ABD'ye kaçmak

Monsalai

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar herkese, henüz 17 yaşında bir Türk genciyim, aslında genç bile değilim çocuk sayılıyorum. 13 yaşında iş hayatına atılıp çalışmadık sektör bırakmadım. Tekstilden, sanayiye, fast food dan, fırına kadar her sektörde çalıştım neredeyse. Zaten Türkiye de bir devlet memuru değilseniz iş yerinde göreceğiniz muameleyi az çok tahmin ediyorsunuzdur. Şu an hala fırında çalışıyorum, Ramazan ayı boyunca 1 gün izin kullanamadık (ben ve iş yerindeki kimse). Patronlar için bunun hiç bir değeri yok. İşim olduğu için çıkarken dükkanı hızlıca toplayıp 20 dakika erken çıkmayı istedim, bana "bu haftaki kıyağım bu olsun" diyorlar. Ben 1 aydır 1 gün izin yapmamışım bunu demeyi kendilerine hak görüyorlar. Hala daha ezmeye, sanki köleleriymişiz gibi çalıştırmaya devam ediyorlar. Ben tezgahtar olarak girdim, un çuvalı taşıttırıp bunu mübah görüyorlar. Bu sadece şu anki iş yerim için değil, diğer tüm iş yerlerinde aynı.

Öte taraftan ABD de yaşayan eski bir iş arkadaşım var (buradan kaçak yolla gidip iltica etti), Şu anda orada 2 senedir hayatını kurmuş bir şekilde yaşıyor. Konuştuğumuzda bana anlattığına göre; işe tezgahtar olarak mı girdi, o zaman sadece tezgahtarlık yapacak. Gidip un çuvalı taşımayacak veya hamur yapımına yardım etmeyecek. Bunları yaparsa da ekstra ücretini alacak. Veya bizde olduğu gibi 8.30 saat diye girdiği işte 12 saat çalışmayacak. Oradaki sistem böyle kurulmuş. Oranın ekonomik farklarını zaten saymıyorum. Orada 2 yıldır çalışan adamın benim burada ömrüm boyu çalışsam binemeyeceğim arabası var. Ben burada 4 yıldır çalışıyorum daha para edecek bir şeyim hala yok.

Şimdi oraya gitme sebeplerini kendimce biraz anlatmaya çalıştım fakat, oraya nasıl gidebilirim? Kafamda 2 yol var aslında. 1. si W&T ile. Burada zaten %100 bir üniversiteye gireceğim. Burada W&T yapıp yasal bir şekilde gidip sonra change of status yaparak dil kursuna geçilebilir. Veya direkt kaçak yolla gidip iltica da bulunulabilir. Ben bu güne kadar hep ilk yolu düşündüm. Kaçak gitmeyi düşünmedim. Fakat artık son noktaya geldim. Param hazır her şeyim hazır, W&T için en az 2 sene daha beklemem gerekecek. O zamana artık ülke ne hale gelir belli değil. Vize verirler mi o bile belli değil. Kaçak yolla gidersem en azından orada kalma imkanım az da olsa var. Dediğim yanlış anlaşılmasın fakat elbette ki buradaki insanların dediğine göre hareket etmeyeceğim, sadece kafamda bir yol haritası kurmamda yardımcı olur. Benimde en çok ihtiyacım olan şey bu.

Şimdi "iltica ettiğine değecek mi" gibi şeyler diyenler elbette olacaktır fakat artık doldum. 4 yıldır çalışıyorum, gerek pandemi döneminde, gerek okul - iş olarak çalıştım. 4 yılın sonunda elimde sadece kocaman bir sıfır var. Aileden eğer ki para veya iş kalmadıysa Türkiye de bir şeyler yapmak gerçekten imkansız hale gelmiş durumda. Ayrıca Türkiye de bir işte çalışan herkes, çalışanların nasıl muamele gördüğünü bilir. Ameleyi geçtim eşek yerine koyuluyoruz resmen. Kimsenin hayatı yok. Tüm hayatımız iş olmuş. İş verenler bunu da verdikleri 17 bin TL (530 $) karşılığında kendilerine hak görüyorlar. Koskoca Ramazan ayında 1 gün izin olmadan çalıştık, karşılığı bayramda 1 gün izin. Böyle bir sistemde kalmaya çalışmak kimse için sağlıklı değil.

Bence düşünmeden git. Ülkeye ne olacağı umrunda olmasın.
Zaten artık bir çok kişi umudunu kaybetti. Ben dahil kimsenin umudu yok. Yarın aldığım 530 $ maaş 200$ a düşse şaşırmam. Onun için sadece gitmeye bakıyorum. Fakat dediğim gibi, 18 yaşını beklemelimiyim? Bu konuyu biraz araştırıyorum.

Mümkün, fakat kafamdaki düşünce 18 yaşından önce mi kaçsam? Sonra mı? Şimdi onu araştırma sürecindeyim, 18 yaşından önce kaçarsam belki bir avantajı vardır. O zaman hiç beklemeden mayıs ayı gibi direkt giderim.

18'i beklersen alım konusu zorlaşabilir. Fkt yine gidebilirsin kendini geliştirip birçoğu zaten ülke de durmuyor artık illa ABD 🇺🇸 olacak diye bir durum yok. Zaten alımlar da araştırılıyor bireyin tüm bilgileri.

Yeni konular

Geri
Yukarı