Rehber 9500 TL'den Düşük Laptop Tavsiyeleri

Merhaba arkadaşlar, yükseköğretim öğrencilerine verilecek vergisiz teknoloji ürünleri kapsamında sizlere vergisiz dizüstü bilgisayar önerileri yapmak istiyoruz.

Telefon Önerileri:

Bu bütçede genellikle Ryzen 3 - i3 işlemciye sahip bilgisayarlar önereceğim ancak nadiren de olsa Ryzen 5 - i5 işlemcili bulabiliyoruz. Cihazların hemen hemen hepsi dahili grafik birimine sahip. RAM olarak 8 GB altına düşmemenizi tavsiye ederek önerilere başlayalım.

1- Lenovo V14 G4 AMN 82YT00JHTX
1698821863728.png

Bu fiyata alabileceğiniz en güçlü işlemci bu cihazda bulunuyor. 14" ekrana sahip ve LPDDR5 RAM olması lazım. Sert plastik bir kasaya sahip.

2- HP 255 G8 7N4W6AA
1698822024655.png

Yine bu fiyat aralığında alabilecğeiniz en güçlü işlemcilerden birine sahip. RAM olarak yükseltmeye daha açık bir model Lenovo'ya kıyasla ancak bu modelin kasa yapısını beğenmeyen kişiler olabilir, tercih size kalmış.

3- Lenovo Ideapad 5 14ABA7
1698822366209.png

512 GB SSD'ye sahip, IPS ekran ve daha kaliteli kasa yapısı ile dikkat çekiyor. Diğer markalarda bu modele rakip olan model Aspire 5 gibi modeller. İşlemcisi olan 5425U rakibi i3 modelleri ve eski Ryzen 5'lerden bile iyi performans sergileyebiliyor. İyi bir ses kalitesi olduğu belirtilmiş.

Bu modeli Kerem Enginar incelemiş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4- Lenovo IdeaPad 1 15ALC7
1698822565614.png

Yukarıdaki önerilerin tamamı 14" modellerken bu model 15.6" IPS ekrana sahip. Ryzen 5300U işlemci bu fiyat bandı için normal sayılabilir, ekran daha büyük ve kasası daha kaliteli olsun derseniz iyi bir alternatif.

5 - Lenovo V15 G4
1698822895772.png

İlk sırada yer alan V14'ün R5 7520 U yerine R3 7320U işlemci içeren 15.6" versiyonu. Fiyatı daha uygun, tercih edilebilir.

6- Acer Aspire 3 A315-510P-38X0
1698823013572.png

Kasası diğerlerine kıyasla daha kaliteli, batarya ömrü iyi olan bir cihaz. 12. nesil Alder Lake N mimarili i3-N305 işlemcisi yer alıyor. 8 Core/8 Thread bir işlemci, muhtemelen verimlilik çekirdeklerinden oluşan bir işlemci ancak performansının yeterli gelebileceğini düşünüyorum.

7- HP 15-FC0003NT
1698823190943.png

Daha hafif ve taşınabilir bir cihaz gibi duruyor HP'nin bu modeli. Bu fiyat bandındaki rakiplerinde de R3 7320U var, 15.6 ekrana sahip.

8- ASUS D515DA-BR408-S8

1698823367131.png

ASUS bir cihazım olsun, hoparlör ses kalitesi ve batarya sürem diğerlerine kıyasla uzun olsun derseniz alınabilecek bir cihaz olarak görünüyor.

9- Lenovo V15G3 IAP
Bu modelin iki türü var.

1698845883756.png

1698845902959.png

Listedeki ve konuda diğer V15'ler hakkında yapılan yorumlar az çok bu cihazlar için de geçerli. İşlemcileri verimli 2 performans, 4 verimlilik çekirdeği ve toplam 8 thread içeriyor.
Eğer bütçe varsa 512GB SSD'ye sahip versiyonu alınarak depolamada rahatlık kazandırılmalı diye düşünüyorum.

Başka önerebileceğiniz cihazlar varsa önerebilirsiniz, listede Ryzen/i3 altına düşmemeye özen gösterdik, Celeron/Athlon işlemcilerin artık son kullanıcı tarafından alınmaması ve minimum 8 GB RAM sahibi olunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu liste dışında tercih yaparsanız aklınızda olsun. :)

Son düzenleme:
Tam ben de diyecektim konusu açılır mı diye ama açılmış. Ellerinize sağlık. Peki sizin tavsiyeniz hangisi, en iyisi dediğiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
@spoit aslında ihtiyaca bağlı. Ryzen i3/i3 bana yeter derseniz depolamaya, ekran boyutuna, batarya ömrü gibi şeylere bakarak tercih yapabilirsiniz mesela.

Aslında tasarım okuyorum çizim için ve tabii az da olsa oyun için düşünüyorum ilk başta model Lenovo V14 G4 amn 82YT00JHTX aralarında en iyisi mi acaba?

Hocam konu çok işimize yarayabilecek bir konu, teşekkür ediyorum öncelikle. Şunu sormak istiyorum; belki biliyorsunuzdur, daha 1 yaşını doldurmadan pil sorunu baş gösterip garantiye verdiğim bir Lenovo IPG3 cihazım vardı. Servisin raporlarına göre ilk gittiğinde anakart ve pil değişimi olmuş. Ikinci gittiğinde anakartta arıza tespit edilip onarılmış. Dördüncü gidişinde tekrar anakart ve pil arızalı denilip iade değişim raporu verildi. Lenovo'ya tekrar şans verip alsam mı yoksa uzak mı dursam arada kaldım. Fiyat performans laptopları genelde Lenovo üretiyor ya da bana öyle geliyor bilemiyorum, sizin fikriniz nedir bu konuda, tekrar mı Lenovo alsam?

@Yiğitt35 Öncelikle Gaming serisi ile bunları bir kefeye koymak hatalı olur, çünkü aşırı yüksek sıcaklıklarda çalışan donanımlara sahip ve batarya genellikle önem sırasında alta düşüyor o aletlerde.

Şans verilebilir ama iyi bir araştırma ile. Mesela bu modellerden birinde bizim bilmediğimiz bir sorun da olabilir ama düşük bir ihtimal.

Ben hala bu indirimleri nasıl kullanacağımı anlayamadım. Bir yerden falan mı başvurmak gerekiyor, direkt satın almak mı gerekiyor? Bugün başladı sanırsam bu indirim.

]

512 GB SSD'ye sahip, IPS ekran ve daha kaliteli kasa yapısı ile dikkat çekiyor. Diğer markalarda bu modele rakip olan model Aspire 5 gibi modeller. İşlemcisi olan 5425U rakibi i3 modelleri ve eski Ryzen 5'lerden bile iyi performans sergileyebiliyor. İyi bir ses kalitesi olduğu belirtilmiş.

Modellere ekleme yapayım dedim ben de, fiyat olarak bu seviyedeki cihazlara uzun zamandır bakmıyorum ondan pek öneri yapamayabilirim. IdeaPad 5 modeli tamamen alüminyum olarak gelen ve 300 nit IPS panele sahip bir model, kalite açısından gayet iyidir fakat bellekleri lehimli geliyor, upgrade imkanı yok. 56 Wh'da batarya var, fena değil o seviyede bir model için.

1- Lenovo V14 G4 AMN 82YT00JHTX.
Eki Görüntüle 1998732

Bu fiyata alabileceğiniz en güçlü işlemci bu cihazda bulunuyor. 14" ekrana sahip ve LPDDR5 RAM olması lazım. Sert plastik bir kasaya sahip.

Bu model TN panele sahip, bataryası 38 wh kasa kalitesi de düşüktür. Belleklerin lehimli olması da var tabii, biraz sıkıntılı bir model. 8 GB upgrade edemeyen modellere de ben pek sıcak bakmadiğımı da belirteyim, Windows işletim sistemi için uzun vadeli düşünülüyorsa günlük kullanım için bile bence 8 sıkıntı olabilir fakat DDR5 ve işlemci yüzünden güzel seçenek.

2- HP 255 G8 7N4W6AAEki Görüntüle 1998733

Yine bu fiyat aralığında alabilecğeiniz en güçlü işlemcilerden birine sahip. RAM olarak yükseltmeye daha açık bir model Lenovo'ya kıyasla ancak bu modelin kasa yapısını beğenmeyen kişiler olabilir, tercih size kalmış.

Mantıklı bulduğum modellerden, hem işlemcisi güzel hem de Upgrade'e açık fena olmayan bir cihaz.

4- Lenovo IdeaPad 1 15ALC7.
Eki Görüntüle 1998739
Yukarıdaki önerilerin tamamı 14" modellerken bu model 15.6" IPS ekrana sahip. Ryzen 5300U işlemci bu fiyat bandı için normal sayılabilir, ekran daha büyük ve kasası daha kaliteli olsun derseniz iyi bir alternatif.

