Çözüm TP-Link Archer AX53 için TP-Link Archer uygulamasının bazı işlevlerin çalışmaması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rubik's Cube

Hectopat
Satın aldığım TP-Link Archer AX53 ürününü mobil uygulama üzerinden kontrol etmek amaçlı Tether diye bir uygulama vardı. Tether uygulamasında routera bağlı tüm cihazların ne kadar veri yükleyip indirdiği, ebeveyn denetimleri, HomeShield Pro denilen bir güvenlik özelliği ve diğer işlevler vardı. Bu işlevler bir anda yok oldu ancak ben sebebini ilk başta anlayamadım, hatta modemi sıfırlamak dahil çözmek için birçok şey denedim. Ancak daha sonra bu sorunun sebebini anladım ve benimle aynı kafa karışıklılığını yaşayan olursa daha kolay çözüme ulaştırabilmeleri için burada paylaşmalarını istedim.

Öncelikle ben bu routerı Access Point olarak kullanıyordum. Bunun sebebi Turkcell Superonline'ın TV+ ve ev telefonu hizmetlerini kullanmam ve bu hizmetleri Superonline'ın verdiği router dışındaki cihazlarda stabil şekilde çalıştırmanın pek de mümkün olmamasıdır. O yüzden bu hizmetleri ana routerda kullanıp, daha sonra ana routerı TP-Link Archer AX53 ürününe bağlayarak bu ürünü Access Point olarak kullanıyorum, internete bağlanacağım cihazları bu üründen yönetiyordum.

Bu ürünü Access Point olarak kullandığım için cihazı Access Point moduna almıştım, bu işlemi router arayüzü üzerinden Gelişmiş > Sistem > Operasyon Modu menüsünden yapabiliyorsunuz. Ancak daha sonra fark ettim ki, benim sebebini anlayamadığım şekilde Tether uygulamasındaki işlevlerin bu kadar kısıtlanmasının sebebi Access Point moduna almammış, cihazı kablosuz router yerine Access Point modunda kullanmanın bazı işlevleri kısıtlaması bence de mantıklı, ancak ben ebeveyn denetimleri veya mobil uygulamada routera bağlı cihazların ne kadar veri indirip yüklediğini gösteren işlevleri kısıtlayacağını öngörmemiştim, ama meğerse öyleymiş.

Bazı Access Point cihazıyla bağdaşmayan gereksiz özellikler Tether uygulamasında ve router arayüzünde gözükse de, cihazı Access Point moduna almasanız bile (yani kablosuz router modundayken) cihazınızı sanki Access Point gibi kullanabilirsiniz. Siz de benim gibi Tether uygulamasında ve router arayüzünde birden kullandığınız bazı işlevlerin kısıtlanması sorununu yaşadıysanız ve yakın zamanda routerınızı Access Point moduna almışsanız, sorununuzun sebebi bu olabilir. Bu sorunu düzeltmek için cihazını tekrar Access Point modundan kablosuz router moduna almayı deneyebilirsiniz. Bu konuyu tamamen benimle aynı sorunu yaşayanların olması halinde bu soruna benim kadar uğraşmadan çözüm bulabilmesine yardımcı olma umuduyla açtım.

Access Point modunu kapatmak için;

Tether uygulamasında: Cihazınızı seçin. Aletler > Çalışma Modu üzerinden "Kablosuz Router (Güncel)" modunu seçin, routerınızın yeniden başlamasını bekleyin ve yeniden başlayınca uygulama üzerinden kısa bir kurulum yapın.

Router arayüzünde: Router arayüzüne eğer biliyorsanız adresinden veya Trying to configure the Router? | TP-Link linkinden girin ve arayüze giriş yapın. Oradan Gelişmiş > Sistem > Operasyon Modu bölümüne gelin. Buradan "Kablosuz yönlendirici modu (Şimdiki)" seçeneğini seçin, daha sonra yine aynı şekilde routerınızın yeniden başlamasını bekleyin ve yeniden başlayınca router arayüzünüz üzerinden kısa bir kurulum yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı