Çözüldü Aliexpress'in vergi sistemi nasıl çalışıyor?

• Konuyu başlatan Yuu
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 1B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yuu

Hectopat
Merhabalar. Aliexpress'den bir ürün alacaktım. Fiyatı 67TL'di. Bunu indirim kuponu ile 46TL yapmıştım. Ödeme kısmına gelince 60TL yazıyordu. Baktığımda ise 14TL vergi yazıyordu. Aliexpress'e vergi tutarını biz mi veriyoruz? Onlarda kendileri mi vergiyi ödüyor? Yoksa biz hem Aliexpress'e vergi hem de gümrükten elime geçince mi ödüyeceğim? Alta fotoğrafı bırakıyorum.

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG
Ekran Alıntısı3.PNG

Çözüm
Hocam, bende satıcı 9000+ üstü satış yaptığı için alacağım. En kötü hem gümrüğe hem de Aliexpress'e ödersem bu konuyu Aliexpress'e anlatırım diye düşünüyorum. Ek olarak başka üründe de denedim yine aynı oluyor.

Düzenleme: Başka ürünlerde denedim onlarda yazmıyordu. Büyük ihtimal vergimi Aliexpress'e vereceğim.

Başka satıcnın aynı ürününde denemelisiniz aynı satıcının başka ürününde değil ayrıca alixprese bir vergi ödedikten sonra ek ücret çıkacağını sanmıyorum ama belli olmaz.
İki yol var bazı satıcılar parayı peşin alır ve son sonra bir şeye karışmazsın satıcı halleder ( tavsiye etmem )ya da karışmaz kapıda ödersin vergiyi ama kapıda ödersen satıcı ile anlaşıp tutarı düşük girebilir ve çok daha az vergi ödersin % 10'nu nu gir gerçek tutarın.

Benim bildiğim gelince vergi kesiliyordu. Eğer satın almada kesiyorsa vergiyi geldiğinde senin vergi vermemen gerek.

Bende, öyle düşünüyorum ama başka bir üründe 22TL'di onda da 10TL vergi yazıyordu. Galiba kapıda ödemeyeceğim.

Hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım, vergiyi gelen kargo elemanına veriyorsun nakit olarak, o fiyat kargo olabilir.

Hocam, zaten kargo bedeli 9TL diyor. Galiba kapıda ödemeyeceğim.

İki yol var bazı satıcılar parayı peşin alır ve son sonra bir şeye karışmazsın satıcı halleder ( tavsiye etmem )ya da karışmaz kapıda ödersin vergiyi ama kapıda ödersen satıcı ile anlaşıp tutarı düşük girebilir ve çok daha az vergi ödersin % 10'nu nu gir gerçek tutarın.

Not olarak zaten 2 dolar yazmasını söyleyeceğim. Umarım kapıda da ödemem.
Vergi parası dahil şekilde alıyorsun. Yani başka ek ücret yok.
Bende öyle düşünüyorum.Hocam siz hiç böyle ödeme yaptınız mı?

Bende, öyle düşünüyorum ama başka bir üründe 22TL'di onda da 10TL vergi yazıyordu. Galiba kapıda ödemeyeceğim.

Hocam, zaten kargo bedeli 9TL diyor. Galiba kapıda ödemeyeceğim.

Bende öyle düşünüyorum.Hocam siz hiç böyle ödeme yaptınız mı?
Ben hiç almadım ama bu tür sitelerde bu seçenekler oluyor. Ürün büyüklüğü, fiyatı vs vergiyi değiştiriyor. En iyisi vergi dahil almak.

Bu kısımdan o kadar emin değilim fakat başta vergi ödemenin olayı o zaten yani mecbur gerçek meblayı ödeyeceksiniz bence başka bir satıcıdan almayı deneyin ben genelde başta istemeyenlerden alıyorum ürünleri.

Ben hiç almadım ama bu tür sitelerde bu seçenekler oluyor. Ürün büyüklüğü, fiyatı vs vergiyi değiştiriyor. En iyisi vergi dahil almak.

Hocam, umarım öyle olur. Bende herkesten kapıda ödediğini duymuştum. O yüzden çelişkiye girdim.

Bu kısımdan o kadar emin değilim fakat başta vergi ödemenin olayı o zaten yani mecbur gerçek meblayı ödeyeceksiniz bence başka bir satıcıdan almayı deneyin ben genelde başta istemeyenlerden alıyorum ürünleri.

Hocam, bende satıcı 9000+ üstü satış yaptığı için alacağım. En kötü hem gümrüğe hem de Aliexpress'e ödersem bu konuyu Aliexpress'e anlatırım diye düşünüyorum. Ek olarak başka üründe de denedim yine aynı oluyor.

Düzenleme: Başka ürünlerde denedim onlarda yazmıyordu. Büyük ihtimal vergimi Aliexpress'e vereceğim.

Başka satıcnın aynı ürününde denemelisiniz aynı satıcının başka ürününde değil ayrıca alixprese bir vergi ödedikten sonra ek ücret çıkacağını sanmıyorum ama belli olmaz.

Çözüm

Geri
Yukarı