Bu modelin kasasına pek güzel denemez bu arada, üst seviye IdeaPad'ların kısılmış versiyonu. 250 nit IPS, plastik kasa, 42 wh batarya. Pozitif yönü RAM ekleme yapabilirsiniz.

6- Acer Aspire 3 A315-510P-38x0
Eki Görüntüle 1998742

Kasası diğerlerine kıyasla daha kaliteli, batarya ömrü iyi olan bir cihaz. 12. nesil Alder Lake N mimarili I3-N305 işlemcisi yer alıyor. 8 Core/8 Thread bir işlemci, muhtemelen verimlilik çekirdeklerinden oluşan bir işlemci ancak performansının yeterli gelebileceğini düşünüyorum.

Detaylı incelemediğim modellerden biridir, APU ve verimlilik kısmında AMD mobilde de daha iyi olduğu için tercihim genelde onlardan yana oluyor fakat işlemci gerçekten fena değil, kasa da öyle.

7- HP 15-FC0003NT
Eki Görüntüle 1998745

Daha hafif ve taşınabilir bir cihaz gibi duruyor HP'nin bu modeli. Bu fiyat bandındaki rakiplerinde de R3 7320U var, 15.6 ekrana sahip.

Daha uyguna V15 alınabilir.

.

8- ASUS D515DA-BR408-S8

Eki Görüntüle 1998746

ASUS bir cihazım olsun, hoparlör ses kalitesi ve batarya sürem diğerlerine kıyasla uzun olsun derseniz alınabilecek bir cihaz olarak görünüyor.

Başka önerebileceğiniz cihazlar varsa önerebilirsiniz, listede Ryzen/i3 altına düşmemeye özen gösterdik, Celeron/Athlon işlemcilerin artık son kullanıcı tarafından alınmaması ve minimum 8 GB RAM sahibi olunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu liste dışında tercih yaparsanız aklınızda olsun. :)

Marka için tercih yapmamak lazım ama yapanlar için seçenek olabilir, kalite isteyen IdeaPad 5, performans isteyenler 7. nesil APU'lu sistemlere bakabilir. Tercihler kişiye göre değişeceği için detaylı açıklama daha iyi olur diye düşündüm.

Modellere ekleme yapayım dedim ben de, fiyat olarak bu seviyedeki cihazlara uzun zamandır bakmıyorum ondan pek öneri yapamayabilirim. IdeaPad 5 modeli tamamen alüminyum olarak gelen ve 300 nit IPS panele sahip bir model, kalite açısından gayet iyidir fakat bellekleri lehimli geliyor, upgrade imkanı yok. 56 Wh'da batarya var, fena değil o seviyede bir model için.

Bu model TN panele sahip, bataryası 38 wh kasa kalitesi de düşüktür. Belleklerin lehimli olması da var tabii, biraz sıkıntılı bir model. 8 GB upgrade edemeyen modellere de ben pek sıcak bakmadiğımı da belirteyim, Windows işletim sistemi için uzun vadeli düşünülüyorsa günlük kullanım için bile bence 8 sıkıntı olabilir fakat DDR5 ve işlemci yüzünden güzel seçenek.

Mantıklı bulduğum modellerden, hem işlemcisi güzel hem de Upgrade'e açık fena olmayan bir cihaz.

Bu modelin kasasına pek güzel denemez bu arada, üst seviye IdeaPad'ların kısılmış versiyonu. 250 nit IPS, plastik kasa, 42 wh batarya. Pozitif yönü RAM ekleme yapabilirsiniz.

Detaylı incelemediğim modellerden biridir, APU ve verimlilik kısmında AMD mobilde de daha iyi olduğu için tercihim genelde onlardan yana oluyor fakat işlemci gerçekten fena değil, kasa da öyle.

Daha uyguna V15 alınabilir.

Marka için tercih yapmamak lazım ama yapanlar için seçenek olabilir, kalite isteyen IdeaPad 5, performans isteyenler 7. nesil APU'lu sistemlere bakabilir. Tercihler kişiye göre değişeceği için detaylı açıklama daha iyi olur diye düşündüm.

1.seçenekteki bilgisayar için Lenovo kendi sitesinde 16 GB RAM'e kadar yükseltildiğini yazmış

Yeni konular

Geri
Yukarı