AC votlmetre ile gerilim ölçme devresi nasıl yapılır?

YusufAmaYusuf

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar 9 sınıfa gidiyorum (meslek lisesi)
Atölye dersinden proje aldım proje AC voltmetre ile gerilim ölçme devresi ama ben ne alacağımi tam bilmiyorum. Su anda edlimde ampuller ve duy var.

IMG_20240424_102001.jpg

Bitane 220v fiş 🔌 alıcaksın, iki tane anahtar alıcaksın zaten ampul ve duy a sahipsin ölçü aletinde varsa bitti devreyi kurman için yardımcı olurum dikkatli ol 220v AC şakası olmaz.

Merhaba. AC voltmetreyi sıfırdan yapmayacak sadece AC ölçümünü yapacaksınız sanırım. Avometre AC skalasında iken prob uçlarını ölçülmek istenen noktalara temas ettireceksiniz, dijital avometrenin prob uçları sabit (oynamaz) durumda iken o noktalar arasındaki AC voltajı direk okunmuş olacaktır..Bu ölçüm sırasında avometre problarının sadece plastik aksamına elinizle temas edebilmiş uçtaki açık metal uçlarına ise eliniz değmemiş olacaktır.

220 volt AC şebeke akımı ile kurulacak test düzeninde direk çalışmak yerine 100 - 150 watt 'lık bir izolasyon trafosu satın alıp ölçümleri onunla yapabilmek (Şebeke -izolasyon trafosu- 220 volt AC'lik basit elektrik devresi) çok daha güvenlidir. İzolasyon trafosu girişi ve çıkışı 220 volt olan ancak şebekedeki faz (çarpıcı kutup ucu) ucu sekonder (çıkış sarımında izoe olan) çıkış sarımları ucunda bulunmayan ve genellikle TV tamircilerinin çok güvenle kullandığı bir trafodur. Elektronikçilerden elektrik malzemesi olarak satın alınabilir. 0.50-0.75 mm lik uygun uzunluktaki elektrik kablosu, 3 adet ampul duyu, 2 adet ON/OFF anahtar, 60, 60, 75 watt, 220 volt, 3 adet elektrik ampulü ve topraklı veya topraksız 1adet fiş bu elektrik devresini oluşturmak için gereklidir. Kolay gelsinş

Son düzenleme:

Geri
Yukarı