Rehber Alınmaması Gereken Laptoplar

Öncelikle selamlar. Sıkıldım son dönemde, isim değiştirip geri döneyim dedim. Bu konu da imzası olsun. Hadi geçelim.

(Bahsettiğim cihazlar şu an satışta olanlardır. İleride gelip de 2023 veya 2024 model için "Gayet güzel cihaz, boş yapmışsın" yazmazsanız sevinirim.

1- Dell G15 2020-21 (Beyaz Işıklı Klavye)

Bu cihazı deneyimleyip çok da araştırma yaptığım için daha uzun olacak diğer laptoplardan. Dell'in önemsemediği ülkelere gönderdiği bu modeller ile driverlar uyumlu değil. Öyle üşenmiş ki Dell cihaza driver olarak -kasası olan- Alienware'ın yazılımlarını koymuş.

Öncelikle bu yazılımlardan biri AWCC (Alienware Command Center) cihazı algılamıyor. Normal bir bilgisayara kursanız o yazılımı aynı hatayı alıyorsunuz. Tamamen kalitesiz bir arayüz var zaten kullananlar bilir. Anasayfasındaki oyunların kapak fotoğrafları falan tamamen kaymış halde duruyor.

Ayrıca belirteyim. G modu mu ne vardı bu cihazda. Hatırladığım kadarıyla tek yaptığı cihazın gücünü kısıp biraz fan hızını arttırmak. Tebrikler efendim, cihazınız soğudu.

2- Asus TUF serisi

Asus'un burada bariz çakallığı var aslında. Cihazın kalitesini bilerek düşünmüşler Wifi kartından dolayı mavi ekran alan 3-5 kişi gördüm şu vakite kadar. Nasıl bir cihaz ise bu arkadaş her çıktığında önerirler. Sonrasında sorunlar belli olur. Bu yüzden yepyeni cihazları almayın derler.

Asus TUF serisi ısınıyor. F serisi için geçerli mi bilmiyorum ama A kasalar öyle. Ha bu arada biraz kaynak ararken bir hocamızın konusunu gördüm. Ondan dinlemeniz çok daha iyi olur bu konuyu.

3- MSI GF Serisi

En düşük seviye MSI kasalardır. Soğutması da bir o kadar rezalettir. Bu cihazın tek iyi yanı, MSI olduğu için Anakartı sağlam. Onun dışında tamamen kısılmış bir seri. Onun yerine biraz daha kötü donanımlı ancak daha kaliteli bir laptop alınabilir.

GF63 tek fanlıdır. İnce olsun diye yapmışlar sanırsam ama ince de değil. GF65 daha iyi bir soğutmaya sahip ama o da vasatın bir tık altı.

Bu arada bu cihazı MSI diye pahalı satmaya çalışan uyanıklar da vardır.

4- Gigabyte A Serisi

Gördüğünüz şahıs Clevo kasa kullanmaktadır. Kalitesiz kasa kalitesiz anakart, kalitesiz soğutma demektir.

Ayrıca belirteyim, tam bir fikrim olmadığı için birşey diyemedim ama Gigabyte laptoplardan memnun olmayanlar var. Almadan önce sağlam bir araştırma yapmanızı öneririm.

5- Monster'ın Tatlış Clevo kasaları 🥰

Açıkçası açıklama gereği fazla duymuyorum. Konuda da belirttiğim gibi direkt kronik sorunlu bu cihazlar. Adam akıllı bir tanesini göremedim.

6- Excalibur!

Şu zamana kadar çok laptopa kötü dedim ama bu kadar kötüsünü görmedim. Monster en azından iyi donanımları Tongfang gibi kasalara koyar. Bunlar direkt en üst donanımları berbat kasalara yerleştiriyorlar. Reklamları şıktır ama 🤓

Açıkçası fazla beğenmedim bu rehberi ama paylaşasım geldi. Biraz kısa oldu sanki. Son dönemde markalar iyice kendini düzeltmeye başladı.

Son bir öneri. 4050'ye sahip cihazları almayın şu anlık. Daha ne olduğunu bilmiyoruz. Sorunları olabilir.

Yazmayı unutmuşum. Bazıları anlayamıyor.

Bu gördüğünüz cihaz GP serisi MSI değildir. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı ile çıkartılmış bir seridir.

Öncelikle selam. Sıkıldım son dönemde, isim değiştirip geri döneyim dedim. Bu konu da imzası olsun. Hadi geçelim.

(Bahsettiğim cihazlar şu an satışta olanlardır. İleride gelip de 2023 veya 2024 model için "Gayet güzel cihaz, boş yapmışsın" yazmazsanız sevinirim.

1- Dell G15 2020-21 (Beyaz Işıklı Klavye)

Bu cihazı deneyimleyip çok da araştırma yaptığım için daha uzun olacak diğer laptoplardan. Dell'in önemsemediği ülkelere gönderdiği bu modeller ile driverlar uyumlu değil. Öyle üşenmiş ki Dell cihaza driver olarak -kasası olan- Alienware'ın yazılımlarını koymuş.

Öncelikle bu yazılımlardan biri AWCC (Alienware Command Center) cihazı algılamıyor. Normal bir bilgisayara kursanız o yazılımı aynı hatayı alıyorsunuz. Tamamen kalitesiz bir arayüz var zaten kullananlar bilir. Anasayfasındaki oyunların kapak fotoğrafları falan tamamen kaymış halde duruyor.

Ayrıca belirteyim. G modu mu ne vardı bu cihazda. Hatırladığım kadarıyla tek yaptığı cihazın gücünü kısıp biraz fan hızını arttırmak. Tebrikler efendim, cihazınız soğudu.

2- ASUS TUF serisi

ASUS'un burada bariz çakallığı var aslında. Cihazın kalitesini bilerek düşünmüşler Wi-Fi kartından dolayı mavi ekran alan 3-5 kişi gördüm şu vakite kadar. Nasıl bir cihaz ise bu arkadaş her çıktığında önerirler. Sonrasında sorunlar belli olur. Bu yüzden yepyeni cihazları almayın derler.

ASUS TUF serisi ısınıyor. F serisi için geçerli mi bilmiyorum ama A kasalar öyle. Ha bu arada biraz kaynak ararken bir hocamızın konusunu gördüm. Ondan dinlemeniz çok daha iyi olur bu konuyu.

3- MSI GF Serisi

En düşük seviye MSI kasalardır. Soğutması da bir o kadar rezalettir. Bu cihazın tek iyi yanı, MSI olduğu için Anakartı sağlam. Onun dışında tamamen kısılmış bir seri. Onun yerine biraz daha kötü donanımlı ancak daha kaliteli bir laptop alınabilir.

GF63 tek fanlıdır. İnce olsun diye yapmışlar sanırsam ama ince de değil. GF65 daha iyi bir soğutmaya sahip ama o da vasatın bir tık altı.

Bu arada bu cihazı MSI diye pahalı satmaya çalışan uyanıklar da vardır.

4- Gigabyte'a Serisi

Gördüğünüz şahıs Clevo kasa kullanmaktadır. Kalitesiz kasa kalitesiz anakart, kalitesiz soğutma demektir.

Ayrıca belirteyim, tam bir fikrim olmadığı için bir şey diyemedim ama Gigabyte laptoplardan memnun olmayanlar var. Almadan önce sağlam bir araştırma yapmanızı öneririm.

5- Monster'ın Tatlış Clevo kasaları 🥰

Açıkçası açıklama gereği fazla duymuyorum. Konuda da belirttiğim gibi direkt kronik sorunlu bu cihazlar. Adamakıllı bir tanesini göremedim.

6- Excalibur!

Şu zamana kadar çok laptopa kötü dedim ama bu kadar kötüsünü görmedim. Monster en azından iyi donanımları Tongfang gibi kasalara koyar. Bunlar direkt en üst donanımları berbat kasalara yerleştiriyorlar. Reklamları şıktır ama 🤓

Açıkçası fazla beğenmedim bu rehberi ama paylaşasım geldi. Biraz kısa oldu sanki. Son dönemde markalar iyice kendini düzeltmeye başladı.

Son bir öneri. 4050'ye sahip cihazları almayın şu anlık. Daha ne olduğunu bilmiyoruz. Sorunları olabilir.

Yazmayı unutmuşum. Bazıları anlayamıyor.

Bu gördüğünüz cihaz GP serisi MSI değildir. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı ile çıkartılmış bir seridir.

ASUS'u komple marka olarak ekleyebilirsin listeye. 2 laptop var biri TUF biri ROG, ev revire döndü periyodik olarak biri servise gidiyor tam düzeldi diyoruz birkaç aya yeni bir sorun çıkıyor kısır döngüye girdik. Şu ana kadar arızalar fan arızası, çözülemeyen tiz cızırtı sesi, siyah ekran, LED ışıklarda kesilme, Wi-Fi kartında problem, Bluetooth kartında problem. Yani kısacası bulaşmayın en son anakart değişmesi lazım satın aldığınız tarih çok yakın garantiden saymayacağız falan bile dediler zar zor müşteri memnuniyeti adına Wi-Fi kartını değiştiler TUF cihazın. TUF'u da ROG'u da F/P açısından aldığım zamanda tartışmasız lider olarak aldım, bir daha olsa gerekirse üste 5K daha koyar başka marka alırım anlaşmalı kargo şirketleri de kendileri kadar kötü. Kısacası gidin Monster alın, Çin kasası falan dinlemeyin adamlar en azından servis işinde yakın çevremdekilerin geri dönütlerine göre çok iyiler.

Özet: ASUS alma

Sadece ASUS TUF değil, bütün ASUS laptoplar alınmamalıdır! Ekran kartı tarafında ASUS bir numaradır. Anakart, PSU, monitör, soğutma sistemleri konusunda da harikadır ve üzmez. Hatta çevre birimleri de oldukça iyidir. Ama laptopları kötüdür.

Öncelikle, Vivobook ve biraz daha Premium olanı Zenbook serisinde çok fazla kronik sorun vardır. Bu modellerde yaygın olarak pil ve ekran sorunları mevcut. Ayrıca Zenbook'un touchpad kısmında ekran olan modellerindeki ikinci ekran kronik sorunludur. Neyse ki daha üretmiyor onu.

Gelelim performans ile taşınabilirliği bir arada sunan ROG Zepyhrus modele. Malzeme kalitesi ve tasarımları harikulade ama kronik pil sorunları olabiliyor bu modelde. Ayrıca soğutması pek iyi değildir. Ha ince kasa falan ama işlemci 30-35W çektiği sırada 80 derecede çalışıyor. MSI tarafındaki GS Stealth ve Lenovo Legion Slim 7I modeller de ince ama onlardaki işlemciler 30W çektiği sırada 60-65 derecede çalışıyor.

ASUS TUF zaten tam bir fiyasko. Hele onun TUF Dash olanları. Bir laptop ancak bu kadar kötü yapılabilir. TUF'ın kasasıyla ROG'un kasası aynı kalitededir. TUF'ı pazarlamacılık gereği "sağlam kasa" diye tanıtırlar ama cidden plastik olmasına rağmen sağlamdır. Fakat soğutması oldukça kötü, genel kalitesi düşük bir modeldir. ROG serisinde en iyi modeller "Scar" olanlardır.

Ancak Scar modellerde bile yaygın sorunlar olabiliyor. Üst seviye laptoplar olmasına rağmen 2022'nin yarısında MUX Switch'e geçmeyi düşünmüş ASUS. Optimus illeti olduğu yetmiyormuş gibi bir de 16 GB RAM'li modellerini tek kanal yapar ki iyice düşük FPS elde edip küfredelim. RTX 2070 Scar modelimde bazı yerlerde GTX 1650 performansı alıyordum GPU düşük kullanımdan ötürü. 2 tane de TUF laptop değiştirdim. Toplamda 7 ASUS laptopum serviste değişti.

