Çözüldü Access Bağlantısında "System.Data.dll but was not handled in user code" Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

EmreEfe

Hectopat
Daha fazla  
Bir projem var, projeme okulda başlamıştım teslim tarihine 2 ay varken. Okulda Accesin 2010 sürümünü kullanıyoruz ben de okulda hocamdan yardım alarak butona basınca veritabanına kayıt eklemeyi başarmıştım.

Fakat şu an evde farklı bir proje oluşturdum 2015 Access sürümünü kullanıyorum kodların eksiksiz olmasına rağmen çalıştırdığımda provider kodunda hata alıyorum. Ne yapsam düzeltemedim.

Bağlantı Kodu:
Kod:
    OleDbConnection bagla = new OleDbConnection("Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" + Server.MapPath(@"App_Data\odev.accdb"));
            bagla.Open();
            OleDbCommand cek = new OleDbCommand("select * from kategori", bagla);

Hata Mesajı:
Kod:
An exception of type 'System.InvalidOperationException' occurred in System.Data.dll but was not handled in user code

Additional information: 'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil.

Kurdum her şeyi kapatıp tekrar açtım sayfayı açtığımda hata almadım. Bilgileri doldurup butona bastığımda

Kod:
Bağlantı hatası oluştu'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil.
Hatasını aldım.

Ekran Alıntısı.PNG

Butonun içine yazdığım kodlar:
Kod:
 try
            {

OleDbConnection bagla = new OleDbConnection("Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" + Server.MapPath(@"App_Data\odev.accdb"));
                bagla.Open();
                OleDbCommand komut = new OleDbCommand("insert into uyeler(isim,soyisim,kullaniciAdi,sifre,eposta)values(ad,soy,kad,sifre,parola,mail)", bagla);

komut.Parameters.AddWithValue("ad", isimTxt.Text);
                komut.Parameters.AddWithValue("soy", soyisimTxt.Text);
                komut.Parameters.AddWithValue("kad", kullaniciAdiTxt.Text);
                komut.Parameters.AddWithValue("sifre", sifreTxt.Text);
                komut.Parameters.AddWithValue("mail", epostaTxt.Text);                         
                komut.ExecuteNonQuery();
                bagla.Close();
                lblSonuc.Visible = true;
                lblSonuc.Text = "Kayıt Olundu";
            }

catch (Exception hata)
            {
                lblSonuc.Visible = true;
                lblSonuc.Text = "Bağlantı hatası oluştu" + hata.Message;
            }

Aslıda daha önce ben de bu şekilde hata aldığımda AccessDatabaseEngine programını yükledim ve hata düzelmişti. Olmazsa office'i full olarak yükleyin full yükleyince de database engine yi kuruyor. Bu hata bildiğim kadarıyla bu program ile alakalı.
Bir de kodlarda bir şey farkettim.. Command satırında şifre, parola diye values değerinde aynı bölüm iki kez tanımlanmış. Burada parolayı silmelisiniz..

Bunlar çalışması için gerekli olan yazılımlar, verdiğim bağlantılarda neden kurulması gerektiği açıklanmış. Farklı hata aldığınıza göre bu sorun düzelmiş demektir, şimdiki hatanın sebebi ise yazdığınız fazla koddan.

Bunlar çalışması için gerekli olan yazılımlar, verdiğim bağlantılarda neden kurulması gerektiği açıklanmış. Farklı hata aldığınıza göre bu sorun düzelmiş demektir, şimdiki hatanın sebebi ise yazdığınız fazla koddan.
Teşekkürler. Konu kilitlenebilir yaşadığım bir sorun kalmadı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı