Çözüm AdGuard'ın TP-Link Archer AX53 arayüzüne girişte "Operation failed" hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rubik's Cube

Hectopat
Birkaç gün önce access point olarak kullanmak üzere TP-Link Archer AX53 router satın aldım. Ancak router satın alalı beri laptopum üzerinden 192.168.0.1 adresinden veya tplinkwifi.net üzerinden ürünün arayüzüne erişemiyordum, aşağıdaki görselden göreceğiniz gibi her seferinde "Operation failed." hatası veriyor ve sayfa açılsa bile arayüz asla yüklenmiyordu. İşin ilginç tarafı ilgili arayüze cep telefonumdaki tarayıcıyı veya TP-Link'in Tether uygulaması üzerinden erişebiliyordum ve cihazın kurulumu Tether uygulamasından yaptıktan sonra router sorunsuz da çalışıyordu.

Bu sorunun sebebini birkaç gün asla anlayamadım, hatta bu konuyla ilgili TP-Link ile iletişime geçtim ve onlar da soruna tam çözüm bulamadılar.

1680613078742.png

Ben bilgisayarımda reklamları engellemek için AdGuard adında kapsamlı bir reklam engelleme yazılımı kullanıyordum. Bu sorunu çözmek için güvenlik yazılımımı, güvenlik duvarımı ve reklam engelleyicimi devre dışı bırakmayı denedim ve sadece reklam engelleyiciyi devre dışı bıraktığımda router arayüzünün sorunsuz açıldığını fark ettim.

Daha sonra AdGuard uygulamasını sevdiğim için onu kalıcı olarak devre dışı bırakmadan veya başka bir reklam engelleyici yazılıma geçiş yapmak zorunda kalmadan bu sorunu nasıl çözebileceğimi araştırmaya başladım ve AdGuard'ın ayarlarını kurcalarken bu sorunun sebebi olan özel bir ayar olduğunu fark ettim.

Sizde AdGuard kullanıyor ve TP-Link router arayüzüne girmeye çalıştığınızda ilgili sayfa açılsa bile arayüzün tam olarak yüklenmesini engelleyen "Operation failed." hatasını alıyorsanız, AdGuard uygulamanızda Ayarlar > Ağ bölümüne girdikten sonra, Trafik filtrelemeyi etkinleştir seçeneğinin hemen altındaki "WFP ağ sürücüsünü kullan" seçeneğini devre dışı bırakınız. Sadece bu seçeneği devre dışı bırakmanız yeterlidir, Trafik filtrelemeyi etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakmanıza lüzum yoktur.

1680613463254.png

Bu ayarı değiştirdikten sonra tekrar router arayüzüne giriş yapmaya çalıştığımızda ise şu görselde olduğu gibi artık bu hatayı almıyoruz ve arayüze sorunsuz giriş yapabiliyoruz!

1680613547933.png

Bu bir çözüm konusudur ve tüm amacı bu sorunun benzerini yaşayan kişilerin benim kadar uğraşmadan sorunlarının çözümünü bulabilmesidir.

Geri
Yukarı