Ayrıca ASUS laptoplarda coil whine yaygındır. Keza ölü piksel de öyle. Bu herifler bu tarz ufak ama bazı kullanıcıları rahatsız eden sorunlu modelleri Orta Doğu ülkelerine postalar genelde.

Eğer bu yazıyı okuyanlar arasında ASUS laptop kullanıcısı var ve laptoplarında yukarıda belirttiğim sorunların hiçbiri yoksa cidden çok şanslı demektir.

Son olarak ASUS fanboyları kahkaha emojisi fırlatmadan önce açıklayayım, verdiğim modelleri araştırın. Reddit dahil birçok platformda ASUS şikâyetleri çok fazla.

Benim mesajı attıktan sonra yazılanları okuyayım dedim sanki ben yazmışım bu yorumu, kamu spotu falan yapmak lazım ASUS kaliteli algısı olup gerçekten yakından uzaktan alakası olmayan bir firma. Kullanırken diken üstünde kullanırsınız her an acaba şimdi ne çıkacak korkusuyla kullanacağınıza hiç yormayın bünyenizi. Elden ele yayalım F/P olarak iyi donanım alıyorsunuz ama sonrasında çekecekleriniz için gerçekten değmez sonra çok üzülürsünüz, yorulursunuz paranıza sabrınıza yazık almayın.

Son düzenleme:
TUF serisindeki en iyi modeller A15 olanlar zaten ve şahsen ROG modellerden pek farkı yok. 2022 olanlarında MUX Switch ve Max-P kartlar vardı. Pili de gayet iyi. Kasası gayet güzel. 2023 modelleri nasıl olur bilemem ama Asus bu modelde 5 ısı borusu kullanıyor. Oysa benzer fiyatta MSI, GL serisine 6 ısı borusu koyar. TUF alacaksanız zaten A15'ten başka almayın.
F serisi ile A serisi arasındaki tek fark işlemci değil mi? Son nesil Intel işlemciler Amd işlemcilerden iyi. Neden A serisi daha iyi dediniz anlayamadım.

Bu ASUS düşmanlığı neden bir anda çıktı anlamadım ki. Eskiden almayın dedik diye linç yediğimi bilirim kaç kere.

ASUS düşmanı olarak nitelendirmem kendimi, klavye mouse monitör olarak memnunum hatta ama 3 yıl farkla çıkan 2 ayrı laptop modelinde de birbirinden saçma sorunlar sizi uğraştırıyorsa bunu paylaşıp milleti bilinçlendirmek lazım. En kaliteli denen markanın X modelinde sorun yaşayan da olur da bu ASUS özelinde çok üst üste rezalet üstüne rezalet gördüm, yaşadım. Kamu spotu yapmak lazım gerçekten. Laptop işinde ciddi sıkıntılar var Reddit'te de gezip görebilirsiniz globalde de ciddi sıkıntılar mevcut.

Zaten biri deneyiminden yola çıkarak uyarıda bulunuyor ve diğeri de onu linçlemeye çalışıyorsa ya firma çalışanıdır ya da 10 yaşında falandır çok dikkate almamak lazım yazık :D

Eski bir ASUS Fanboyu olarak ASUS bilgisayar parçaları kısmında gerçekten inanılmaz başarılı. Ancak dediklerinize bakılacak olursa laptoplarda yine batırmışlar.

Ben kendim aldıktan sonra 1 ay kullanıp millete de alın dedim, çünkü ortada ödenen parayla aldığın performans gerçekten rakipsizdi. 3 yıl arayla iki ayrı cihazda da aynı piyasa rekabetçiliği mevcuttu. Ha önerirken asla abartmadım artısıyla eksisiyle önerdim, mesajlar da duruyor zaten. Şöyle söyleyeyim 2009 soba HP laptopum şu an daha çok güven veriyor bana, en azından ne sorunu olduğu belli yarın bir gün sürpriz bir tarafı sıkıntı çıkarmayacak.

Geri
Yukarı