Akım korumalı priz şart mı?

Akım korumalı priz almak hiç yoktan iyidir. Ama bakma bu forumda inanılmaz abartan kişiler mevcut.
Elektrik kesintilerine doğrudan koruma sağlayan garanti iş UPS.

Elektrik elektronik mühendisliği 4.sınıf olarak söylüyorum, Türkiye gibi enerji kalitesi çok kötü olan bir ülkede kesinlikle şarttır. Çoğu durumda psunuzu patlamaktan korur.

Hocam emin olmamakla beraber akım korumalı prizlere güveniyordum ama artık bir güvenim kalmadı 7Temmuz günü bilgisayarı normal bir şekilde kapattım prizi dikkat ettiğimce kapatırdım aynı zamanda o gün kapatmamıştım ertesi gün gözüm gibi baktığım monitöre elektrik gitmedi elektik kesintiside olmamıştı o günden beri tamirde konuştuğum kişiler akım korumalı prizlere çok da güvenmemek gerektiğini söylemişti.

Yeni PC topladıysanız çok ta ucuza toplamamışsınızdır.
Hele üst seviye topladıysanız verdiğiniz ücretin yanına 200-300 ekleyerek düzgün bir priz almak gayet mantıklı, ne kaybınız olabilir?

Akım korumalı priz kullanmak ve kullanmamak arasında kaldıysanız, kullanın.
Ön hazırlık yapıyorsanız, iyi bir PSU alın.

Elektrik elektronik mühendisliği 4.sınıf olarak söylüyorum, Türkiye gibi enerji kalitesi çok kötü olan bir ülkede kesinlikle şarttır. Çoğu durumda psunuzu patlamaktan korur.
Santralde elektrikle kukla gibi oynuyor sizin ustalar 🤪

Kullanın. Birkaç yüz liralık bir şey için 10binlerce tl verdiğiniz PC'yi riske atmayın. Kesin korur demiyorum ama donanımı koruyucu faktörlerden biridir. Geçen ay elektriğin kesilip aniden yüksek voltajla gelmesi yüzünden 5 yıldır sorunsuz kullandığım Powerline kitim yandı gittim 2k verip router almak zorunda kaldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı