Adaptör bir süre sonra kapanıyor

Tek çipli şerit Led'ler metrede 0,4 amper akım çekmektedir. Buna göre 10 metrede 4 amper akım çeken bu led'ler için 4 amper gücünde adaptör gerekir.

Burada 4 amper demiş. Ama sizin adaptörünüz 3 amper ve RGB ledler daha fazla çekiyor galiba.
Üç(3) chipli ledler 1 metrede 1.2 amper akım çeker. 5 metre Üc(3) çipli ledi çalıştırmak için gerekli olan adaptör gücü 5mX1.2A = 6 Amper’dir.
Evet bu bilgiye göre 5 metre led için 6 amper gerekiyor. Sizin 10 metre için yaklaşık 12 amper gerekecek. Tabi tam sınırda trafo alınmaz.
Mesela ben bunun gibi bir örnek buldum. Burada minimum olarak 16,5 Amper, en fazla da 20 amper alınabilir. Yani fazlasına gerek yok. 16,5 ile 20 amper arasında 10 TL fiyat farkı var. Eğer derseniz 10 TL problem değil 20 amper alıp başka şeyler de takabilirsiniz ileride. Tabi adaptör gibi küçük olmayacağı için izole etmeniz gerekecek. Yani gözlerden uzak olması önemli, meraklı bir misafir gelip dokunursa açıkta olan yerlerine, kötü şeyler olabilir. 😁

Bir de alacaksanız yanında fiş ile alın kablo göndermiyorlar sanırım. Burada benim bulduğum örnekti. Bütçenize en uygun olanı seçmekte yarar var. Bulduğunuz ürünleri burada paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız. Evde kullanmadığınız kasa fanı falan varsa da yaz aylarında ısınmasını engellemek için üzerine fan koyulabilir ama olmazsa olmaz değil. :D

@cengover_ekin @wyrnx

Burada 4 amper demiş. Ama sizin adaptörünüz 3 amper ve RGB ledler daha fazla çekiyor galiba.

Evet bu bilgiye göre 5 metre led için 6 amper gerekiyor. Sizin 10 metre için yaklaşık 12 amper gerekecek. Tabi tam sınırda trafo alınmaz.
Mesela ben bunun gibi bir örnek buldum. Burada minimum olarak 16,5 Amper, en fazla da 20 amper alınabilir. Yani fazlasına gerek yok. 16,5 ile 20 amper arasında 10 TL fiyat farkı var. Eğer derseniz 10 TL problem değil 20 amper alıp başka şeyler de takabilirsiniz ileride. Tabi adaptör gibi küçük olmayacağı için izole etmeniz gerekecek. Yani gözlerden uzak olması önemli, meraklı bir misafir gelip dokunursa açıkta olan yerlerine, kötü şeyler olabilir. 😁

Bir de alacaksanız yanında fiş ile alın kablo göndermiyorlar sanırım. Burada benim bulduğum örnekti. Bütçenize en uygun olanı seçmekte yarar var. Bulduğunuz ürünleri burada paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız. Evde kullanmadığınız kasa fanı falan varsa da yaz aylarında ısınmasını engellemek için üzerine fan koyulabilir ama olmazsa olmaz değil. :D

@cengover_ekin @wyrnx
Hocam ben bunun bağlantılarını da hiç bilmem, nasıl yapacağım elektrikçi mi çağıracağım?

Hocam ben bunun bağlantılarını da hiç bilmem, nasıl yapacağım elektrikçi mi çağıracağım?
Girişine faz, nötr, ve toprak. Çıkışına ise jack girişli kabloyu takacaksınız. Bağlantısı çok zor değil, Youtube'de çok var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tabi sizinki RGB led. Sürücü ile çalışıyor. O yüzden Jack girişiyle sürücüye bağlamanız gerekecek. 10 metre led için trafodan başka seçenek yok. Yani 10 tane adaptörü birleştirmeniz gerekir kolay olsun diye ama bu sefer de lehim işi falan gerekir. Yani trafo daha mantıklı. :D

@wyrnx geçenlerde trafo bağlıyordu. Belki yardımcı olabilir. Bir de trafo buldunuz mu? İlk attığımın yorumlarına bakılabilir. :)

Trafoyu dar bir alana koyacaksanız slim tipinde almanız gerekiyor. Yüksek akımlı olan trafolar fanlı olduğu için boyutları büyük oluyor o yüzden slim tipinde alamazsınız. Size 16.5 amper trafo yeter diye düşünüyorum. Zaten fanlı olanlar genelde 20 amper ve sonrasında var. Kablo bağlantılarını eğer fişe takacaksanız kablo ve erkek fiş alarak takabilirsiniz zaten AC olduğu için topraklama hariç faz ve nötr yerleri fark etmez. Ledi çok taşıyacaksanız elektrik kaçaklarına karşı topraklamalı kablo öneririm. Led bağlantı kısmında ise + ve - kutuplarını doğru şekilde takarak bağlantıyı tamamlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Trafoyu dar bir alana koyacaksanız slim tipinde almanız gerekiyor. Yüksek akımlı olan trafolar fanlı olduğu için boyutları büyük oluyor o yüzden slim tipinde alamazsınız. Size 16.5 amper trafo yeter diye düşünüyorum. Zaten fanlı olanlar genelde 20 amper ve sonrasında var. Kablo bağlantılarını eğer fişe takacaksanız kablo ve erkek fiş alarak takabilirsiniz zaten AC olduğu için topraklama hariç yerleri fark etmez. Ledi çok taşıyacaksanız elektrik kaçaklarına karşı topraklamalı kablo öneririm. Led bağlantı kısmında ise + ve - kutuplarını doğru şekilde takarak bağlantıyı tamamlayabilirsiniz.
Ledde sürücü var. Sürücüye jack girişiyle bağlaması gerekmiyor mu? Bir de 20 amper ile 16,5 arasında 10 TL fark var. Bence 20 amper alsın, ileride de lazım olur. Ama 16,5 slim bulursa alsın bence. :)

Ledde sürücü var. Sürücüye jack girişiyle bağlaması gerekmiyor mu? Bir de 20 amper ile 16,5 arasında 10 TL fark var. Bence 20 amper alsın, ileride de lazım olur. Ama 16,5 slim bulursa alsın bence. :)
Evet eğer yer sıkıntısı yoksa 20 amper almak daha mantıklı. Ben her ihtimale karşı alandan tasarruf etmek amacıyla söylemiştim. Bağlantı konusuna gelecek olursak jakın + ve - kablosunu trafoya, jakın diğer kısmını da ledin jakına bağlanıyor diye biliyorum.

Evet eğer yer sıkıntısı yoksa 20 amper almak daha mantıklı. Ben her ihtimale karşı alandan tasarruf etmek amacıyla söylemiştim. Bağlantı konusuna gelecek olursak jakın + ve - kablosunu trafoya, jakın diğer kısmını da ledin jakına bağlanıyor diye biliyorum.
Evet dediğiniz doğru jackın bir tarafı trafoya bir tarafı sürücüye.
Hocam ben elektrikçiden rica edeceğim, trafoyu falan o ayarlasın ben yanlış bir şey yapmak istemiyorum.
Hocam aslında çok zor bir şey değil. Toplam 5 tane kablo takılacak. Elektrikçi tanıdık falansa rica edin. Elektrikçiler genelde daha fazla fiyat çıkarırlar ama bütçe sorununuz yoksa sorun.

Geri
Yukarı