Telefon bir süre sonra şarj etmeyi bırakıyor, miliamper düşüyor

RavenousCortex

Hectopat
Gece telefonumu şarja taktığımda %10 civarındaydı. Sabah baktığımda ise %24'tü. Sonra ampere uygulamasını indirdim, şarja takınca 570 miliamperle şarj etmeye başlıyor, sonra yavaş yavaş düşerek şarj etmeyi bırakıyor. Farklı adaptörler denedim fakat aynısı oluyor ve normalde ses çıkarmadıkları halde cızırdamaya başlıyorlar. Sorun şarj soketinde mi acaba bilgi verir misiniz?

Bataryalar eskidikçe dirençleri yükselir. Bu da bize daha geç şarj olma ve ısınma olarak yansır. Ayrıca ısındığı için telefon şarj hızlarını düşürecektir. Batarya kaç senelik? Bataryanın şarj döngüsü kaç? Sağlık durumu nedir? Bunları da bilmek gerek

Ayrıca bende S4 vardı bir zamanlar. Onda yine aynı sorun vardı. Sadece orijinal Samsung adaptör ve kablo ile düzgün şarj oluyordu. Yoksa saatlerce şarj olmuyordu yada çok yavaş şarj oluyordu. Hatta şarjda kullanınca şarjı düşüyordu. Batarya yeni ve orijinaldi.

Bataryalar eskidikçe dirençleri yükselir. Bu da bize daha geç şarj olma ve ısınma olarak yansır. Ayrıca ısındığı için telefon şarj hızlarını düşürecektir. Batarya kaç senelik? Bataryanın şarj döngüsü kaç? Sağlık durumu nedir? Bunları da bilmek gerek

Batarya 1,5 senelik ayrıca ısınma fazla olmuyor ama şarj döngüsü düzensiz diyebilirim. Sağlığına gelirsek şimdiye kadar 2000 mAh'e göre iyi gidiyordu ama bu olay çok ani başladı, o yüzden şarj soketinde veya entegresinde olabilir diye düşünüyorum.

Ayrıca bende S4 vardı bir zamanlar. Onda yine aynı sorun vardı. Sadece orijinal Samsung adaptör ve kablo ile düzgün şarj oluyordu. Yoksa saatlerce şarj olmuyordu yada çok yavaş şarj oluyordu. Hatta şarjda kullanınca şarjı düşüyordu. Batarya yeni ve orijinaldi.

Değişik amper değerleri olan farklı adaptörlerle denedim ve şarj girişinde olabilir diye farklı kablolarla denedim ama değişmedi.

Güncelleme: Akım ölçüm uygulamasını uzun süre takip edince 600 mAh'li değerlerden yavaş yavaş 0'a düştüğünü, bir süre sonra tekrar 600'e çıkıp böyle bir döngüye girdiğini fark ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Keşke bilgisi olmayanlar yorum yapmasa oldukça patavatsızım ve banlanmak istemiyorum şarj soketi arızalı olsa? Şarjda hiç tepki vermez batarya bitik olsa da gelen amper seviyesi batarya ile ilgili değildir şarj başlıgı ile de ilğili değildir sorun şarj kablosu. 5V 300a şarj cihazı ile bile 800 amper çekiyor çünkü kablom kaliteli.

Merhaba. Şarj soketinde ve bataryanın şarj alışında bir sorun görünmüyor, sorun kesinlikle bataryanın kendisinde görünüyor. Bataryayı telefondan çıkarıp derin dondurucuda (-18 santigrad derecede) 30-40 dakika bekletin. Çıkardıktan sonra önce yüzeydeki buğulanmayı giderip (batarya normal oda sıcaklığına geldikten sonra) telefona yerleştirip şarja yine devam edin. Bu şekildeki ısıl şoklamalarla bataryalarda şarj alma durumu ve şarj olma kapasitesi değişip iyileşebiliyor.

Zaten telefon bataryasından daha fazlasını kaybedecek bir şeyiniz yoktur, şarj alma durumu iyileşip düzelmezse yenisini satın alırsınız. Ancak telefonla birlikte bataryayı derin dondurucuya değil sadece bataryasını çıkarıp derin dondurucuya koyarak yarım saat - 40 dakikalık ısıl şoku uygulayın. Evde eski HP 550 laptop bataryasıyla 13 senelik Nokia C1- 01 telefon bataryasından ayni şoklama yöntemiyle olumlu sonuç aldım, şu anda yazı yazdığım Huaweı laptop bataryası için de ayni yöntemle iç bataryasını % 100 şarj olabilir durumuna geri getirebildim. Ancak % 100 net sonuç alınabilen yöntem olarak bataryanın olası iç sıkıntısına bağlı olarak bu yöntem görülmemeli bu yöntemi uygulamaktan da sakınılmamalıdır.

Tüm adaptörlerden şarj başı veya sonuna doğru duyulan farklı cızırtılar normaldir, AC'den DC'ye redresörle olan doğrultmanın dışarıya titreşim olarak bazen verebildiği istenmeyen seslerdir ve gayet normaldir. Laptop bataryaları da şarjın değişik bölümlerinde adaptörlerinden farklı cızırtıları verebilir benzer şekilde. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Tabletimde aynı sorun var. Kablo ve şarj adaptörü değiştirdim fayda etmedi. Zaten kullandığım kablo ve adaptörler çok kaliteli. Anker, Baseus vs.. marka.

Batarya aslında epey iyi dayanıyor değiştirmek istemiyorum ama sorun bataryada sanırım.

Kabloyu çıkarıp tekrar takınca amper yükseliyor şarj etmeye devam ediyor. Bir süre sonra bakmışsın amper düşmüş batarya eksiye gidiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı