamıştım.
Ayrıca şu an boş depolama 83 gb civarında dolaşıyor.
Ben de bu tarz bir sorun sebebiyle konu açmıştım ve sanal bellek asıl sorun kaynağım çıkmıştı. 20 GB'tan üçe indirmiştim ancak sonrasında oyunlarda çökmeler yaşadığım için tekrardan otomatiğe almak zorunda kalmıştım. Bir dene istersen, belki sende sorun çıkarmaz.

Geri
Yukarı